Alantoina – właściwości i zastosowanie w kosmetologii i medycynie
Alantoina, znana też jako allantoina to składnik powszechnie spotykany w kosmetykach i preparatach leczniczych. To substancja występująca naturalnie w środowisku, ale także wytwarzana sztucznie o dobroczynnych właściwościach dla ludzkiej skóry . Jakie właściwości medyczne i kosmetyczne ma alantoina? Gdzie można ją kupić?
Co to jest allantoina?
Alantoina (wzór chemiczny C4H6N4O3) jest pochodną puryny i produktem końcowym przemiany metabolicznej u większości ssaków. Należy do ureidów, związków organicznych będących pochodnymi mocznika.
Występowanie alantoiny w naturze
Alantoina to substancja, którą można znaleźć w kłączach i korzeniach roślin, między innymi: nawrotu lekarskiego, nostrzyku lekarskiego, żmijowca zwyczajnego, lukrecji gładkiej, miodunki plamistej i żywokostu lekarskiego. Alantoina występuje też w nasionach soi zwyczajnej.
Alantoina w kosmetologii
Pozyskiwanie alantoiny
Chociaż alantoinę można pozyskać z roślin, do produkcji kosmetyków wykorzystuje się alantoinę syntetyczną, ponieważ jest tańsza w produkcji. Stwierdzono też, że w korzeniu żywokostu, który jest jednym z naturalnych źródeł allantoiny, znajdują się substancje toksyczne, które uszkadzają wątrobę (symfytyna, likopsamina, lasiokarpina).
Właściwości pielęgnacyjne alantoiny
Alantoina ze względu na swoje właściwości łagodzące i nawilżające wchodzi w skład preparatów przeznaczonych dla cery wrażliwej. Alantoina rzeczywiście wnika w skórę, ma doskonałe działanie nawilżające i regenerujące. Można ją spotkać w balsamach, mleczkach, emulsjach i kremach do rąk. Ponadto alantoina zwalcza podrażnienia, także te powstałe w wyniku opalania lub zabiegów kosmetycznych. Stosowanie preparatów z allantoiną, podobnie jak preparatów silikonowych, przyspiesza leczenie blizn i poprawia ich wygląd. Alantoina jest także składnikiem kosmetyków do pielęgnacji włosów: masek, odżywek i szamponów. Wygładza włosy, zmiękcza je i ułatwia ich rozczesywanie.
Lecznicze zastosowanie allantoiny
Wykorzystanie allantoiny w lekach dla dorosłych
Alantoina wykazuje udowodnione naukowo pozytywne działanie w procesie gojenia przez przyspieszenie ziarninowania rany (jest to jeden z etapów gojenia się rany) i stymulowanie proliferacji komórek (rozmnażanie się komórek). Alantoina ma bardzo szerokie zastosowanie lecznicze. Maści z alantoiną są pomocne w leczeniu owrzodzeń. Wykorzystuje się je też jako środek zapobiegający powstawaniu odparzeń i odleżyn.
Alantoina zmiękcza skórę, zapobiega jej rogowaceniu. Kremy z alantoiną pozwalają utrzymać odpowiedni poziom nawilżenia skóry i tym samym zapobiegają przesuszeniu naskórka. Alantoina stosowana jest w leczeniu łuszczycy i atopowego zapalenia skóry. Alantoina wspomaga regenerację komórek, dlatego wykorzystywana jest do leczenia oparzeń i odmrożeń.
Wykorzystanie allantoiny w preparatach medycznych dla dzieci
Ponieważ alantoina jest bardzo łagodnym preparatem, stosowana jest także w preparatach medycznych dla dzieci. Jest składnikiem maści i kremów chroniących przed pieluszkowym zapaleniem skóry. Preparaty z dodatkiem alantoiny tworzą na skórze filtr, który chroni ją przed uszkodzeniami. Alantoina jest stosowana przy niewielkich skaleczeniach, zadrapaniach, otarciach, a także ukąszeniach owadów. Preparaty z alantoiną zmniejszają obrzęk i zaczerwienienie, działają przeciwświądowo i łagodzą ból.
Bezpieczeństwo stosowania alantoiny
Alantoina jest substancją całkowicie bezpieczną dla organizmu. Nie uczula, nie podrażnia, nie jest toksyczna. Dobrze współdziała z innymi składnikami kosmetyków. Preparatów z alantoiną nie można jednak stosować przy sączących się zmianach ropnych.
Gdzie kupić preparaty z alantoiną?
Maści i kremy z alantoiną dostępne są w aptekach bez recepty, np. maść, krem i zasypki Alantan (w składzie jest alantoina i dekspantenol). Kosmetyki z alantoiną znajdziesz w drogeriach. Alantoina w kosmetykach może też występować w związkach takich jak Alantoina Ascorbate (sól alantoiny i kwasu askorbinowego), Allantoin Acetyl, Allantoin Biotin (sól alantoiny i biotyny), Allantoin Glycyrrhetinic Acid, Allantoin Galacturonic Acid, Allantoin Polygalacturonic Acid, Allantoin Panthenol i Sodium Allantoin PCA.
Źródło:
- Arct, J., & Depta, P., Alantoina – działanie i wykorzystanie kosmetyczne. Polish Journal of Cosmetology, 19(1), 12-17, 2016.
- Noszczyk, Maria. Kosmetologia pielęgnacyjna i lekarska, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa, 2010.
Polecamy
Mieszanka z hiszpańską muchą, płynne złoto i pranie w glinie
Skin flooding – zrób to swojej skórze, a nie pożałujesz. „Po tę metodę może sięgnąć każdy” – przekonuje dermatolożka Ivana Stanković
Pękające pięty, to twój problem? Sprawdź, co możesz zrobić
Co wywołuje łojotok? Jak radzić sobie z tym problemem?
się ten artykuł?