Przejdź do treści

Jak poprawić stan skóry trądzikowej? Dietetyczka dzieli się sprawdzonymi przez siebie sposobami

Jak poprawić stan skóry trądzikowej? Dietetyczka dzieli się sprawdzonymi przez siebie sposobami Mac Anderson/Unsplash
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Z jednej strony strasznie sucha, z drugiej przetłuszczająca się i trądzikowa? Pielęgnacja takiej skóry to nie lada wyzwanie. Wie o tym dietetyczka Zofia Suszka, autorka instagramowego profilu „Holistycznie zdrowi”. W najnowszym poście opisuje podjęte przez siebie działania, dzięki którym udało się osiągnąć poprawę.

Sucha, tłusta, trądzikowa – jak zadbać o cerę mieszaną?

Sucha i tłusta jednocześnie, czyli cera mieszana, jest niezwykle wymagająca w pielęgnacji. Jej występowanie jest zazwyczaj spowodowane zaburzeniem równowagi wodno-lipidowej – i właśnie dlatego pierwszym krokiem podjętym w celu polepszenia stanu swojej skóry powinna być zmiana diety – na taką, w której nie brakuje dobrych tłuszczów. Dokładnie od tego walkę o piękną cerę zaczęła Zofia Suszka, która na profilu „Holistycznie Zdrowi” opisuje zastosowane przez siebie metody:

„Dieta: dodatek oliwy (jest bogata w witaminę E i antyoksydanty, poza tym błona komórkowa, w tym komórek skóry jest zbudowana między innymi z fosfolipidów) na surowo do większej ilości posiłków; pilnowanie, by wypić co najmniej 1,5 l wody dziennie; nie wykluczyłam zupełnie, ale pozostawiłam 1-2 porcji nabiału dziennie (niektóre osoby są bardziej wrażliwe na jego wpływ na gospodarkę insulinową); zaczęłam częściej jeść tłuste ryby (makrela, łosoś)”.

Jedną z głównych przyczyn wystąpienia trądziku u dorosłych kobiet (zwłaszcza po 30. roku życia) jest nadczynność gruczołów łojowych wynikająca z zaburzeń hormonalnych. W staraniach o gładką, zdrową buzię należy więc skupić się na uregulowaniu hormonów:

„Suplementacja: wróciłam do regularnej suplementacji myoinozytolu i kwasu foliowego, zaczęłam suplementować tran i NAC (N-Acetylocysteina, aminokwas siarkowy – przyp. red.), co pewnie pomogło również zminimalizować czynnik hormonalny” – opisuje Zofia Suszka.

Nie mniej istotnym czynnikiem okazała się również zmiana tych elementów stylu życia, o których często się zapomina, a które mogą mieć decydujący wpływ na poprawę stanu cery:

„Styl życia: odszedł stres związany z sesją, który jest czynnikiem mocno prozapalnym, ale też po prostu cały czas uczyłam się 'machać ręką’ na to, na co i tak nie mam wpływu, szukać pozytywnych stron nawet w trudnych sytuacjach; korzystałam ze słońca, ale nie opalałam się godzinami – zauważyłam, że zawsze skóra się poprawia latem, jeżeli spędzam czas na słońcu”.

Warto zwrócić również uwagę na to, by w pielęgnacji nie używać drażniących kosmetyków, a wszelkie działania dostosować do aktualnych potrzeb cery:

„Pielęgnacja: zmieniłam płyn do mycia twarzy na bardziej naturalny, dedykowany wrażliwej skórze, używałam szczoteczki sonicznej do twarzy, starałam się nie dotykać twarzy, aby nie roznosić zmian po całej jej powierzchni” – opisuje Suszka.

A wy jakie macie swoje sposoby na problematyczną skórę?

Holistycznie Zdrowi

Zofia Suszka, jak sama o sobie mówi, jest „zafascynowana naturalnym dbaniem o zdrowie dietetyczką”. Specjalistka prowadzi poradnię dietetyczną online „Holistycznie zdrowi” oraz profile w mediach społecznościowych o tej samej nazwie.

W swojej codziennej pracy pomaga najczęściej kobietom z PCOS, insulinoopornością i zaburzeniami miesiączkowania oraz niepłodnością.

View this post on Instagram

Jakie masz sposoby na zdrową skórę? Daj koniecznie znać w komentarzu – taka baza pomysłów może być dla innych bardzo cenna! 🙂 Przez ostatnie 2 miesiące, nieco bardziej musiałam skupić nie na zdrowiu skóry.
Z jednej strony strasznie sucha, z drugiej przetłuszczająca się i trądzikowa, wymagała podjęcia działań, które myślę, że zadziałały kompleksowo. Chciałam się więc z Wami podzielić swoimi spostrzeżeniami, może pomogą również Wam? 🙂 Co uważam, że pomogło w moim przypadku? ✅ Dieta: dodatek oliwy (jest bogata w witaminę E i antyoksydanty, poza tym błona komórkowa, w tym komórek skóry jest zbudowana między innymi z fosfolipidów) na surowo do większej ilości posiłków; pilnowanie, by wypić co najmniej 1,5 L wody dziennie; nie wykluczyłam zupełnie, ale pozostawiłam 1-2 porcji nabiału dziennie (niektóre osoby są bardziej wrażliwe na jego wpływ na gospodarkę insulinową); zaczęłam częściej jeść tłuste ryby (makrela, łosoś) ✅ Suplementacja: wróciłam do regularnej suplementacji myo-inozytolu i kwasu foliowego, zaczęłam suplementować tran i NAC, co pewnie pomogło również zminimalizować czynnik hormonalny ✅ Styl życia: odszedł stres związany z sesją, który jest czynnikiem mocno prozapalnym, ale też po prostu cały czas uczyłam się „machać ręką” na to, na co i tak nie mam wpływu, szukać pozytywnych stron nawet w trudnych sytuacjach; korzystałam ze słońca, ale nie opalałam się godzinami – zauważyłam, że zawsze skóra się poprawia latem, jeżeli spędzam czas na słońcu ✅ Pielęgnacja: zmieniłam płyn do mycia twarzy na bardziej naturalny, dedykowany wrażliwej skórze, używałam szczoteczki sonicznej do twarzy, starałam się nie dotykać twarzy, aby nie roznosić zmian po całej jej powierzchni. . . #dieta #dietetyk #hormony #kobieta #kobiecezdrowie #pcos #dietapcos #trądzik #skóra #zdrowie #wiemcojem #jemzdrowo #zdrowienatalerzu #zdrowejedzenie #zdroweodżywianie

A post shared by Zofia Suszka – dietetyk (@holistyczniezdrowi) on

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: