Przejdź do treści

Masaż relaksacyjny – rodzaje, jak wygląda, jak się przygotować?

Masaż relaksacyjny - rodzaje, jak wygląda, jak się przygotować? Pexels.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Maseczka z aloesu – właściwości, zastosowanie, przepisy
Masaż hormonalny twarzy
„Problemy wewnątrz organizmu są widoczne na twarzy” – mówi Małgorzata Bąk, twórczyni autorskiej metody masażu hormonalnego
Jak myć zęby – rodzaje szczoteczek i techniki szczotkowania
Kozieradka na włosy – czy nasiona przynoszą efekty?
Nadmiar wody w organizmie – objawy i przyczyny

Silny stres, siedzący tryb życia, przeciążenia – wszystkie te czynniki zwiększają napięcie mięśniowe, któremu zwykle towarzyszy ból. Zmagając się z tymi dolegliwościami, warto zdecydować się na masaż relaksacyjny całościowy lub częściowy. Poza odprężeniem może przynieść on o wiele więcej korzystnych skutków dla organizmu.

Czym jest masaż relaksacyjny?

Masaż relaksacyjny to delikatniejsza wersja masażu klasycznego. Jak sama nazwa wskazuje, ma nas odprężyć – to doskonała forma relaksu po ciężkim dniu w pracy, ale i po wysiłku fizycznym. Początków masażu relaksacyjnego upatrywać należy już w starożytności. Była to popularna technika odprężania w Cesarstwie Rzymskim i krajach Dalekiego Wschodu. Aktualną po dziś dzień wiedzę na temat tego, jak zrobić masaż relaksacyjny zawdzięczamy chińskim mistrzom.

Techniki masaży relaksacyjnych ewoluowały przez lata i współcześnie można spotkać się z wieloma ich odmianami. Podstawowy podział uwzględnia: masaż relaksacyjny całościowy oraz masaż relaksacyjny częściowy. Pierwszy z nich wykonywany jest na całym ciele. Drugi natomiast skupia się na poszczególnych jego partiach np. wyłącznie na plecach lub nogach.

Rodzaje masażu relaksacyjnego

Można się spotkać również z innymi formami tego zabiegu:

 • masaż stopami Padanghata,
 • masaż ciepłymi kamieniami,
 • masaż ziołowymi stemplami,
 • masaż shiatsu,
 • masaż Abhyanga,
 • masaż balijski,
 • masaż hawajski,
 • masaż tajski.

Bez względu na rodzaj zabiegu, każdy można urozmaicić, stosując np. olejki do masażu relaksacyjnego, pałki bambusowe czy muszle tygrysie. Wykorzystanie dodatkowych akcesoriów wpływa jednak na koszt sesji. Im większe zaangażowanie terapeuty i im dłuższy czas trwania zabiegu, tym wyższa cena.

Jaki rodzaj masażu wybrać?

Jak wygląda masaż relaksacyjny?

Każdego roku ok. 10 proc. wszystkich przepisywanych leków stanowią środki uśmierzające ból kręgosłupa. Aż 49 proc. osób borykających się z tego typu dolegliwościami decyduje się na kontakt ze specjalistą dopiero wtedy, gdy poruszanie się zaczyna sprawiać trudność.

Coraz więcej osób decyduje się również na częściowy bądź całościowy masaż relaksacyjny. Jak robić go, by efekty były szybko odczuwalne? Redukowanie napięcia mięśniowego i obniżanie poziomu stresu tą techniką odbywa się przez delikatne, płynne i spokojne ruchy ciepłymi dłońmi terapeuty: rozcieranie, głaskanie, ugniatanie, wibrowanie i oklepywanie.

Jak powinien przebiegać prawidłowo wykonywany masaż relaksacyjny? Opis czynności zależny jest od wybranej jego odmiany. Jednak podobną sekwencję ruchów stosuje się w większości z nich (w tym podczas masażu relaksacyjnego częściowego i masażu relaksacyjnego całościowego). Kolejność powinna uwzględniać przejście od dotyku delikatnego do bardziej intensywnego.

W części zasadniczej zabiegu, podczas której pobudza się tkanki, stosuje się ugniatanie fałdów skórnych w kierunku od dołu ku górze. Na zakończenie rozciera się poszczególne partie ciała, by zniwelować obrzęki oraz oklepuje je w celu ukrwienia tych najbardziej bolesnych.

Bezpośrednio po zakończeniu sesji możliwy jest spadek samopoczucia. Uderzenia gorąca, senność, dreszcze – to najczęściej występujące reakcje organizmu na zmiany napięcia w tkankach. Nie są to jednak odczucia niebezpieczne i ustępują w ciągu kilku godzin.

Endermologia / istock

Jak się przygotować do masażu?

