Przejdź do treści

Etapy pielęgnacji twarzy. Jak dbać o twarz rano i wieczorem? Przydatny poradnik

Etapy pielęgnacji twarzy. Jak dbać o twarz rano i wieczorem? Adobe Stock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Zastanawiasz się, jak dbać o twarz, aby dobrze wyglądała przez długi czas? Podstawą jest pielęgnacja oraz dobranie odpowiednich kosmetyków do rodzaju cery. Ważne też, aby aplikować je w odpowiedniej kolejności. Sprawdź, jak powinny wyglądać etapy pielęgnacji twarzy i jakich czynności nie powinno w jej ramach zabraknąć. 

Jak dbać o skórę twarzy? Przede wszystkim warto podążać za poniższymi wskazówkami. Nieco inne kroki w pielęgnacji twarzy należy uwzględnić rano, a inne – wieczorem. 

Poranna pielęgnacja twarzy 

Jak pielęgnować twarz krok po kroku rano? Poniżej znajdziesz odpowiedź. 

Oczyszczanie 

Codzienna pielęgnacja twarzy powinna rozpoczynać się od jej dokładnego oczyszczania. Wynika to z tego, że na noc nakładamy często kosmetyki o bogatych formułach, które dobrze jest z rana zmyć. Nawet jeśli aplikowane przez ciebie produkty są bardzo lekkie, skóra nieustannie wytwarza sebum, którego również należy się pozbyć przed kolejnymi krokami w pielęgnacji. 

Oczyszczać twarz można na wiele sposobów, np. przy użyciu pianki lub żelu do mycia twarzy. Najpierw zaaplikuj na skórę jeden z tych kosmetyków. Pamiętaj, aby nakładać go na lekko zwilżoną skórę, a następnie – rozmasować ją do momentu uzyskania piany. Później precyzyjnie spłucz żel lub piankę, korzystając z letniej wody. Na końcu osusz skórę przy pomocy ręcznika. 

Tonizacja 

Następnie zastosuj tonik – możesz nasączyć nim płatek kosmetyczny lub spryskać przy jego pomocy swoją twarz. Celem tego kosmetyku jest przywrócenie skórze właściwego pH. Jest to o tyle istotne, że niektóre kosmetyki, stosowane w poprzednim kroku, mogą je zaburzać. Tonik koi również podrażnienia oraz zmniejsza napięcie odczuwalne często po umyciu twarzy. Zamiast tego kosmetyku możesz korzystać z hydrolatu, czyli wody kwiatowej. 

Dwuetapowe oczyszczanie twarzy

Nakładanie serum 

Nakładanie serum nie jest koniecznym krokiem w pielęgnacji, jednak zdecydowanie warto go w niej uwzględnić. Dlaczego? Ponieważ występuje w nim zdecydowanie więcej składników aktywnych niż w kremach. Co więcej, przystosowane jest ono często do walki z określonym problemem skórnym. W zależności od rodzaju cery możesz wybrać np. kosmetyk, który reguluje sebum (np. w przypadku cery tłustej) lub pozytywnie działa na zmarszczki (np. w przypadku cery suchej). Niektóre sera rozjaśniają też przebarwienia. Wybór tego typu produktów jest obecnie bardzo szeroki, dlatego z pewnością znajdziesz coś dla siebie. 

Zastanawiasz się, co nałożyć najpierw: serum czy krem? Zdecydowanie to pierwsze. Dobrze jest je zaaplikować na delikatnie wilgotną skórę, najlepiej, zanim tonik zdąży się wchłonąć. Zwilżona nim skóra lepiej przyjmuje składniki aktywne. 

Aplikowanie kremu na dzień 

W porannej pielęgnacji nie można zapomnieć o kremie. Kobiety z cerą suchą powinny zdecydować się na krem odżywczo-nawilżający, a te z cerą normalną – na krem nawilżający, który uzupełni odpowiednią ilość wody w skórze. Jakie kremy polecane są dla osób z cerą tłustą? Przede wszystkim te matujące. Niektóre mity głoszą, że kobiety z takim typem skóry nie muszą z rana w ogóle stosować takich kosmetyków. Jest to jednak nieprawda, ponieważ krem na dzień pełni barierę ochronną, która zabezpiecza nas przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi.  

Jeżeli chcesz, możesz stosować krem na dzień, który posiada dodatkowo filtr UV – wówczas nie będziesz musiała aplikować dwóch oddzielnych kosmetyków. Należy też pamiętać, aby rano korzystać z lżejszych kremów niż na noc. Powinny one jednak zawierać składniki pielęgnujące oraz antyoksydacyjne. Warto też wiedzieć, że krem na dzień najlepiej aplikować również na szyję i dekolt.

