Przejdź do treści

8 dowodów na to, że majtki menstruacyjne biją na głowę tampony i podpaski

kobiety w majtkach menstruacyjnych
8 dowodów na to, że majtki menstruacyjne biją na głowę tampony i podpaski fot. Agata Wrońska
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Być może od dawna myślisz o tym, żeby zamienić tampony albo podpaski na inny środek higieniczny. A czy brałaś pod uwagę majtki menstruacyjne? Przekonaj się, dlaczego warto to zrobić.

Są ekologiczne

Szacuje się, że kobieta w ciągu całego swojego życia zużywa od 8 do 17 tys. sztuk tamponów i podpasek. Środki higieniczne powstają z bawełny, której uprawianie przyczynia się m.in. do zanieczyszczenia wód oraz niszczenia ekosystemów. Większość tradycyjnych tamponów i podpasek nie podlega recyklingowi. Pisząc wprost: szkodzą środowisku. Pod tym względem bielizna menstruacyjna nie ma sobie równych – nie wymieniasz jej co miesiąc, jest więc przyjazna dla naszej planety.

Nie szkodzą zdrowiu

Ponad 90 proc. upraw bawełny w USA jest modyfikowanych genetycznie. Nie jest to dobre ani dla środowiska, ani dla ciebie. Argentyńscy uczeni z Universidad Nacional de La Plata przed kilkoma laty przebadali dostępne na rynku najpopularniejsze środki higieniczne. W aż 85 proc. tamponów, podpasek, wacików oraz gazach znaleziono glifosat uznany przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) za związek potencjalnie rakotwórczy. Tymczasem majtki menstruacyjne wykonane są z bawełny organicznej, wolnej od zanieczyszczeń. Nie zawierają toksyn, barwników, substancji zapachowych.

Warto tu przypomnieć, że ze stosowaniem tamponów związane jest również ryzyko wystąpienia bardzo groźnego dla zdrowia zespołu wstrząsu toksycznego (TSS).

Nie uczulają

Tampony oraz podpaski mogą wywoływać alergie i infekcje miejsc intymnych. Wiele kobiet korzystających ze środków higienicznych skarży się na pieczenie, swędzenie, podrażnienie oraz upławy. Pamiętaj, że alergia może pojawić się w każdym wieku. Alergenami w środkach higienicznych mogą być m.in. substancje zapachowe i barwniki. Infekcje intymne wynikają także niekiedy z nieprawidłowego stosowania tamponów.

W przypadku majtek menstruacyjnych takiego ryzyka nie ma. Majtki WIMIN posiadają certyfikat OEKO-TEX STANDARD 100, który znajdziesz m.in. na ubrankach dziecięcych czy dziecięcej pościeli.

Sprawdzą się nie tylko podczas okresu

Tampon oraz podpaska mają oczywiste przeznaczenie. A majtki menstruacyjne? Ochrona podczas miesiączki to jedno. Możesz je nosić również w przypadku problemów z nietrzymaniem moczu czy upławów, po seksie, w czasie połogu czy podczas uprawiania sportu. Co ważne, majtki menstruacyjne „oddychają”, nic więc nie stoi na przeszkodzie, by nosić je częściej. Poza tym nie wydzielają nieprzyjemnego zapachu jak tradycyjnie środki higieniczne (wyposażone są w specjalny wkład antybakteryjny).

Majtki menstruacyjne WIMIN

Możesz je nosić do 12 godzin

Konieczność częstej wymiany środków higienicznych na nowe bywa kłopotliwa, zwłaszcza w podróży lub w miejscu, w którym nie masz dostępu do toalety. Jedną parę majtek menstruacyjnych możesz nosić nawet do 12 godzin. Potem wystarczy wyprać je w pralce i wysuszyć.

Nie przeciekają

To jest argument, który z pewnością przekona niejedną nieprzekonaną do bielizny menstruacyjnej kobietę. Bielizna menstruacyjna jest bardzo chłonna; jedna para majtek chłonie tyle krwi, co ok. 4 tampony. Specjalny krój majtek sprawia, że sprawdzą się one zarówno dzień, jak i w nocy bez obaw o przeciekanie czy uczucie wilgoci. W majtki WIMIN wszyte są 3 warstwy bardzo cienkiej i wyjątkowo chłonnej fizeliny oraz specjalna warstwa plamoodporna. Jeśli jednak czujesz taką potrzebę, majtki menstruacyjne podczas miesiączki możesz nosić razem z kubeczkiem.

Są tańsze

Dzięki Kalkulatorowi Kosztów Miesiączki możesz sprawdzić, ile wydasz na środki higieniczne – np. w ciągu roku, 10 lat czy całego swojego życia. Przykładowo: jeśli na tampony czy podpaski wydajesz ok. 20 zł miesięcznie, to w rok menstruacja będzie cię kosztować ok. 240 zł. Tymczasem cena za parę majtek menstruacyjnych to wydatek rzędu 90  zł. Majtki menstruacyjne zachowują swoje właściwości chłonne przez ok. 2 lata.

Nie czujesz ich na sobie

Majtki menstruacyjne dostępne są w różnych rozmiarach (majtki WIMIN – od XXS do XXL). Są elastyczne i tak uszyte, żeby zapewnić ci maksymalny komfort użytkowania. Dobrze dopasowanej bielizny menstruacyjnej po prostu nie czuć. Mało tego: ponieważ dopasują się do każdego rodzaju sylwetki, świetnie leżą pod ubraniem, nawet opiętym. Majtki WIMIN dodatkowo mają koronkowe wstawki, żebyś podczas okresu mogła czuć się i pewnie, i kobieco.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.