Przejdź do treści

Aceton – czy jest szkodliwy? Jak działa na paznokcie i organizm?

aceton, paznokcie
Aceton - czy jest szkodliwy? / Pexels
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Aceton kojarzymy ze zmywaniem lakieru z paznokci. Niektórym osobom hasło „aceton” przywodzi na myśl również specyficzny, drażniący zapach. Czy lakier hybrydowy również można usunąć acetonem? Czy aceton to bezpieczny preparat? Weźmy go pod lupę.

Co to jest aceton?

Aceton to bezbarwny, ale charakterystycznie pachnący rozpuszczalnik. Aceton ma szerokie zastosowanie. Hasło „aceton” możemy spotkać zarówno na budowach, jak i w domowych pieleszach. To jednak nie oznacza, że mówimy o tym samym preparacie.

Aceton techniczny

Chemicznie aceton to C3H6O. Aceton techniczny rozpuszczalnik skuteczny w starciu z tłuszczami, olejami, lakierami i szeregiem tworzyw sztucznych. Aceton ma wiele zastosowań. Można nim myć sprzęty i narzędzia, odtłuszczać powierzchnie, usuwać plamy wosku, tłuszczu, farby. Bywa wykorzystywany nawet w pirotechnice. Aceton znajduje się także w wielu popularnych środkach do sprzątania. Dlatego zaleca się, aby w trakcie i po użyciu dokładnie wietrzyć pomieszczenia.

Aceton kosmetyczny

Z chemicznego punktu widzenia jest to ta sama substancja, co aceton techniczny. Jednak aceton kosmetyczny jest czysty i wolny od szkodliwych dla ludzi substancji. Aceton kosmetyczny nie zawiera toksyn, metanolu itd. Aceton kosmetyczny stosuje się do zmywania lakieru z paznokci.

Aceton do paznokci

Aceton kosmetyczny, mimo nieprzyjemnego zapachu, jest bezpieczniejszy niż niektóre inne preparaty do zmywania paznokci. Można tu wymienić m.in. octany. Mogą one działać drażniąco na błony śluzowe, powodować m.in. bóle głowy, podrażnienie i łzawienie oczu, podrażnienie skóry, podrażnienie dróg oddechowych. Octany mogą działać również odurzająco!

Aceton to środek łatwopalny. Dlatego w trakcie zmywania paznokciu nie pal papierosów, nie zapalaj w pobliżu świeczek itp.

Manicure / unsplash.com

Aceton – bezpieczny czy szkodliwy?

Aceton kosmetyczny w dużych dawkach może mieć niekorzystny i drażniący wpływ na organizm.

Wdychanie acetonu

Może podrażniać układ oddechowy, a także mieć działanie psychosomatyczne: rozdrażnienie, zmęczenie, bóle głowy.

Aceton – wpływ na skórę

Ten środek może powodować miejscowe podrażnienia skóry czy błon śluzowych. Po użyciu acetonu umyj ręce i unikaj kontaktu z oczami.

Wypicie acetonu

Aceton po spożyciu jest metabolizowany przez wątrobę. Może dojść jednak do wymiotów i dolegliwości ze stronu układu pokarmowego. Jeśli aceton wypije dziecko, niezwłocznie skontaktuj się z lekarzem. Ze względów bezpieczeństwa przechowuj wszystkie środki chemiczne i kosmetyczne poza zasięgiem dzieci.

Uczulenie na aceton

Aceton może powodować reakcje alergiczne. Mogą pojawiać się miejscowe podrażnienia, łuszczenie skóry, ból, pieczenie, zaczerwienienie, a w skrajnych przypadkach degeneracja płytki paznokcia. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek niepokojących objawów zrezygnuj ze stosowania preparatów z acetonem. Sprawdź też, czy objawy alergiczne nie są związane z innymi czynnikami, jak np. lakier hybrydowy.

W niektórych chorobach metabolicznych po kontakcie z acetonem może dojść do kwasicy ketonowej.

Aceton w ciąży

Jeśli jesteś w ciąży, nie stosuj acetonu. W większych ilościach może przyczyniać się nawet do wad u płodu. W ciąży możesz malować paznokcie i używać zmywaczy bez acetonu. Jednak pamiętaj, że w razie cesarskiego cięcia nie  powinno się mieć lakieru na paznokciach. Kolor płytki paznokciowej świadczy o stanie organizmu w trakcie operacji.