Zarówno masaż relaksacyjny częściowy, jak i całościowy nie wymagają szczególnych przygotowań. Jedyne, o czym powinno się pamiętać, to, by nie umawiać się na sesję w czasie menstruacji oraz po spożyciu alkoholu.

Sesje odbywają się w gabinetach i salonach, gdzie pacjent ma do dyspozycji jednorazową bieliznę, ręczniki i środki higieny osobistej. Nie ma wobec tego potrzeby zabierania ze sobą żadnych akcesoriów czy odzieży na zmianę.

Wpływ masażu relaksacyjnego na organizm

Masaż relaksacyjny pozytywnie wpływa na organizm, zarówno w ujęciu somatycznym (w odniesieniu do ciała), jak i psychosomatycznym (oddziałując na umysł).

Jakie efekty może przynieść masaż relaksacyjny?

Masaż relaksacyjny pobudza gruczoły potowe i łojowe oraz usprawnia krążenie krwi i limfy. W efekcie tego szybciej ustępują stany zapalne, a u osób z rozstępami blizny stają się płytsze i jaśniejsze.

Pozytywnym skutkiem lepszego ukrwienia tkanek jest również pobudzenie metabolizmu, w efekcie czego zmniejsza się objętość komórek tłuszczowych. Masaż relaksacyjny ma więc duże znaczenie w zapobieganiu i leczeniu otyłości.

Ruchy rozcierania, głaskania, ugniatania usprawniają wydalanie z tkanek produktów przemiany materii i transport składników odżywczych, w efekcie czego skóra staje się bardziej elastyczna i napięta, a tkanka łączna mniej podatna na zmiany zwyrodnieniowe. Ponadto w układzie kostno-stawowym odbudowa uszkodzonych chrząstek przebiega efektywniej.

Korzystne zmiany na poziomie tkanek to nie jedyne pozytywne skutki, jakie może przynieść masaż relaksacyjny. Usprawnia się dzięki niemu przewodnictwo nerwowo-mięśniowe, co może ograniczyć miejscowe zaburzenia czucia powierzchniowego (parestezje).

Przyspieszone zostają również ruchy robaczkowe jelit, co korzystnie wpływa na proces trawienia.

Masaż przyczynia się ponadto do wzrostu poziomu endorfin (tzw. hormonu szczęścia) i obniżenia kortyzolu (tzw. hormonu stresu).

Akupresura - mapa punktów na stopach, dłoniach i twarzy

Kto może skorzystać z masażu relaksacyjnego?

Masaż relaksacyjny całościowy i częściowy przeznaczony jest przede wszystkim dla osób ze wzmożonym napięciem mięśniowym i nerwowym. Korzystają z niego również sportowcy wyczynowi, by przyspieszyć regenerację po intensywnym treningu.

Ponadto jeśli zabieg wykonuje terapeuta, który ukończył kurs masażu relaksacyjnego, sesje mogą stanowić element szerszej terapii (w tym profilaktyki) schorzeń takich jak: zmiany zwyrodnieniowe stawów, cukrzyca, zaburzenia snu i stany depresyjne.

Przeciwwskazania do wykonywania masażu relaksacyjnego

Mimo szeregu korzyści, jakie niesie za sobą  masaż relaksacyjny, nie jest to zabieg dla każdego.

Nie może być on wykonywany u osób:

 • z przewlekłymi stanami zapalnymi,
 • w czasie infekcji, którym towarzyszy podwyższona temperatura ciała,
 • chorujących na nowotwory,
 • z chorobami skórnymi w stanie ostrym,
 • w czasie menstruacji,
 • po spożyciu alkoholu.

Cena masażu relaksacyjnego

To, ile kosztuje masaż relaksacyjny, zależy od kilku czynników: rodzaju, dodatkowych akcesoriów, które zostały wykorzystane, czasu trwania, jak i miejsca, w którym zabieg jest wykonywany. Przykładowo, trwający godzinę całościowy masaż relaksacyjny to koszt ok. 200 zł, tyle samo kosztuje np. masaż świecą. Masaż relaksacyjny częściowy, np. pleców czy głowy, to ok. 50-100 zł.


Źródła:

 1. K. A. Palejko, A. M. Pogorzała, W. Stryła, Medyczne Aspekty Masażu Relaksacyjnego na podstawie doświadczeń własnych, [w:] Innowacyjność i tradycja w fizjoterapii. Monografia pod redakcją Adrianny Marii Borowicz. Poznań 2017
 2. Ogólnopolski program profilaktyki przewlekłych bólów kręgosłupa, Ministerstwo Zdrowia Departament Funduszy Europejskich i e-Zdrowia, Warszawa 2018 r.
 3. D. Mucha, Wpływ masażu klasycznego całego ciała na tętno i ciśnienie krwi, Politechnika Radomska, Katedra Wychowania Fizycznego i Zdrowotnego, Instytut Fizjoterapii, PPWSZ Nowy Targ 2007

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Co na zakwasy – sposoby na zmniejszenie dolegliwości

Wałek jadeitowy – jakie są jego właściwości? Instrukcja masażu

Masaż limfatyczny- jak wygląda i co daje?