Nakładanie kremu pod oczy 

Jeśli chodzi o podstawowe kroki w pielęgnacji, wiele kobiet zapomina o kremie pod oczy. Tymczasem nie powinnyśmy go pomijać, ponieważ skóra na tym obszarze jest wyjątkowo delikatna i potrzebuje odpowiedniego odżywienia. Dobrze sprawdzą się tu kremy z kwasem hialuronowym oraz witaminą C. Dzięki nim ujędrnisz i nawilżysz skórę oczu, jednocześnie też zminimalizujesz oznaki zmęczenia. Kremy tego typu pomagają także walczyć z opuchlizną oraz drobnymi zmarszczkami. 

Nakładanie kremu z filtrem SPF 

To ostatni etap pielęgnacji skóry o poranku. Pamiętaj jednak, aby krem z filtrem SPF stosować nie tylko latem, ale i cały rok. Jest to tyle istotne, że promienie UV odpowiedzialne jest za starzenie się skóry oraz nowotwory. Produkty tego typu chronią również skórę przed utratą jędrności, sprężystości oraz elastyczności. To zatem nasi sprzymierzeńcy w walce o młodą skórę. Po zaaplikowaniu kremu z filtrem możesz nałożyć makijaż. 

Wieczorna pielęgnacja twarzy 

Jak powinna wyglądać pielęgnacja twarzy wieczorem? Sprawdź. 

Demakijaż 

Jeśli chodzi o etapy oczyszczania twarzy wieczorem, należy zacząć od demakijażu. Najlepiej wykonywać go od razu po powrocie do domu, jeśli już nie zamierzasz nigdzie wychodzić. Im krócej kosmetyki obciążają skórę, tym lepiej. Możesz tu zastosować np. mleczko do demakijażu, pełne ekstraktów roślinnych oraz naturalnych olejów. Wiele tego typu produktów świetnie usuwa makijaż, nie podrażniając przy tym skóry i oczu. Dobrym rozwiązaniem mogą okazać się także płyny micelarne, które pozwalają nie tylko pozbyć się makijażu, ale i odświeżać skórę. 

Niektóre z nas do demakijażu stosują naturalne oleje roślinne. W jaki sposób można z nich w tym przypadku korzystać? Na początku należy zaaplikować je na twarz, a następnie – wykonać delikatny jej masaż. Później trzeba całość usunąć przy pomocy wilgotnej ściereczki. Warto pamiętać, że oleje przy okazji świetnie nawilżają skórę oraz odbudowują i wzmacniają warstwę hydrolipidową skóry. 

Oczyszczanie 

Codzienne, prawidłowe oczyszczanie twarzy wieczorem to absolutna podstawa. Ten krok często myli się z demakijażem, jednak nie jest to to samo. Celem demakijażu jest pozbywanie się resztek kosmetyków kolorowych, natomiast dzięki oczyszczaniu możemy pozbyć się zanieczyszczeń na powierzchni skóry, odświeżyć ją, a także odblokować pory. Jak już powiedzieliśmy wcześniej, warto w tym celu stosować żele lub pianki do mycia twarzy. 

krem

Nakładanie kremu na noc 

Na noc możesz nałożyć grubszą warstwę intensywnie nawilżającego kremu lub tego, który reguluje produkcję sebum. Może on mieć bogatszą konsystencję w porównaniu do odpowiednika stosowanego na dzień. Związane jest to z tym, że nocą raczej nam nie przeszkadza błyszczenie się skóry. Tymczasem większa porcja składników odżywczych ułatwi porządną jej regenerację. Taki krem nie musi zawierać filtra UV. 

Wykonywanie peelingu i nakładanie maseczki 

Jeśli chodzi o podstawy pielęgnacji twarzy, co jakiś czas należy również wykonywać peeling (najlepiej przed zaaplikowaniem kremu na noc). Rekomendujemy przeprowadzanie tej czynności np. raz lub dwa razy w tygodniu. Do wyboru masz peeling gruboziarnisty lub enzymatyczny. Jego rodzaj należy odpowiedni dopasować do rodzaju cery. Przykładowo w przypadku skóry wrażliwej polecane są jedynie peelingi enzymatyczne. Dobrze jest też czasem, np. raz na tydzień, nałożyć na twarz maseczkę. 

Źródła: 

  1. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31840424/ (dostęp: 23.01.23). 
  2. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27938801/ (dostęp: 23.01.23).

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: