Przejdź do treści

Pielęgnacja twarzy dla różnych typów skóry

kobieta pielęgnująca twarz
Pielęgnacja twarzy dla różnych typów skóry Istock.com
Podoba Ci
się ten artykuł?

Dbanie o skórę służy nie tylko jej upiększaniu, ale przede wszystkim jest ważne dla zdrowia skóry. Pielęgnacja właściwymi kosmetykami pomaga ochronić skórę przed działaniem czynników zewnętrznych i wspomóc jej regenerację. Jakie wyróżnia się rodzaje cery? Jak rozpoznać typ cery? Jak powinna wyglądać prawidłowa pielęgnacja twarzy?

Rodzaje cery i sposoby ich pielęgnacji

Cera to po prostu skóra twarzy. Jej potrzeby są uwarunkowane z jednej strony stopniem nawilżenia i natłuszczenia naskórka, z drugiej – indywidualnymi dolegliwościami (np. reaktywność, zmiany naczyniowe).

Cera mieszana (cera normalna)

Większość osób ma cerę mieszaną. Cerę mieszaną można rozpoznać po tym, że jest tłusta w strefach T (czoło, broda, nos) a sucha w pozostałych partiach. Pielęgnacja cery mieszanej sprowadza się do utrzymania równowagi skóry. Należy ją myć delikatnymi preparatami, np. mydłami nawilżającymi lub przetłuszczonymi, które są wzbogacone lanoliną i olejami roślinnymi. Cera mieszana nie wymaga specjalnych kremów. Należy pamiętać, że skóra mieszana często ma cechy cery wrażliwej i przy niekorzystnych warunkach atmosferycznych (mróz, silny wiatr) reaguje zaczerwienieniem, dlatego osobom o cerze mieszanej polecane są kremy ochronne, a na co dzień – kremy z filtrem UVA.

Cera tłusta

Skóra tłusta to taka, w której sebum znajduje się na powierzchni całej twarzy, nie tylko w strefach T.  Cerę tłustą charakteryzują:

  • rozszerzone pory,
  • błyszczenie skóry, nawet krótko po umyciu,
  • zaskórniki,
  • cielisto-ziemisty, niezdrowy odcień.

Aby właściwie dbać o cerę tłustą, należy obchodzić się z nią delikatnie, np. stosować peelingi enzymatyczne zamiast mechanicznych, unikać toników o wysokiej zawartości alkoholu, dbać o właściwe nawilżenie skóry. Przeznaczone dla cery tłustej kosmetyki matujące i wysuszające powinny być używane z rozwagą, ponieważ wywołane nimi wysuszenie skóry zwiększa wydzielanie sebum, co tylko pogłębia problem tłustej skóry. Niewłaściwie pielęgnowana skóra tłusta z czasem może stać się cerą suchą z wypryskami.

W pielęgnacji cery trądzikowej należy unikać kosmetyków komedogennych, czyli zatykających pory.

Cera sucha

Osoby, których gruczoły wytwarzają mniej łoju, mają skórę suchą. Cera sucha to często cera odwodniona, którą charakteryzują:

  • silne napięcie przy podrażnieniu, uczucie ściągnięcia skóry,
  • drobne zmarszczki w postaci drobnych linii,
  • duża wrażliwość na zmianę warunków atmosferycznych,
  • szorstkość,
  • mało widoczne pory,
  • poszerzone naczynka krwionośne.

Dla cery suchej polecane są kremy natłuszczające albo silnie nawilżające, utrzymujące się długo na skórze. Do demakijażu najlepiej używać mleczka kosmetycznego.

Cera wrażliwa

Cerą szczególnie wrażliwą jest cera naczynkowa i cera atopowa, to znaczy cera osoby chorej na atopowe zapalenie skóry (AZS). Pielęgnacja cery naczynkowej powinna być oparta o kosmetyki łagodzące i kojące skórę. Krem dla cery naczynkowej powinien być lekki, uszczelniający naczynia krwionośne i redukujący zaczerwienienia.

