Czy usuwanie tatuażu jest możliwe? Ile kosztuje?
Tatuaże zdobiły ciała ludzi od tysięcy lat. Niegdyś były oznaką przynależności do określonej grupy społecznej, dziś są po prostu ozdobą. Jak się jednak okazuje, nie zawsze cieszymy się nimi przez całe życie. Usuwanie tatuaży staje się obecnie równie popularne, co ich wykonywanie. Jak usunąć tatuaż? Dlaczego to robimy i z jakimi konsekwencjami należy się liczyć?
Czy usunięcie tatuażu jest możliwe?
Usunięcie tatuażu to dość często wykonywany zabieg. Jak podają źródła, według Europejskiej Akademii Dermatologii i Wenerologii blisko 20 proc. osób, które wytatuowały swoje ciało, żałuje podjętej decyzji. Nic zatem dziwnego, że usuwanie tatuaży staje się równie popularne co ich wykonywanie, a gabinety medycyny estetycznej oferują coraz szerszą gamę sposobów na pozbycie się niechcianej ozdoby ciała.
Jak usunąć tatuaż?
Bez względu na powód, który leży u podstaw decyzji o usunięciu tatuażu, na początek warto skonsultować się z kosmetologiem lub chirurgiem estetycznym. Specjalista oceni m.in. gęstość barwnika, głębokość przeniknięcia go w skórę i ogólny jej stan. To pozwoli na dobór optymalnej metody. Poniżej przedstawiamy kilka możliwości.
Laserowe usuwanie tatuażu
Laserowe usuwanie tatuaży to jeden z najbardziej popularnych sposobów. Niestety to zabieg dość bolesny, stąd wykorzystanie takich metod znieczulenia miejscowego jak kremy, lignokaina, czy choćby schładzanie skóry jest na porządku dziennym. Usuwanie tatuażu laserem odbywa się w gabinecie medycyny estetycznej, jest to bowiem zabieg wykonywany w warunkach ambulatoryjnych przez lekarza specjalistę.
Jak działają lasery do usuwania tatuaży? Poprzez emisję dużej dawki energii, do której dochodzi w trakcie impulsu lasera, następuje rozbicie cząsteczki barwnika na mniejsze struktury, które następnie stopniowo są usuwane z organizmu. Wraz ze złuszczaniem się naskórka tatuaż staje się coraz bledszy i mniej widoczny. Efekty laserowego usuwania tatuażu nie są widoczne natychmiast, konieczne jest też wykonanie serii zabiegów.
Usuwanie tatuażu światłem IPL
Intense Pulsed Light to światło, które pozwala na usunięcie tatuażu poprzez jego wybiórcze pochłanianie przez melaninę i rozpuszczanie w komórkach barwnika, a następnie ich zniszczenie. Wykorzystanie światła IPL wymaga wykonania serii zabiegów, a mimo to efekty mogą być mniej zadowalające niż w przypadku wykorzystania lasera. Niestety metoda ta wiąże się także z powstaniem dość dużych blizn.
Chirurgiczne usuwanie tatuażu
Chirurgiczne usuwanie tatuażu do niedawna było najbardziej popularną metodą. Dziś zabieg wykonuje się, gdy metoda laserowa lub światłem IPL nie przynosi rezultatów. Należy pamiętać, że chirurgiczne usunięcie tatuażu jest inwazyjne i wiąże się z ryzykiem powikłań. Zabieg powinien ponadto służyć do usuwania niewielkich rysunków, w przeciwnym wypadku konieczne jest przeszczepienie skóry.
Czy usuwanie tatuażu zostawia blizny?
Jeśli zdecydujesz się na usunięcie tatuażu, musisz liczyć się z tym, że na skórze pojawią się blizny. Dzieje się tak szczególnie w przypadku wykorzystania światła IPL oraz po usuwaniu chirurgicznym. Musisz też mieć świadomość, że usuwanie tatuażu to zabieg, którego efekty widoczne będą po upływie dłuższego czasu. Na ogół konieczne jest także wykonanie serii zabiegów.
Cena usuwania tatuażu
Ile kosztuje usunięcie tatuażu? Wszystko zależy od tego, którą technikę wybierzesz. Ceny usuwania laserowego zaczynają się od 200 zł – im większy tatuaż, tym wyższa cena, która może sięgać nawet kilku tysięcy złotych. Za chirurgiczne usunięcie tatuażu zapłacisz od 500 zł wzwyż – pamiętaj, że zabieg ten możesz wykonać wyłącznie w ramach usługi prywatnej. Usuwanie tatuażu światłem IPL jest wprawdzie nieco tańsze, ale rzadko polecane w gabinetach medycyny estetycznej.
Bibliografia:
- Daniszewska B., Przegląd metod usuwania tatuażu, Kosmetologia Estetyczna 2012, 4, vol. 1.
- https://www.mayoclinic.org/tests-procedures/tattoo-removal/about/pac-20395105 [dostęp 17.04.2023].
- Zapała A. , Usuwanie tatuażu i makijażu permanentnego (cz. II. Zagadnienia praktyczne), Kosmetologia Estetyczna 2017, 3, vol. 6.
Polecamy
Mieszanka z hiszpańską muchą, płynne złoto i pranie w glinie
Skin flooding – zrób to swojej skórze, a nie pożałujesz. „Po tę metodę może sięgnąć każdy” – przekonuje dermatolożka Ivana Stanković
Pękające pięty, to twój problem? Sprawdź, co możesz zrobić
Co wywołuje łojotok? Jak radzić sobie z tym problemem?
się ten artykuł?