Przejdź do treści

Przedłużanie paznokci – czy ma wpływ na zdrowie?

Przedłużanie paznokci - czy ma wpływ na zdrowie?
Przedłużanie paznokci - czy ma wpływ na zdrowie? Allison Christine/Unsplash
Podoba Ci
się ten artykuł?

Czy przedłużanie paznokci może szkodzić? Decydując się na tipsy żelowe czy akrylowe, rzadko kiedy się nad tym zastanawiamy. Tymczasem zabieg ten wpływa na nasze zdrowie. Kiedy przedłużanie paznokci może być niebezpieczne?

Popularne metody przedłużania paznokci

Przedłużanie paznokci jest zabiegiem estetycznym, którego celem nie jest tylko ułatwienie stylizacji i pielęgnacji. Po pomoc manikiurzystki można sięgnąć również wtedy, gdy płytka paznokciowa jest nierówna lub ma tendencję do rozdwajania. Nietrudno o to, jeśli dłonie mają nieustanny kontakt z wodą i detergentami lub kiedy w diecie brakuje produktów bogatych w witaminy A i E.

Żelowe przedłużanie paznokci

Aby przedłużyć paznokcie metodą żelową stosuje się substancję na bazie oligomerów, monomerów i fotoinicjatorów, która następnie zostaje utwardzona przez lampę emitującą promieniowanie UV. Zachodzi wówczas zjawisko polimeryzacji, które sprawia, że żel przywiera do naturalnej płytki, do złudzenia ją przypominając. Niestety powierzchnia tak wykonanych tipsów nie wykazuje wysokiej odporności na uszkodzenia. Do wykonania manicure wykorzystuje się najczęściej żele bezkwasowe. Są one bezpieczniejsze od tych na bazie kwasów, ponieważ po nałożeniu nie wnikają w płytkę na tyle głęboko, by doprowadzić do jej poważnego uszkodzenia.

Większość kobiet nie zastanawia się, czy ta metoda przedłużania paznokci jest szkodliwa. Tymczasem dużym wyzwaniem jest usuwanie żelu, które wymaga zastosowania pilnika lub frezarki i acetonu. Jest to połączenie, które nie tylko osłabia płytkę, ale również może ją poważnie uszkodzić.

Żółte paznokcie u nóg i rąk. Jakie są ich przyczyny i jak je leczyć?

Przedłużanie paznokci przy użyciu akrylu

Przedłużanie paznokcie metodą akrylową polega na równomiernym rozprowadzeniu na powierzchni tipsa mieszaniny polimeru w formie proszku z płynnym monomerem. Ich połączenie doprowadza do reakcji polimeryzacji i utwardzania. Ponieważ przygotowana mieszanka bardzo szybko wysycha, ważne jest, żeby zabieg wykonać sprawnie. W przeciwnym razie wygładzenie twardej powierzchni będzie niemożliwe. Jeśli jednak akryl zostanie nałożony prawidłowo, zamaskowane zostają wszelkie niedoskonałości i defekty naturalnych paznokci, w tym pofałdowania, przebarwienia, czy nierównomierny kształt.

Tips akrylowy jest znacznie bardziej odporny na uszkodzenia niż ten wykonany przy użyciu żelu.

Czy przedłużanie paznokci może być niebezpieczne?

Większość kobiet nie zastanawia się, podejmując decyzję o przedłużeniu paznokci, czy szkodzi to ich zdrowiu. Wychodzą z założenia, że tak popularny zabieg nie może być niebezpieczny. Tymczasem poza wieloma przeciwwskazaniami zdrowotnymi,  zastosowanie akrylu i żelu może negatywnie odbić się zarówno na kondycji dłoni, jak i całego organizmu.

Dlaczego łamią się paznokcie?

Jakie są przeciwwskazania do przedłużania paznokci?

Przedłużanie paznokci nie jest zabiegiem kosmetycznym odpowiednim dla każdej kobiety. Przeciwwskazaniami do wykonania tipsów są przede wszystkim:

  • choroby płytki paznokciowej (w tym grzybica),
  • choroby wałów paznokciowych,
  • bolesne pęknięcia płytki paznokciowej,
  • świeże i otwarte rany na palcach,
  • chemioterapia,
  • antybiotykoterapia,
  • stosowanie leków hormonalnych,
  • alergia na składniki stosowanych przez manikiurzystkę preparatów.