Jak pielęgnować twarz krok po kroku?

Etapy pielęgnacji skóry są takie same dla wszystkich typów skóry. Różnią się jedynie zastosowanymi kosmetykami w zależności od typu cery.

Demakijaż

Demakijaż usuwa z twarzy nie tylko makijaż, ale też nadmiar sebum i zanieczyszczenia. Do demakijażu można stosować mleczko, płyny micelarne lub naturalne oleje roślinne (metoda OCM). W pielęgnacji cery tłustej lepiej stosować płyny micelarne, ponieważ nie zostawiają tłustego filmu. Sprawdzą się też w przypadku osób z cerą wrażliwą i atopową – są bardzo delikatne.

Oczyszczanie

Po demakijażu skórę należy oczyścić za pomocą wody i środka do mycia twarzy – żelu, pianki i pasty. Przy cerze trądzikowej powinny być to żele antybakteryjne i normalizujące, czyli regulujące poziom serum, a przy cerze suchej pianki nawilżające. W przypadku cery naczyniowej czy atopowej należy sięgać po specjalistyczne dermokosmetyki przeznaczone do pielęgnacji takiej cery.

Złuszczanie

Złuszczanie to etap pielęgnacji, który powinien być wykonywany maksymalnie 2 razy w tygodniu. Preparaty do złuszczania (peelingu) w domu dzielą się na 2 rodzaje: do peelingu mechanicznego (np. żele ze złuszczającymi drobinkami) i do peelingu enzymatycznego (peeling chemiczny). Aby poprawić stan cery trądzikowej i stan cery naczynkowej zdecydowanie lepsze będą peelingi enzymatyczne, które są delikatniejsze od mechanicznych.

Tonizacja

Toniki kojarzą się z kosmetykami dla nastolatków, ale wskazane są do pielęgnacji każdego rodzaju skóry. Tonizacja nadaje skórze właściwy poziomu pH (kwaśny) i zwęża pory, co jest szczególnie istotne przy skórze tłustej o rozszerzonych porach.

Nawilżanie

Niewiele osób wie, że nawilżanie to nieodłączna część pielęgnacji także cery tłustej. Nawilżać cerę powinny osoby o każdym typie skóry. Przy skórze trądzikowej wskazane są lekkie kremy, przy skórze suchej kremy intensywnie nawilżające, a przy skórze atopowej specjalistyczne nawilżające dermokosmetyki.

Krem z filtrem

Znaczna część osób sięga po krem z filtrem dopiero wtedy, gdy planuje długą ekspozycję na słońcu lub jest w trakcie terapii kwasami. Krem z filtrem to kosmetyk, który powinien się znaleźć w codziennej pielęgnacji posiadaczki każdego rodzaju skóry. Obok retinoli to najskuteczniejszy kosmetyk anty-aging.

Koreańska pielęgnacja twarzy

W koreańskiej pielęgnacji twarzy dużą wagę przywiązuje się do zachowania właściwej kolejności etapów.

10 kroków koreańskiej pielęgnacji

  1. Oczyszczanie preparatami na bazie olejków
  2. Oczyszczanie preparatami na bazie wody (żele lub pianki)
  3. Złuszczanie
  4. Tonizacja
  5. Esencja
  6. Serum
  7. Maseczka w płachcie
  8. Krem pod oczy
  9. Nawilżanie
  10. Krem z filtrem

Etapy pielęgnacji charakterystyczne dla koreańskiej pielęgnacji to stosowanie esencji i maseczki w płachcie. Esencje praktycznie są nieznane w Polsce. Są lżejsze od kremów, mają płynną konsystencję. W ich składzie znajdują się substancje nawilżające, poprawiające koloryt skóry i antyoksydanty. Maseczki na płachcie dostępne są w Polsce za 9-30 zł. Ich rolą jest działanie okluzyjne, tzn. tworzą na twarzy okład z substancji o aktywnym działaniu.

Źródło:

Noszczyk, Maria. Medycyna piękności, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, Warszawa 2015.

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

Podoba Ci
się ten artykuł?