Rozszerzone pory – przyczyny, metody zwalczania
Rozszerzone pory są problemem estetycznym skóry tłustej. Pojawiają się w wieku dojrzewania i niekiedy ulegają utrwaleniu. Choć nie istnieje skuteczny lek na rozszerzone pory, można stosować gotowe kosmetyki, wykonywać domowe zabiegi lub skorzystać z usług gabinetu medycyny estetycznej, by poprawić ich wygląd. Jak zmniejszyć pory na twarzy? Czy można zapobiec ich pojawieniu się?
Rozszerzone pory na twarzy – przyczyny powstawania
Szeroko otwarte pory na twarzy są głównie problemem kobiet o cerze tłustej, której towarzyszą liczne zaskórniki i trądzik, o co nietrudno przy nadmiarze produkowanego sebum. Te anatomiczne struktury zlokalizowane są w miejscach ujść mieszków włosowych oraz gruczołów łojowych. Rozszerzone pory pojawiają się w okresie dojrzewania, ale niestety nie zawsze się zwężają. Ich utrwaleniu sprzyja m.in. ekspozycja skóry na działanie promieniowania UV (UVA i UVB).
Rozszerzone pory na nosie, brodzie czy czole to przede wszystkim efekt:
- błędów pielęgnacyjnych (nadużywanie peelingów, kosmetyków kolorowych o właściwościach matujących),
- zbyt częstego stosowania retinolu,
- rezygnacji z regularnego stosowania kremów na rozszerzone pory o właściwościach nawilżających i odbudowujących warstwę hydrolipidową skóry,
- zbyt częstego wykonywania zabiegów podrażniających skórę w tym: peelingów chemicznych i dermabrazji,
- stosowania sterydów,
- zaburzeń hormonalnych,
- starzenia się skóry i związanej z tym utraty elastyczności włókien kolagenowych,
- predyspozycji genetycznych.
Jak zamknąć pory – metody zwalczania otwartych porów
Jak pozbyć się rozszerzonych porów? Przede wszystkim nie należy dopuścić do ich utrwalenia w okresie dojrzewania, kiedy naturalnie się one powiększają w związku ze wzrostem produkcji sebum przez znajdujące się w skórze twarzy gruczoły łojowe.
Nie istnieje jednak jeden skuteczny sposób na rozszerzone pory. Aby zmniejszyć ich wielkość i przywrócić cerze, młody, estetyczny wygląd należy stosować się do szeregu zasad pielęgnacyjnych:
- regularnie aplikować na twarz krem z filtrem UV (UVA i UVB),
- codziennie myć twarz i wykonywać dokładny demakijaż,
- dbać o czystość ręcznika do twarzy, pościeli i narzędzi do wykonywania makijażu (w tym przede wszystkim pędzli i gąbek),
- stosować preparaty nawilżające,
- unikać kontaktu dłoni z twarzą,
- unikać stosowania ciężkich, matujących podkładów,
- unikać gwałtownych zmian temperatur,
- zmniejszyć podaż cukru w diecie,
- ograniczyć stres,
- zrezygnować z palenia papierosów,
- przyjmować odpowiednią ilość płynów (nie mniej niż dwa litry na dobę).
Zasady pielęgnacji skóry z rozszerzonymi porami na twarzy
Pielęgnacja skóry z zamkniętymi porami o rozszerzonej strukturze wymaga konsekwencji i regularności. Nie można bowiem skutecznie pozbyć się tego mankamentu urody. Nie ma jednak przeszkód, by ograniczyć wielkość zmian.
Istotne jest codzienne mycie twarzy, jej tonizowanie, a także nakładanie kremów nawilżających oraz chroniących przed szkodliwym działaniem promieniowania UVA i UVB. Dla utrzymania efektu ważne jest również wprowadzenie preparatów hamujących łojotok i delikatnie złuszczających naskórek (np. kosmetyki zawierające kwas migdałowy).
Rozszerzone pory – kosmetyki, po które warto sięgnąć
Poszukując odpowiednich kosmetyków na rozszerzone pory, warto zwrócić uwagę, czy zawierają one w swoim składzie kwasy z grupy AHA (m.in. glikolowy, migdałowy) i BHA (m.in. salicylowy). Aktywują one swoje działanie na powierzchni skóry oraz w ujściach gruczołów łojowych, stąd ich skuteczność w zwalczaniu niepożądanych zmian, jakie dotykają cerę
Warto również stosować preparaty zawierające skwalen. Jest to wielonienasycony węglowodór, który występuje naturalnie w tkankach roślinnych i zwierzęcych. Pomaga odbudować warstwę lipidową skóry poddawanej zbyt intensywnym zabiegom złuszczającym, które przyczyniają się do utrwalenia rozszerzonych porów.