Kiedy przedłużanie paznokcie może być szkodliwe?

Metoda żelowego przedłużania paznokci uważana jest za bezpieczniejszą niż akrylowa. Nie oznacza to jednak, że jest zupełnie nieszkodliwa. Do utwardzania nałożonego preparatu wykorzystuje się lampy emitujące promieniowanie UVA. Zwiększa ono ryzyko zachorowania na raka. Ponadto przenika w głąb skóry, przyspieszając proces jej starzenia. Mając na uwadze wpływ promieniowania ultrafioletowego na zdrowie, coraz częściej stosuje się lampy z diodami elektroluminescencyjnymi (LED). Wciąż (ze względu na cenę) nie są one używane powszechnie.

Przez wiele lat niekorzystne opinie krążyły wokół akrylu stosowanego przez manikiurzystki. Jeszcze w latach 60. XX w. zawierał on metakrylan metylu, działający drażniąco zarówno na skórę, jak i drogi oddechowe. W latach 70. XX. w. został on zastąpiony bezpieczniejszymi: metakrylanem etylu, dimetakrylanem glikolu etylenowego, metakrylanem hydroksypropylu i metakrylanem 2-hydroksyetylu.

Wciąż jednak w preparacie tym obecny jest formaldehyd i żywica syntetyczna. Pierwszy z wymienionych związków ma działanie kancerogenne i negatywnie oddziałuje na układy: nerwowy, krwionośny, pokarmowy i moczowy (w tym przede wszystkim nerki). Druga substancja ma działania drażniące.

Poza szeregiem niekorzystnych skutków zdrowotnych wywołanych zbyt częstym przeprowadzaniem zabiegów przy użyciu żelu lub akrylu, szkodliwe jest również oddziaływanie składników zawartych w tych preparatach na naturalną płytkę, ponieważ doprowadzają do jej foto-chemicznego uszkodzenia.

Nie bez znaczenia są również umiejętności manikiurzystki. Zbyt gwałtowne piłowanie w celu nadania tipsom odpowiedniego kształtu może zdeformować naturalne paznokcie. Natomiast  pominięcie oczyszczania i odtłuszczania przed przyklejeniem tipsów oraz brak rękawiczek jednorazowych na dłoniach specjalistki stwarzają idealne warunki do rozwoju grzybicy.

Jak zregenerować płytkę po zabiegu przedłużania paznokci?

Paznokcie rosną w tempie około trzech lub czterech milimetrów w ciągu miesiąca. W takich również odstępach czasu zaleca się uzupełnienie żelu lub akrylu, aby tipsy wyglądały estetycznie. Niestety zbyt częste zabiegi niszczą powierzchnię płytki. Jej pełna regeneracja trwa nawet 4 miesiące. Aby przyspieszyć ten proces, warto stosować odżywki zawierające witaminy A i E oraz masować opuszki palców, by pobudzić w nich krążenie.

Korzystne rezultaty przynosi również zwiększenie w diecie poziomu:

  • witaminy A i E,
  • cynku,
  • żelaza,
  • magnezu,
  • biotyny,
  • białka,
  • wapnia,
  • krzemu.

 


Źródła:

  1. Ewa Gliwa, Anna Goździalska, Jerzy Jaśkiewicz „Wpływ promieniowania UV na skórę”, Oficyna Wydawnicza AFM, Kraków 2013
  2. Urszula Ptaszek-Rohde „Bezpieczeństwo i skuteczność działania preparatów do stylizacji i pielęgnacji paznokci” [w:] Świat Przemysłu Kosmetycznego 1/2020
  3. Aleksandra Wiktoria Surma, Piotr Nockowski „Wpływ stanu zdrowia oraz stylu życia na wygląd paznokci” [w:] Kosmetologia Estetyczna 1 / 2016 / vol. 5

 

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

Podoba Ci
się ten artykuł?