Przejdź do treści

TEWL – co to jest? Objawy, przyczyny, zapobieganie, test

TEWL – co to jest? Objawy, przyczyny, zapobieganie, test Unsplash.com
Podoba Ci
się ten artykuł?

TEWL, czyli transepidermalna utrata wody, to parametr, który określa ilość wody utraconej przez naskórek w wyniku parowania. Pozwala on określić stopień nawilżenia skóry, którego znajomość jest niezbędna w prawidłowej pielęgnacji. Skutki nadmiernej przeznaskórkowej utraty wody można bowiem skutecznie ograniczać – dietą, sposobem życia i odpowiednio dobranymi kosmetykami.

Co to jest TEWL?

TEWL (z ang. transepidermal water loss) to transepidermalna utrata wody. Pojęcie to definiowane jest jako ilość wody, która dyfunduje z wnętrza ciała przez warstwę naskórka do otaczającej atmosfery. Wyrażana jest ona w g/m2/h. Jest to jeden z  najważniejszych parametrów oceny nawilżenia skóry. Im wyższa wartość TEWL, tym skóra bardziej wysuszona.

Utrata wody jest czymś całkowicie naturalnym, o ile odbywa się w dopuszczalnych ilościach. Przyjmuje się, że w umiarkowanych warunkach człowiek traci poprzez odparowanie od 300 do 400 ml wody na dobę. Sam poziom nawilżenia skóry jest niezwykle istotny. Jeśli dochodzi do zbyt dużej przeznaskórkowej utraty wody, pojawiają się oznaki odwodnienia. Zalicza się do nich:

  • suchość w ustach,
  • wzmożone pragnienie,
  • uczucie zmęczenia i ospałość,
  • rzadkie wydalanie moczu.

Musisz jednak pamiętać, że odwodnienie jest także widoczne na twojej skórze. Traci ona swoją elastyczność i sprężystość, staje się wyraźnie mniej jędrna. Niska zawartość wilgoci negatywnie wpływa na struktury kolagenowe, co prowadzi do powstawania zmarszczek i zwiotczenia skóry. Jest ona także znacznie bardziej podatna na podrażnienia. Uciążliwym objawem jest ponadto jej świąd.

TEWL – przyczyny nadmiernej utraty wody

O ile utrata wody na skutek pocenia jest czymś naturalnym, o tyle zwiększony TEWL powinien być sygnałem alarmowym. Jakie czynniki wpływają negatywnie na jego poziom? Jednym z nich są zaburzenia związane z chorobami skóry, w szczególności z atopowym zapaleniem skóry (AZS) oraz łuszczycą. W ich przebiegu mamy bowiem do czynienia z zaburzeniem bariery hydrolipidowej. Powody nadmiernej przeznaskórkowej utraty wody mogą być także związane z czynnikami zewnętrznymi – klimatyzacją czy niską temperaturą otoczenia. Ogromny wpływ na poziom nawilżenia mają także środki do mycia czy czyszczenia oraz stosowane do pielęgnacji kosmetyki.

Smutny chłopiec z atopowym zapaleniem skóry

Zapobieganie zwiększonemu TEWL

Musisz pamiętać, że zapobieganie TEWL nie jest możliwe, ale możliwe – a nawet konieczne – jest zaś przeciwdziałanie nadmiernej utracie wody. Jak to zrobić? Jeśli borykasz się z nadmiernie wysuszoną skórą, przyjrzyj się pomieszczeniu, w którym pracujesz lub dużo przebywasz. Jeżeli to możliwe, ogranicz klimatyzację. Zerknij do szafki ze środkami czystości – na rynku dostępnych jest wiele produktów o naturalnym składzie, po które powinnaś sięgać, a bazując na occie, sodzie i olejkach eterycznych, możesz przygotować je również samodzielnie. Nie zapominaj o piciu zalecanej ilości wody – odpowiednie nawodnienie organizmu to podstawa.

Kobieta z wodą

TEWL a pielęgnacja

TEWL a kosmetologia? Dobór odpowiednich kosmetyków to podstawa w pielęgnacji skóry – zarówno w celu ograniczenia nadmiernej utraty wody, jak i łagodzenia jej skutków. Przeciwdziałanie nadmiernej przeznaskórkowej utracie wody opiera się na stosowaniu emolientów. Są to produkty o właściwościach nawilżających i natłuszczających przeznaczone do użytku zewnętrznego, które możesz stosować zarówno w celach profilaktycznych, jak i wspomagająco podczas leczenia np. AZS. Emolienty wytwarzają na skórze film, ograniczający parowanie wody. Dodatkowo wzbogacone o inne substancje, skutecznie nawilżają, pobudzają procesy regeneracyjne i natłuszczają.

Wybierając kosmetyki do pielęgnacji skóry, zwróć uwagę na to, aby w składzie znalazł się choćby jeden spośród dobroczynnych składników. Na jakie substancje zwrócić uwagę? Są to:

  • mocznik – wchodzi w skład naturalnego czynnika nawilżającego NMF, zapewniając skórze gładkość i nawilżenie;
  • kwas mlekowy – zaliczany do grupy alfa-hydroksykwasów, obniża poziom pH, normalizuje proces rogowacenia, poprawia struktury kolagenowe;
  • piroglutaminian sodu – wchodzi w skład NMF, charakteryzuje się zdolnościami wnikania w głębsze warstwy naskórka;
  • wielonienasycone kwasy tłuszczowe (WKT);
  • ceramidy – najważniejsze lipidy, budujące barierę naskórkową, których struktura ma ogromne znaczenie w utrzymaniu prawidłowego poziomu wody w naskórku;
  • naturalne oleje – w szczególności konopny, z wiesiołka, ogórecznika.

Pamiętaj również o przestrzeganiu kilku innych zasad. Jedna z nich zakłada, że woda w kąpieli nie powinna przekraczać od 34 do 37 st. C. Kąpiel nie powinna też trwać zbyt długo, najlepiej poniżej 10 minut. Zbyt długie i nazbyt gorące kąpiele mogą bowiem dodatkowo wysuszać skórę. Do wody warto dodać emolient lub olejki o pH 5,5, a po kąpieli delikatnie osuszać skórę i nie trzeć jej mocno. Nie zapominaj o nawilżających balsamach, masłach lub olejkach, które możesz wetrzeć w ciało.

Kwas mlekowy w kosmetyce — właściwości i zastosowanie

TEWL – test

Zastanawiasz się w jakiej kondycji jest twoja skóra? W profesjonalnych gabinetach kosmetycznych oraz klinikach medycyny estetycznej i dermatologii możesz wykonać badanie poziomu TEWL. Jest to nieinwazyjna metoda, która dokona szczegółowego oszacowania ilości wody odparowującej z powierzchni skóry.

Źródła:

  1. M. Mudlein, B. Valentin, R. Chabicovsky, J. Nicolics, J. Weremczuk, G. Tarapata, R. Jachowicz, Transepidermal water loss (TEWL) measurements with two novel sensors based on different sensing principles, https://publik.tuwien.ac.at/start.php?lang=2 (dostęp 15.05.2022).
  2. M. Szmigiel-Pieczewska, A. Momot, Czynniki zapobiegające utracie wody w pielęgnacji skóry odwodnionej, „Kosmetologia Estetyczna” 2016/2.

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci
się ten artykuł?