Korzystny wpływ na rozszerzone pory mają także preparaty z witaminą A (palmitynianem retinolu), które normalizują i wygładzają skórę oraz stymulują naskórek do odnowy. Należy jednak zachować ostrożność, korzystając z kosmetyków zawierających niewielką ilość tego składnika. Jego nadużycie przyniesie bowiem skutek odwrotny od zamierzonego. Decydując się na serum na rozszerzone pory na bazie naturalnych składników, można je nałożyć pod maseczkę nawilżającą, co pozwoli składnikom aktywnym wniknąć w głąb skóry.
Domowe sposoby na rozszerzone pory
Jak zmniejszyć pory na twarzy domowym sposobem? Samodzielnie wykonywane zabiegi pielęgnacyjne, mają skuteczność porównywalną do tych przy użyciu profesjonalnych preparatów.
Warto korzystać przede wszystkim z maseczek z zieloną lub czarną glinką. Regulują one wydzielanie sebum i działają ściągająco. Jeśli zastosuje się je po wcześniej wykonanym peelingu – efekt działania będzie bardziej wyraźny.
Pozytywny wpływ na cerę ma również ściągająca maseczka na rozszerzone pory, wykonana z np. jabłka, białka kurzego jaja, ogórka czy spiruliny.
Skuteczny sposób nawilżania skóry stanowią natomiast maseczki z miąższu aloesu. Roślinę tę można bez trudu uprawiać na balkonie czy w ogrodzie i wykorzystywać liście w razie potrzeby.
Sporadycznie można również wykonywać peeling przy użyciu szczoteczki do mycia twarzy. Jej delikatna powierzchnia oczyści i odblokuje pory, nie podrażniając przy tym nadmiernie skóry.
Zabiegi na rozszerzone pory
Nie zawsze stosowanie drogeryjnych kosmetyków i domowych sposobów na rozszerzone pory na nosie, brodzie, czy czole przynosi wyraźny skutek. Lata zaniedbań pielęgnacyjnych skutkują silnym utrwaleniem zmian, sprawiając tym samym, że konieczne jest skorzystanie z profesjonalnych zabiegów. Jak zmniejszyć pory w gabinecie kosmetycznym lub salonie medycyny estetycznej? Wyjątkowo skuteczne są:
- mikrodermabrazja korundowa, diamentowa lub tlenowa (wykonanie kilku serii w odstępach około dwutygodniowych),
- peeling laserowy,
- kwasy na rozszerzone pory (salicylowy, owocowy, pirogronowy, TCA będący pochodną kwasu octowego, glikolowy, migdałowy),
- skin botox (wstrzykiwanie w skórę toksyny botulinowej),
- galwanizacja anodowa (wykorzystująca zjawisko elektrotermiczne, polegające na podwyższeniu temperatury tkanki skórnej).
Bibliografia:
- Agnieszka Sobczyk, „Profesjonalna pielęgnacja cery dojrzałej w salonie kosmetycznym” [w:] Medyczne aspekty kosmetologii i dietetyki, Lublin, 2018.
- Alicja Palacz, „Zastosowanie peelingów kosmetycznych do korekty efektów fotostarzenia skóry u klientów gabinetów kosmetycznych”, Poznań, 2016.
- Natalia Moczulewska, Agata Mańkowska „Zastosowanie kwasu salicylowego w terapii skóry trądzikowej” [w:] Innowacyjność i tradycja w kosmetologii. Monografia pod redakcją dr Katarzyny Kordus. Wydawnictwo WSEiT. Poznań, 2019.
- red. Andrzej Przylipiak, „Podstawy Medycyny Estetycznej”, Białystok, 2014.
- red: Izabela Wróblewska, Joanna Maj, Karolina Chilicka-Jasionowska „Aparatura kosmetyczna i metodyka zabiegów”, Opole, 2013.
- Aneta Sicińska, „Ocena stanu cery suchej po zastosowaniu serii zabiegów z kwasem migdałowym” [w:] Kosmetologia Estetyczna 1/2015 /vol. 4.
Podoba Ci się ten artykuł?
Powiązane tematy:
Polecamy
Adrianna Śladowska: „Trądzik przestaje dotyczyć tylko osób w wieku dojrzewania, a coraz częściej dotyka dorosłych”
„To, co widzimy na skórze, to wierzchołek góry lodowej”. O wyzwaniach psychodermatologii mówi dr Maja Czerwińska-Rogowska
Nie warto się chować! Kampania „Daj Się Odkryć” wspiera osoby chore na łuszczycę
Moc miedzi. Pierwiastek, który znaczy więcej, niż myślisz
się ten artykuł?