Woda lawendowa na trądzik – właściwości, zastosowanie, jak zrobić i gdzie kupić
Woda lawendowa wykazuje właściwości uspokajające, ułatwia zasypianie, zmniejsza nerwowość. Ma silne właściwości antyseptyczne, dlatego jest często polecana dla skóry z niedoskonałościami. Łagodzi podrażnienia, więc może być stosowana przy skórze wrażliwej. Jakie jeszcze właściwości ma woda lawendowa? Jakie są jej możliwe zastosowania? Czy możesz ją zrobić samodzielnie w domu i czy woda lawendowa nadaje się do picia?
Woda lawendowa na trądzik – jak ją stosować?
Woda lawendowa z pewnością ci pomoże, jeżeli masz cerę trądzikową. Powinnaś ją stosować regularnie na oczyszczoną skórę twarzy. Nasącz wodą lawendową płatek kosmetyczny i przesuń nim po twarzy. Nie spłukuj! Lawenda pomoże ci złagodzić już występujące na twojej skórze zmiany trądzikowe i poprawi ogólny jej wygląd. Jeżeli masz bardziej zaawansowany trądzik, to lepszym rozwiązaniem dla ciebie będzie woda lawendowa w sprayu. Wtedy będziesz mogła nią spryskiwać twarz kilka razy dziennie. Woda lawendowa jest naturalnym i bezpiecznym dla skóry produktem kosmetycznym.
Lemoniada lawendowa – jak ją zrobić?
Lawendę możesz stosować jako pomoc w zasypianiu, ciekawy dodatek do ciast albo do lemoniady. Lemoniadę lawendową bardzo łatwo możesz przygotować samodzielnie w domu. Wystarczy, że zaparzysz mocny napar lawendowy, a później przelejesz go do butelki na lemoniadę. Następne do takiego naparu musisz dodać kostki lodu oraz ulubione składniki. My polecamy uzupełnić lemoniadę lawendową o cytrynę i imbir. Takie połączenie jest perfekcyjną propozycją na upalne dni. Nie tylko pozwoli ci uporać się z pragnieniem, ale też zadziała uspokajająco. Przygotowanie lemoniady lawendowej w domu nie zajmie ci więcej niż 30 minut.
Organiczna woda lawendowa – co to takiego?
Organiczna woda lawendowa to taka, która zawiera duże ilości olejku lawendowego. Organiczną wodę lawendową uzyskuje się przez destylację organicznego olejku lawendowego. Organiczna woda lawendowa ma właściwości przeciwzakaźne i przeciwzapalne. Działa matująco, hamuje powstawanie niedoskonałości i przywraca cerze promienny blask. Reguluje wydzielanie sebum. Możesz ją stosować zarówno do twarzy, jak i do włosów. Organiczna woda lawendowa ma tę zaletę, że nie ma w niej żadnych syntetycznych substancji. Oznacza to, że ryzyko podrażnień zostało ograniczone do minimum.
Woda lawendowa – jak zrobić?
Wodę lawendową na trądzik i na inne dolegliwości skórne możesz samodzielnie przygotować w… kawiarce. Wystarczy, że kawę zastąpisz kwiatami lawendy. Następnie musisz do niej dolać niewielką ilość wody i postawić na gazie. Kolejnym etapem przygotowywania wody lawendowej jest czekanie. Gdy górna część twojej kawiarki się wypełni, to wtedy woda z lawendy jest już gotowa. Najlepiej jest taką wodę lawendową przelać po przestudzeniu do buteleczki z atomizerem. Wtedy będzie mogła służyć jako mgiełka do twarzy lub do całego ciała.
Woda lawendowa – zastosowanie
W badaniach naukowych przeprowadzonych na szczurach udowodniono, że olejek lawendowy zapobiega rozwijaniu się stanów zapalnych i reakcji alergicznych. Dodatkowo woda lawendowa pomaga w leczeniu ran, oparzeń, wrzodów oraz innych problemów skórnych. Jej stosowanie może być pomocne również przy bólach mięśniowych. Lawenda działa też łagodząco w przypadku ugryzienia przez owada.
Ciekawe są również badania naukowe dotyczące wpływu wody lawendowej na włosy. Badanie przeprowadzono na grupie 86 łysiejących mężczyzn. Wcierali oni w skórę głowy mieszankę olejków (olejków lawendowego, tymiankowego, rozmarynowego i z drzewa cedrowego). Okazało się, że zahamowała ona u nich proces łysienia. Co ciekawe, badania naukowe udowodniły również, że woda lawendowa przyspiesza proces wzrostu włosów. Niestety ten eksperyment też dotyczył myszy, ale i tak jest to pozytywna wiadomość. Warto wypróbować wodę lawendową na sobie, jeżeli masz problemy z włosami i chcesz je optycznie zagęścić.
Woda lawendowa – działania lecznicze
Wiadomo, że woda lawendowa ma właściwości przeciwzapalne i jest silnym przeciwutleniaczem. W dodatku działa uspokajająco i redukuje uczucie strachu. Woda lawendowa obniża ciśnienie krwi, zmniejsza szybkość bicia serca i temperaturę ciała. Stąd wynika, że może ona również działać antystresowo. Pomaga zmniejszyć lęki i objawy depresji. Stosowanie wody lawendowej może ci pomóc też przy takich dolegliwościach jak: problemy z funkcjonowaniem mózgu, zaburzone funkcje poznawcze, depresja poporodowa, bóle stawów, bóle menstruacyjne, bóle głowy.
Woda lawendowa może być stosowana nie tylko w formie kosmetyku lub do aromaterapii, ale też do picia. Możesz taki napar prosto przygotować w domu i pić go na zimno jak lemoniadę lub jak napar ziołowy na gorąco.
Bibliografia:
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12587692
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3612440/
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22612017
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4815377/
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22475718
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20377818
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24384140
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24909715
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/10217323
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/27769632
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2839398/
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15778570
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23158705
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22517298
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/9828867
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4843973/
Podoba Ci się ten artykuł?
Powiązane tematy:
Polecamy
Adrianna Śladowska: „Trądzik przestaje dotyczyć tylko osób w wieku dojrzewania, a coraz częściej dotyka dorosłych”
Piotr Gaca o tym, jak został mistrzem kobido. „W piątek złożyłem wypowiedzenie w banku, a w poniedziałek zaczął się nowy rozdział w moim życiu”
Skinimalism: prostota pielęgnacji zamiast skomplikowanej rutyny
Skin flooding – zrób to swojej skórze, a nie pożałujesz. „Po tę metodę może sięgnąć każdy” – przekonuje dermatolożka Ivana Stanković
się ten artykuł?