Przejdź do treści

Sól epsom, czyli inaczej sól gorzka – naturalny środek wpływający na stan ciała (i ducha)

Tekst o właściwościach i zastosowaniach soli epsom. Na zdjęciu: Kobieta z zamkniętymi oczami trzymająca kwiat na ramieniu - HelloZdrowie
Sól epsom, czyli inaczej sól gorzka - naturalny środek wpływający na stan ciała (i ducha) Pexels.com
Podoba Ci
się ten artykuł?

Sól epsom to, innymi słowy, gorzka sól lub siarczan magnezu. Jak działa? Czy rzeczywiście jest niezastąpiona do pielęgnacji i regeneracji organizmu. Terapeutka manualna Maria Głuchowska zdradza, jakie są tajniki soli epsom i co można zyskać przez jej zastosowanie.

 

Sól epsom – co to jest

Sól znana jako sól epsom, sól angielska lub sól gorzka to sól pochodząca – jak nazwa wskazuje – z Anglii. Odparowywano ją z naturalnych źródeł w pobliżu miejscowości Epsom. Chemicznie to siarczan magnezu – MgSO4. Zarówno siarka, jak i miedź, to cenne pierwiastki. Znajdują zastosowanie m.in. w: przemyśle chemicznym i spożywczym, w rolnictwie, kosmetyce i medycynie.

Sól gorzka Epsom jest podobna do soli gruboziarnistej. Ma strukturę dużych kryształów, biały kolor i brak zapachu. Nazywana jest „solą gorzką” z powodu charakterystycznego smaku. Cechuje ją dobra rozpuszczalność w wodzie.

Sól epsom to naturalny środek wpływający na stan ciała (i ducha). Siarka i magnez mogą oczyszczać, odtruwać, odkwaszać. Na bóle stawów i mięśni kąpiel w siarczanie magnezu podziała kojąco. Przeciwzapalne działanie wesprze organizm w regeneracji. Również skóra po zabiegu z użyciem soli epsom będzie wyglądać korzystnie. Antyłojotokowe działanie gorzkiej soli poprawi kondycję skóry, pomoże pozbyć się niedoskonałości. Uważaj, bo sól działa żrąco i jeśli naskórek jest uszkodzony, może piec.

Sól epsom z powodzeniem można stosować i w kosmetyce, i w medycynie. Jak? Przekonajcie się!

Maść ichtiolowa (ichtiol) – na co i jak stosować?

Sól epsom – właściwości

Obecna w soli Epsom siarka, miedź i magnez działają:

  • przeciwko grzybicy,
  • łagodząco na łojotok,
  • zmniejszają trądzik i wypryski,
  • pomagają pozbyć się łupieżu,
  • poprawiają kondycję włosów,
  • oczyszczają organizm (ale uwaga: sól epsom może powodować także przeczyszczenie),
  • działają przeciwzapalnie na stawy,
  • regenerują mięśnie,
  • regenerują stawy;
  • odtruwają, pomaga pozbyć się medali ciężkich.

Sól epsom może służyć jako środek czyszczący i odstraszający owady.

Jak stosować sól epsom?

Sól epsom ma uniwersalne zastosowanie do: kąpieli, płukanek, peelingów, okładów, inhalacji i doustnie.

  • Sól epsom doustnie

Sól gorzką można spożywać doustnie. Sól epsom ułatwia trawienie. Jednak jej nadmiar może podziałać przeczyszczająco.

  • Sól epsom do kąpieli i peelingu – dla zdrowia i urody

Nie bez powodu taką furorę robią kosmetyki z dodatkiem soli Morza Martwego – sole to naprawdę fantastyczny środek do pielęgnacji. Sól epsom poprawi stan skóry, przesuszy wypryski, zniweluje łupież. Może również pomóc w pozbyciu się zrogowaciałego naskórka.

Siarczan magnezu można dodawać do kąpieli. Można też robić peeling solny. Kąpiel w soli epsom poleca się zarówno dla odstresowania, jak i poprawy kondycji skóry. Przyda się także sportowcom po intensywnych treningach, w celu przyspieszenia regeneracji organizmu. Jeśli na skórze są wypryski lub zmiany chorobowe, można je oczyszczać, mocząc w soli.

Sól gorzka wspiera także układ krwionośny, po kąpieli w niej zmniejsza się ryzyko zawału, poprawia się krążenie.

masło shea
  • Kompresy z solą epsom na obrzęki i nie tylko

W miejscach, gdzie czujemy ból lub mamy obrzęki, można przykładać kompresy z soli epsom. Moczenie opuchniętych nóg w soli epsom również działa korzystnie na ich kondycję.

Gorzka sól pomaga także w przypadku… brzydkiego zapachu stóp. To za sprawą przeciwgrzybiczego i przeciwłojotokowego działania.

  • Kiedy unikać soli epsom

Ze względu na działanie przeczyszczające, należy unikać nadmiaru soli epsom. Osoby ze skłonnością do biegunek powinny zachować ostrożność.

Ponieważ gorzka sól angielska może obniżyć ciśnienie, ostrożność powinny zachować także osoby, które cierpią z powodu niedociśnienia (jest to jednak rzadka sytuacja i część specjalistów sądzi, że nie ma „zbyt niskiego ciśnienia”, które mogłoby szkodzić, w przeciwieństwie do nadciśnienia).