Aceton do hybryd

Lakiery hybrydowe wyróżniają się wyjątkową trwałością. Jednak to, co jest zaletą, w tym przypadku stanowi również pewien mankament. Lakiery hybrydowe są trudniejsze do usunięcia niż zwykłe. Najskuteczniejsza do usuwania hybryd z paznokci jest frezarka. Można usunąć lakier hybrydowy również za pomocą acetonu, jednak nie jest to metoda polecana przez specjalistów. Ściąganie hybryd acetonem jest stosunkowo proste, dlatego – jeśli z jakiegoś powodu nie możesz udać się do manikiurzysty/manikiurzystki – możesz sięgnąć po ten sposób (pamiętając jednak, że są lepsze metody).

Jak usunąć hybrydy acetonem?

Co będzie potrzebne, aby usunąć lakier hybrydowy z pomocą acetonu?

  1. Pilnik do paznokci
  2. Aceton kosmetyczny lub zmywacz do paznokci z acetonem
  3. Waciki kosmetyczne lub klipsy do zdejmowania lakieru hybrydowego
  4. Patyczki kosmetyczne
  5. Folia aluminiowa
  6. Polerka

 Sposób na usuwanie hybrydy acetonem krok po kroku:

  • Spiłuj paznokcie i za pomocą pilnika usuń topową warstwę lakieru hybrydowego
  • Nasącz waciki acetonem lub zmywaczem z acetonem. Każdy wacik połóż na kawałku folii aluminiowej
  • Owiń paznokcie folią z wacikami. Waciki można zastępować gotowymi klipsami.
  • Aceton na paznokciach przytrzymaj ok. 10 minut.
  • Resztki lakieru usuń patyczkami.

W analogiczny sposób można wykorzystać do zdjęcia hybryd specjalny środek do usuwania hybryd, tzw. hybrid remover. Jest on lepszym rozwiązaniem – znacznie bardziej delikatny i nie niszczy okolic paznokcia. Skóra po użyciu tego specyfiku pozostanie delikatnie nawilżona.

Istnieją również inne sposoby na usuwanie lakieru hybrydowego bez użycia acetonu. Hybrydy można zdjąć bez acetonu mechanicznie lub chemicznie.

  1. Frezarka – niezastąpiona do zdejmowania lakieru hybrydowego
  2. Pilnik – którym możesz spiłować top, a następnie bazę. Możesz też zostawić pozostałości bazy do hybryd, jeśli planujesz nałożyć na nie nowy lakier hybrydowy.
Usuwanie lakieru hybrydowego z paznokci

Gdzie kupić aceton do paznokci?

Podobnie jak inne środki do pielęgnacji i stylizacji paznokci, aceton kosmetyczny oraz zmywacze do paznokci na bazie acetonu możesz kupić w drogeriach, specjalistycznych sklepach kosmetycznych oraz w sklepach internetowych.

Ceny acetonu mogą znacząco się różnić, od kilku do nawet kilkudziesięciu złotych. To, ile kosztuje aceton, zależy od pojemności produktu oraz od dodanych substancji np. witamin czy środków nawilżających.

Aceton – opinie

Aceton to produkt chemiczny, bardzo szkodliwy dla naszych paznokci oraz skóry wokół nich – ostrzega manikiurzystka Angelika Aleksandrowicz. – Jest to rodzaj rozpuszczalnika o bardzo charakterystycznym zapachu. Stanowczo odradzam stosowanie acetonu do ściągania lakierów hybrydowych, ponieważ ma bardzo niekorzystny wpływ na płytkę paznokcia i mocno wysusza skórki, co może prowadzić do ich zahaczania, a w efekcie do infekcji.

W takim razie jakie sposoby na usunięcie hybryd bez acetonu polecają specjaliści?

– Na szczęście na rynku kosmetycznym jest już bardzo dużo zmywaczy do paznokci bez acetonu i właśnie takie należy stosować. Lakier hybrydowy najlepiej usuwać w profesjonalnym salonie kosmetycznym przy użyciu frezarki. Jeśli jednak nie możemy udać się do manicurzystki, najlepiej będzie ostrożnie spiłować masę pilniczkiem o gradacji 180/240 i bufferem wyrównać powierzchnię. Lepiej zostawić cieniutką warstwę bazy, niż spiłować to ,,do zera”, ponieważ tym sposobem łatwo przedobrzyć i uszkodzić powierzchnię paznokcia – wyjaśnia Aleksandrowicz.


Angelika Aleksandrowicz – prowadzi gabinet kosmetyczny Alea, zajmuje się manicure i pedicure – jak sama mówi – „z miłością do wykonywanej pracy”. Więcej o ekspertce dowiesz się na Facebooku.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: