Przejdź do treści

Spójrz na zdjęcie i sprawdź, czy twoja postawa ciała jest prawidłowa. Jak ją poprawić i na co zwrócić uwagę? Wyjaśnia fizjoterapeutka

Kobieta stoi i trzyma się ręką za głowę
Postawa ciała - czy jest prawidłowa? Jak to sprawdzić i ją poprawić?/ Halayale przez Freepik
Podoba Ci
się ten artykuł?

Nieprawidłową postawę możemy zauważyć u wielu z nas. Sprawcą takiego stanu rzeczy jest nie tylko brak aktywności fizycznej, ale i siedzący tryb pracy. Większość z nas niestety nie zastanawia się, czy nasza postawa jest odpowiednia, pielęgnując złe nawyki. Warto więc stanąć swobodnie przed lustrem i porównać swoje odbicie ze zdjęciem fizjoterapeutki. Ekspertka tłumaczy, w jaki sposób rozpoznać niepoprawne ustawienie sylwetki i jak je poprawić.

Anatomia Jogi

Za profilem na Instagramie „Anatomia Jogi” stoi fizjoterapeutka Małgorzata Kobus-Kwiatkowska. Ekspertka nie tylko organizuje kursy, warsztaty i wyjazdy z jogą, ale jest także aktywna w mediach społecznościowych. Na swoim profilu na Instagramie chętnie dzieli się wiedzą z zakresu jogi i zdrowia. W swoim ostatnim wpisie wytłumaczyła, w jaki sposób sprawdzić, że nasza postawa ciała jest nieodpowiednia.

Kobieta ćwiczy

Nieprawidłowa postawa – jak ją rozpoznać?

Prawidłowa postawa jest zależna od kilku czynników. Harmonijne wykonywanie ruchów, spionizowana sylwetka i amortyzacja w trakcie codziennych czynności – to wszystko ma na nią wpływ. W jaki sposób sprawdzić, czy ustawienie naszej sylwetki jest zdrowe?

Zastanów się, czy postawa ciała, jaką pokazuję na drugim zdjęciu, nie przypomina tego, w jaki sposób stoisz?

  • szyja wysunięta do przodu
  • barki w protrakcji
  • osłabione mięśnie brzucha
  • miednica w przodopochyleniu
  • kolana przeprostowane

– wymienia fizjoterapeutka.

Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawieniaRozwiń
Kobieta ćwiczy

Jak poprawić postawę ciała?

Jeśli twoja postawa ciała nie jest poprawna, garbisz się a cała sylwetka jest wysunięta, warto poświęcić na jej poprawę trochę czasu. W tym celu wystarczy zwrócić uwagę na kilka podstawowych rzeczy.

Aby szybko poprawić postawę z tej na drugim zdjęciu możesz:

  • Lekko cofnąć brodę wyobrażając sobie, że głowa, klatka piersiowa i miednica tworzą jedną linię
  • Delikatnie przybliżyć łopatki do siebie
  • Wyobrazić sobie, że przybliżasz kolce biodrowe do siebie, co powoduje aktywizację rejonu podbrzusza
  • Łagodnie podwinąć kość ogonowa pod siebie i unieść jednocześnie spojenie łonowe (Uwaga! To informacja jest tylko dla osób z pogłębioną lordozą lędźwiową)
  • Minimalnie zgiąć nogi w kolanach, aby unikać wypchnięcia kolan w tył

– tłumaczy ekspertka.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci
się ten artykuł?