Hammam – co to za rytuał, etapy, korzyści z zabiegu

Olejek lawendowy – właściwości i zastosowanie

Olga Szemley

Ćwiczenia na spiętą twarz. Pokazuje joginka twarzy Olga Szemley [WIDEO]

Masaż shiatsu – co to jest, wskazania i przeciwwskazania

Masaż ajurwedyjski – co to jest, rodzaje, cena

Masaż klasyczny – techniki, działanie, przeciwwskazania

Masaż stóp – jak masować receptory na stopach?

Masaż gorącymi kamieniami – cena, przeciwwskazania, na co wpływa

Masaż sportowy – wskazania, rodzaje, techniki, kurs

Olga Szemley

Ćwiczenia na jędrne czoło bez zmarszczek. Pokazuje joginka twarzy Olga Szemley [WIDEO]

Masaż twarzy. Ćwiczenia na ujędrnienie, odmłodzenie i odprężenie

Dominika Szczechowicz

„Zaobserwowałam, że Japonki ‘podejrzanie’ dobrze wyglądają”. Dominika Szczechowicz o japońskich masażach i „terapii twarzy”

Poranny prysznic czy wieczorna kąpiel? Co jest dla nas lepsze?

Jaki rodzaj masażu wybrać?

Ochota na masaż? Sprawdź jaki rodzaj masażu wybrać

Spanie nago jest zdrowe. Korzyści z sypiania bez ubrania

Efekty masażu bańką chińską – czy warto spróbować?

Efekty masażu bańką chińską – czy warto spróbować?

Masażer jadeitowy do twarzy

Masażery do twarzy dobre nie tylko, kiedy chcemy zadbać o urodę. Fizjoterapeutka Magdalena Mikołajczyk mówi, dlaczego są skuteczne

13 pomysłów na prezent dla przyjaciółki na święta

Prezent na święta dla przyjaciółki. Oto 13 propozycji na piękne, uniwersalne i praktyczne upominki

Kobido. Masaż zamiast liftingu? To możliwe!

„Pielęgnujemy twarz, kremujemy nogi, szorujemy pięty – a piersi?” – pytają dermatolożki i tłumaczą, jak powinnaś dbać o skórę piersi

Joga zbawiennie wpływa na funkcjonowanie ciała i umysłu. Zapewnia Kasia Bem

Najpopularniejsze

Paznokcie

Zmiany na paznokciach. O jakich chorobach świadczą?

Dermatolog o wypryskach w okolicach bikini. Kiedy powinna się zapalić czerwona lampka?

Gorąca kąpiel – za i przeciw. Komu nie służy kąpiel w gorącej wodzie?

Kriolipoliza – efekty, cena, przeciwwskazania, czy warto

zielone paznokcie

Zielone paznokcie – czego mogą być objawem?

Po co mężczyźnie sutki?

Dlaczego włosy śmierdzą? Wyjaśnia Ekspert Kosmetyczny

Skąd bierze się brzydki zapach włosów? Wyjaśnia Ekspert Kosmetyczny

Ciężar mięśni vs. ciężar tłuszczu

Ciężar mięśni vs. ciężar tłuszczu. Dlaczego waga nie zawsze jest miarodajna?

Powikłania po botoksie / unsplash

Powikłania po botoksie? Zdarzają się. Dr Marta Roth wyjaśnia

Lipodemia — sprawdź, czym jest choroba grubych nóg, jakie ma objawy i jak się ją leczy

Lipodemia – co to jest, przyczyny, objawy i leczenie

Spuchnięte dłonie - przyczyny

Spuchnięte dłonie, czerwone ręce. Dlaczego puchną dłonie?

Kasia Kulpa, Stanikomania / Archiwum prywatne

„Czas już wyrzucić z głowy kanon, według którego jedyne dobre piersi to sterczące kulki” – mówi Kasia Kulpa ze Stanikomanii

„Ćwiczmy mięśnie dna miednicy! Zmniejszymy dolegliwości nietrzymania moczu oraz poprawimy jakość naszego życia seksualnego”

Pestka awokado – 8 sposobów, jak możesz ją wykorzystać

Kobieta z tuatuażami i kolczykami

Przekłuwanie uszu pistoletem. Nie rób sobie tego ani swojemu dziecku! Piercerka tłumaczy, dlaczego to jest zły pomysł

Swędzi cię głowa, masz łupież lub wiecznie tłuste włosy? W HelloNoShame o „wstydliwych” przypadłościach związanych z włosami rozmawiamy z trycholog Magdaleną Kanią