Sól epsom, sól gorzka – z punktu widzenia chemicznego to nic innego jak siarczan magnezu. Zawiera ona bardzo ważne pierwiastki chemiczne, którymi są właśnie magnez oraz siarka. Pierwszy z wymienionych wpływa pozytywnie na układ nerwowy, jak i na czynność układu sercowo-naczyniowego. Siarka z kolei ma właściwości oczyszczające, przeciwdrobnoustrojowe, jak i wspierające usuwanie różnych toksycznych substancji z organizmu – wymienia Maria Głuchowska, terapeutka manualna. – Ze względu na właściwości, sól gorzka sprawdza się jako antidotum na bóle reumatyczne i przy zapaleniu stawów. Z uwagi na dużą zawartość magnezu wpływa kojąco na układ nerwowy i wspomaga funkcjonowanie, rozluźnia i przyspiesza regenerację mięśni – dlatego dobrym pomysłem jest  relaksująca kąpiel solankowa po treningu lub przed pójściem spać.

Jak jeszcze można korzystać z soli epsom?

Inną zaletą soli gorzkiej jest oczyszczanie organizmu. Tę właściwość sól zawdzięcza  zawartości siarki, która ma zdolność wiązania rozmaitych toksycznych metabolitów. Dlatego przy różnych schorzeniach skórnych jak np. zapalenie mieszka włosowego, zapalenie łojotokowe skóry, alergie czy trądzik zalecam peeling solny, który przeczyszcza i zwalcza stan zapalny – dodaje specjalistka.

Sól epsom a inne sole – w medycynie i kosmetyce

Czy rzeczywiście sól gorzka powinna zajmować tak istotne miejsce na naszej kosmetycznej i aptecznej półce? Na rynku dostępnych jest wiele soli, do zastosowania zarówno w kuchni, jak i w pielęgnacji czy rehabilitacji.

Ze względu na skład, sposób i miejsce wydobycia wyróżniamy różne sole o przeróżnych właściwościach. To nie znaczy (w mojej opinii), że jedna jest lepsza od drugiej, ale warto znać ich skład i naprzemiennie uzupełniać w zależności od potrzeb – podkreśla terapeutka manualna. – Popularne i znane sole to: morska, himalajska, kłodawska, emska, epsom. Sole mineralne działają przede wszystkim alkalizująco, to znaczy, że w odpowiedniej dawce mogą wyrównać pH organizmu i wspomóc nasz organizm w uzyskaniu wewnętrznej równowagi. A lampy solne mogą jonizować powietrze, którym oddychamy. Osobiście w swojej działalności oferuję peelingi solne, które polegają na intensywnym wcieraniu dowolnie wybranej soli gruboziarnistej (himalajska, kłodawska, morska) w skórę, dzięki czemu nie tylko mechanicznie wcieram zdrowodajne minerały w skórę, ale też ścieram i złuszczam warstwę zrogowaciałego starego naskórka.

Sól znana była ludzkości od zawsze. Informacja o miejscach jej wydobywania była tak ważna, że przekazywano ją nawet między ludami koczowniczymi – zwraca uwagę Maria Głuchowska, terapeutka manualna. – Sól była tak cenna, że używano jej jako środka płatniczego. Jest ważnym elementem praktyk magicznych, którym posługiwały się wszystkie kobiety – przyznaje specjalistka.

Kobieta stoi przy dwukolorowej ścianie

Sól – rola w organizmie

Sól niekiedy bywa odradzana jako „biała śmierć”. Jednak jej niedobory również mogą działać niekorzystnie na organizm.

Oczyszczanie wątroby solą, gorzka sól na przeczyszczenie – jakie jeszcze zastosowania soli można znaleźć? W przypadku odwadniania się organizmu spożywanie soli może ułatwić zatrzymanie wody w organizmie.

Zalety soli odkryto przed wiekami: – W jadłospisie naszych przodków pojawiła się, kiedy zaczęliśmy wieść osiadły tryb życia Zanurzenie mięsa w solance lub obtoczenie go grubą warstwą soli powstrzymuje proces psucia się. Na tej samej zasadzie opierał się proces… mumifikacji – mówi Maria Głuchowska.

Sól ma znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. – Jako składnik chemiczny jest człowiekowi niezbędna do odpowiedniej gospodarki minerałami, przemiany materii i pracy mięśni, a ponadto jest jednym z głównych składników soku żołądkowego – tłumaczy Maria Głuchowska. – Niedostateczna ilość soli mineralnych w diecie może prowadzić do poważnych zaburzeń w organizmie człowieka jak:

  • problemy z gospodarką hormonalna, niedoczynność nadczynność tarczycy, trądzik;
  • problemy z trawieniem, niedokwasota żołądka;
  • stany zapalne skóry, włosów, zębów jak i narządów;
  • osteoporoza;
  • przemęczenie, słaba odporność stres, bóle mięśniowe.

Sól gorzka – gdzie kupić

Gdzie można kupić sól epsom? Znajdziemy ją zarówno w sklepach ekologicznych i zielarskich, jak i w niektórych marketach, drogeriach, aptekach, sklepach dla sportowców. Bez trudu znajdziemy i zamówimy sól gorzką w sieci. Cena soli epsom waha się, w zależności od pojemności opakowania, od kilkunastu do ok. 30 złotych, w przypadku nawet kilkukilogramowych opakowań.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

Podoba Ci
się ten artykuł?