Pędzel do rozświetlacza – rodzaje, technika wykonywania makijażu
Rozświetlacz pozwala korygować kształt twarzy. Nadaje skórze blasku i tworzy wypukłości w miejscach, gdzie naturalnie one nie występują. Dzięki temu twarz zyskuje głębi. W zależności od efektu, jaki chcesz uzyskać, możesz nałożyć kosmetyk na kilku różnych partiach twarzy. Nie używaj jednak do tego dłoni, ale odpowiednio dobrany pędzel. Tylko wówczas makijaż będzie wyglądał estetycznie i naturalnie.
Jak wygląda pędzel do rozświetlacza?
Do aplikacji rozświetlacza na wybrane partie twarzy możesz wykorzystać kilka rodzajów pędzli. Chętnie wybierany jest pędzel do rozświetlacza „wachlarz”, zwany również „miotełką”. Ma on promieniście rozłożone włosy w luźnej strukturze, co sprawia, że jest bardzo delikatny. Nałożony przy jego pomocy kosmetyk, pozwoli ci uzyskać subtelny efekt. Jeśli natomiast uznasz, że zbyt dużo rozświetlacza znalazło się na twoje skórze – możesz go zmieść przy pomocy tego pędzla. Pamiętaj jednak, że ze względu na formę „wachlarza” – jest on odpowiedni wyłącznie do sypkich kosmetyków. Te w płynie nadmiernie go obciążą, utrudniając rozprowadzenia na twarzy.
Jeśli korzystasz z prasowanych rozświetlaczy (w kamieniu) – zdecyduj się na pędzel puszysty i zaokrąglony (przypominający kształtem kulę). Ma miękkie włosie i większą powierzchnię niż miotełka, dlatego sprawdzi się do korygowania kształtu całej twarzy. Jest to odpowiedni pędzel do bronzera i rozświetlacza. Jeśli używasz go do aplikowania obu tych kosmetyków – pamiętaj o jego czyszczeniu w czasie wykonywania makijażu. W przeciwnym razie podczas muskania skóry rozświetlaczem może zostać przyciemniona resztkami bronzera.
Do aplikowania kosmetyku w płynnej postaci możesz użyć pędzla z włosiem ściętym na skos. Zwróć przy tym uwagę, czy jest na tyle sztywny, by podczas wykańczania makijażu włosy nie rozchodziły się na boki. Jest to szczególnie ważne podczas wykonywania precyzyjnych muśnięć na kościach policzkowych, czy nosie.
Jaki pędzel do rozświetlacza – włosie naturalne czy syntetyczne?
Pędzle z włosia naturalnego są miękkie i delikatne dla skóry, dlatego chętnie sięgają po nie kobiety z cerą wyjątkowo wrażliwą. Zachowaj jednak ostrożność, jeśli jesteś alergikiem. Naturalne włosie często bowiem wywołuje reakcję uczuleniową. Akcesoria te przeznaczone są głównie do aplikowania rozświetlacza sypkiego lub prasowanego, ponieważ porowata struktura naturalnego włosia wchłania płynny kosmetyk. W takim wypadku dokładne jego wyczyszczenie jest wręcz niemożliwe. Ponadto pędzle te są mniej trwałe, szybciej się odkształcają i łamią.
Pędzle syntetyczne są odpowiednie do nakładania rozświetlacza każdego typu, ponieważ nie wchłaniają preparatów przez pory. W związku z tym znacznie łatwiej jest je utrzymać w czystości. Rzadziej również wywołują reakcję uczuleniową (choć i to się zdarza). Nie są jednak odpowiednie dla borykających się z atopowym zapaleniem skóry, ze względu na duże ryzyko podrażnień.
Jak używać pędzli do rozświetlacza?
Pędzel do rozświetlacza pozwoli ci na precyzyjne aplikowanie kosmetyku aż na sześciu różnych partiach twarzy, by nieco skorygować ich naturalny kształt:
- na brodzie, jeśli jest cofnięta,
- nad ustami (na łuku kupidyna), jeśli wargi są wąskie,
- na grzbiet nosa, jeśli jest zbyt szeroki,
- na kość jarzmową, aby uwydatnić policzki,
- pod łukiem brwiowym, jeśli opada,
- na środku czoła, by nadać twarzy wyrazistości.
Z pewnością nie raz spotkałaś się z opinią, że do nakładania rozświetlacza nie są potrzebne żadne dodatkowe akcesoria i z powodzeniem możesz nanieść go na twarz palcami. Niestety tak wykończony makijaż nie prezentuje się naturalnie.
Wykonuj pędzlem delikatne muśnięcia na niewielkich partiach twarzy. Wszystko po to, aby nie powstały białe plamy, które będą prezentować się nieestetycznie.
Jak czyścić i dbać o pędzel do nakładania rozświetlacza?
Pędzle do rozświetlacza w płynie powinnaś czyścić po każdym użyciu, ponieważ wilgoć stwarza doskonałe warunki do rozwoju bakterii. W przypadku stosowania kosmetyku sypkiego lub prasowanego możesz ograniczyć liczbę zabiegów higienicznych do jednego w ciągu tygodnia (zakładając, że wykonujesz makijaż codziennie).
Aby usunąć pozostałości preparatów – zanurz akcesorium w ciepłej wodzie z dodatkiem mydła lub szamponu i delikatnymi ruchami dłoni wyczyść jego powierzchnię. W przypadku pędzli z naturalnego włosia warto dodać odrobinę odżywki.
Gdy już wyczyścisz pędzel, odłóż go na papierowy ręcznik do wyschnięcia.
Źródło:
- D. Stasikowska-Woźniak, W. Uzarowicz, W sukience do sukcesu, G+J Gruner+Jahr Polska, Warszawa 2013.
- K. Wiedeńska-Strzelczyk, Lekcja makijażu dla każdej kobiety, G+J Gruner+Jahr Polska, Warszawa 2012.
- M. Pieczonka, Twój makeup z gwiazdami, Helion, Gliwice 2019.
- A. Górska. A. Graboś, R. Prejsnar-Wiśniewska, E. Sadlik, Profesjonalna pielęgnacja twarzy, Centrum Rozwoju Edukacji EDICON, Poznań 2021.
Polecamy
Skinimalism: prostota pielęgnacji zamiast skomplikowanej rutyny
Skin flooding – zrób to swojej skórze, a nie pożałujesz. „Po tę metodę może sięgnąć każdy” – przekonuje dermatolożka Ivana Stanković
Szwedzkie apteki zakazują sprzedaży dzieciom kosmetyków przeciwstarzeniowych
Na czym polega eksfoliacja? Efekty, cena i przeciwwskazania
się ten artykuł?