Przejdź do treści

Świeczka do masażu – czym jest i jak jej używać?

Świeczka do masażu
Świeczka do masażu – czym jest i jak jej używać? Istock.com
Podoba Ci
się ten artykuł?

Świece do masażu to specjalny rodzaj świec wykorzystywany w gabinetach kosmetologicznych i salonach SPA. Wykonuje się je z naturalnych, bezpiecznych dla skóry składników, a zawarte w nich olejki roślinne i eteryczne mają działanie relaksujące i regenerujące. Masaż świecą wywołuje bardzo przyjemne doznania ze względu na działanie rozgrzewające. Gdzie kupić świece do masażu i z jakich składników można je zrobić samemu? Podpowiadamy!

Świece do masażu – czym są? 

Świeczki do masażu to produkty przeznaczone zarówno do użytku profesjonalnego, jak i domowego. Za ich pomocą można wykonać masaż całego ciała oraz zabiegi na stopy i dłonie. Wiele firm oferuje świeczki do masażu zatopione w charakterystycznych czarkach z dzióbkiem i uszkiem, czyli poręcznych naczyniach umożliwiających precyzyjną aplikację olejku. Dostępne są również świece o klasycznych, walcowatych kształtach zamknięte w słoiczkach oraz ozdobnych puzderkach.

Jak używać świec do masażu? Po zapaleniu świeczki odczekuje się kilkanaście minut, aby wosk przeszedł ze stanu stałego w płynny. Jeśli temperatura olejku odpowiada masowanej osobie, wosk wylewa się bezpośrednio na jej ciało. W przypadku preferowania niższej temperatury można płynny wosk nalać najpierw na dłoń, a następnie nieco chłodniejszy wmasować w skórę. Temperatura topnienia świec przeznaczonych do masażu nie przekracza 60 st., dlatego nie ma obaw o ryzyko poparzenia, a samej świeczki w trakcie zabiegu nie trzeba gasić. 

Świece do masażu – składniki 

Podstawowym, bazowym składnikiem świecy do masażu jest wosk pochodzenia naturalnego, który odpowiada za stałą konsystencję produktu. Świeca może powstać z oleju kokosowego, wosku pszczelego lub wosku sojowego. Inne składniki, które możesz znaleźć w świecy, to m.in.: 

  • masło shea – delikatnie natłuszcza, działa przeciwbakteryjnie i przeciwzapalnie, odżywia skórę i ją regeneruje; 
  • masło kakaowe – działa antyoksydacyjnie, przeciwzapalnie, nawilżająco, poprawia koloryt skóry; 
  • olejek migdałowy – ma właściwości nawilżające i odżywcze, działa przeciwzmarszczkowo, chroni przed przesuszeniem skóry; 
  • olej jojoba – przyspiesza regenerację skóry, zapewnia jej jędrność i elastyczność, łagodzi podrażnienia, przywraca skórze blask; 
  • olej arganowy – zabezpiecza skórę przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych, nawilża, wzspomaga regenerację, działa odmładzająco;  
  • olejki eteryczne: olejek lawendowy (pomaga przy bólach głowy, uspokaja), olejek z drzewa różanego (działa pobudzająco, relaksująco, poprawia nastrój), olejek bergamotkowy (działa przeciwbakteryjnie, wykrztuśnie, przeciwzapalnie), olejek pomarańczowy (niweluje stres, orzeźwia i odpręża). 

W świecach do masażu nie wykorzystuje się sztucznych barwników, syntetycznych kompozycji zapachowych, parafiny i innych ropopochodnych substancji. Świece są więc wegańskie i ekologiczne. 

Świece sojowe

Gdzie kupić świece do masażu? 

Jeśli nie jesteś fanką produktów DIY, świeczkę do masażu z łatwością kupisz w sklepie. Tego typu produkt znajdziesz w drogeriach, sklepach z kosmetykami naturalnymi oraz sklepach internetowych. Świece do masażu dostępne są też w aptekach. Ceny świec do masażu są dosyć zróżnicowane. Niskie świece z odkręcanym wieczkiem kupisz już za kilkanaście złotych. Z kolei świece w specjalnym naczyniu z dzióbkiem kosztują ok. 30–80 zł. 

Świece do masażu mają bardzo dobre opinie. Są wydajne (ta sama świeca może być wykorzystana wielokrotnie) i ładnie pachną (są też wersje bezzapachowe!). Sprawdzą się jako alternatywa olejków do masażu. Nie podrażniają skóry, a dobrze dobrane składniki doskonale pielęgnują ciało. Unoszące się w powietrzu zapachy tworzą przyjemną dla zmysłów atmosferę. Masaż gorącą świecą działa relaksacyjnie i leczniczo – dlatego ma wielu zwolenników, a popularność świec stale wzrasta.

Źródła:

  1. Góra J., Lis A., Najcenniejsze olejki eteryczne, Monografie Politechniki Łódzkiej, 2012.
  2. Michalik K., Musiał J., Znaczenie świec w kulturze i życiu człowieka, „Analit”, 2018, nr 5, s. 38.

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

Podoba Ci
się ten artykuł?