Przejdź do treści

Poranny prysznic czy wieczorna kąpiel? Co jest dla nas lepsze?

Poranny prysznic czy wieczorna kąpiel? Co jest dla nas lepsze? Hannah Xu/Unsplash
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Dbanie o higienę jest bardzo ważne, szczególnie w czasie upałów. Stąd też zaleca się, aby w czasie gorących dni, znacznie częściej korzystać z prysznica. Czy jednak kwestie związane z higieną są jedynymi, które decydują o myciu się? Jak się okazuje – niezupełnie. Branie prysznica rano i wieczorem ma znacznie więcej zalet, niż tylko te, związane z higieną. Sprawdźmy, jakie to zalety.

Prysznic rano – dlaczego warto go brać?

Każdy z nas ma swoje codzienne poranne rytuały. Dla wielu osób, jednym z nich jest wzięcie porannego prysznica. Dlaczego? Warto zacząć od tego, że poranny, szczególnie chłodny prysznic, jest jednym z najskuteczniejszych sposobów, aby po prostu się obudzić. To jednak nie jest jedyna jego zaleta.

Chłodny prysznic nie tylko budzi, ale też zdecydowanie poprawia krążenie krwi. Poranny prysznic sprawi, że nasz organizm wskoczy na większe obroty, a mózg pracować będzie bardziej intensywnie. A co jeśli nie lubimy brać zimnego prysznica?

Ciepły prysznic rano – jakie są jego największe zalety?

Osoby, które borykają się z problemem sztywności mięśni czy ogólne pojętymi bólami stawów, zdecydowanie powinny postawić właśnie na ciepły, poranny prysznic. Taka kąpiel przede wszystkim sprawia, że stawy są rozluźnione i zdecydowanie zwiększa się ich ruchomość. Dodatkowo warto wspomnieć, że ciśnienie wody, która leci właśnie z prysznica, jest doskonałym sposobem na szybki, poranny masaż dla całego ciała. Musisz ogolić nogi? Ciepły prysznic przed goleniem ułatwi tę czynność, zmniejsza także ryzyko wrastania włosków.

kobieta w wannie

Prysznic wieczorny – jakie są jego zalety?

Skoro wiemy już, jakie są najważniejsze zalety porannego prysznica oraz jak działa na nasze ciało zarówno ciepły, jak i zimny prysznic rano, sprawdźmy jak ta kwestia wygląda jeśli chodzi o prysznic wieczorny. Tutaj zdecydowanie należy podkreślić to, że ciepły, ale nie gorący, prysznic przed snem, może wspomagać nas w procesie zasypiania. Działa on na całe nasze ciało kojąco i rozluźniająco, a to sprzyjające warunki, jeśli chodzi o zasypianie. Warto także wspomnieć, że ciepły prysznic przed snem, może stać się dla nas formą relaksu. Odprężenie po całym dniu pracy i wykonywaniu domowych obowiązków jest wskazane. Jeśli dodatkowo zaopatrzymy się np. w żel do mycia o ulubionym zapachu, wówczas wieczorny prysznic będzie dla nas prawdziwą przyjemnością.

To jednak nie nie jedyne zalety prysznica czy kąpieli wieczorem. Inne kwestie przemawiające za wyborem tej metody kąpieli, to:

  1. Zmywasz z ciała zanieczyszczenia. W dzisiejszych czasach mamy na co dzień do czynienia z dużą ilością zanieczyszczeń, szczególnie kiedy mieszkamy w mieście. Na skórze zatrzymują się drobinki kurzu, smogu, a nawet pyłki i inne drobne cząsteczki. Do tego nasz organizm w ciągu dnia produkuje sebum, poci się, a skóra naturalnie się złuszcza. Pod koniec zwykłego dnia mamy więc na sobie sporo zanieczyszczeń, które warto usunąć, zanim położymy się spać.
  2. Szybciej zaśniesz. Wieczorna, relaksująca kąpiel to sprawdzony sposób na to, aby szybciej zasnąć. Badania pokazują, że prysznic przed pójściem spać pomaga organizmowi wyregulować temperaturę do optymalnej, co przekłada się na lepszą jakość snu.
  3. Wspomagasz regenerację skóry. Skóra głównie regeneruje się nocą, podczas snu – wtedy właśnie zachodzi najwięcej procesów budujących nowe komórki. Po wieczornej toalecie twoja skóra będzie lepiej się regenerować – zostanie pozbawiona zanieczyszczeń, odblokujesz pory i stymulujesz krążenie krwi.

Jak zatem bardzo wyraźnie widać, prysznic – zarówno ten poranny jak i wieczorny – ma dla nas znaczenie nie tylko pod względem zachowania higieny. Oba te rodzaje kąpieli, działają nie tylko na nasze ciało, ale też i na psychikę – m.in. przez to, że pozwalają się nam odprężyć i odpocząć.

 

Źródło: dailymail, nytimes

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: