Przejdź do treści

Cera wrażliwa – jak ją rozpoznać i pielęgnować? Makijaż dla cery wrażliwej i bezpieczne zabiegi

Cera wrażliwa - jak ją rozpoznać i pielęgnować? Istock.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Cera wrażliwa, czyli skóra skłonna do podrażnień i zaczerwienienia, wymaga specjalnej pielęgnacji. Z jednej strony należy zadbać o złagodzenie uczucia napięcia skóry, świądy i pieczenia, a z drugiej – unikać czynników, które mogą generować podrażnienia. Należy zatem wiedzieć, jaki krem i jaki tonik lubi cera naczynkowa i skłonna do podrażnień. Pielęgnacja skóry wrażliwej powinna zapewniać jej nawilżenie i odżywienie, bez zbędnego obciążenia czy stosowania silnego złuszczania skóry.

Jakie wyróżniamy rodzaje cery?

Znajomość rodzaju cery ma kluczowe znaczenie podczas doboru kosmetyków i opracowaniu rytuału pielęgnacyjnego. Źle dopasowane kosmetyki mogą bowiem przynieść więcej szkody niż pożytku, pogarszając kondycję skóry. Podstawowy podział obejmuje następujące główne rodzaje skóry:

  • normalną,
  • suchą,
  • mieszaną,
  • tłustą,
  • wrażliwą,
  • naczynkową.

Jak rozpoznać typ cery? Najprostszy test wymaga jedynie wnikliwej obserwacji skóry przez cały dzień, rozpoczynając od momentu umycia skóry. Jeśli po umyciu skóra się błyszczy i problem ten nasila się w ciągu dnia, a kremy wchłaniają się z trudem – można rozpoznać skórę tłustą. Dla kontrastu – skóra sucha jest ściągnięta po umyciu, może być zaczerwieniona, a wraz z upływem kolejnych godzin suchość ta nadal się utrzymuje. Kremy nawilżające wchłaniają się niemal natychmiast.

Skóra normalna cechuje się miękkością i gładkością, brakiem przesuszenia, wyprysków, zaskórników, nasilonej pracy gruczołów łojowych – i  jest to najrzadziej występujący typ cery. Natomiast cera mieszana łączy w sobie elementy cery przesuszającej się i tłustej – na brodzie, nosie i czole (czyli w tzw. strefie T) zaobserwować można wzmożone wydzielanie łoju, z kolei skóra na policzkach jest sucha i szorstka.

Czym cechuje się cera wrażliwa? Jest to rodzaj skóry szybko reagującej na działanie rozmaitych czynników, takich jak warunki atmosferyczne, zmiany hormonalne, niektóre składniki diety czy niewłaściwie dopasowane kosmetyki. Charakterystyczna jest skłonność do zaczerwienienia, podrażnienia, uczucia ściągnięcia, świądu i pieczenia skóry. Niekiedy cera wrażliwa, nadreaktywna może ewoluować w kierunku skóry naczynkowej, której główną cechą jest obecność pękających naczynek czy rumienia.

kobieta pielęgnująca twarz

Cera naczynkowa i wrażliwa – jakie kosmetyki będą najlepsze?

Pielęgnacja skóry wrażliwej wymaga zastosowania odpowiednich kosmetyków. Istotnym założeniem takiej pielęgnacji powinno być utrzymanie nienaruszonej warstwy hydrolipidowej skóry, zapewniającej ochronę przed negatywnym oddziaływaniem czynników zewnętrznych. Dlatego osoby posiadające skórę wrażliwą powinny wybierać kosmetyki  o działaniu kojącym. Zestaw kosmetyków dla cery wrażliwej powinien zawierać:

  • krem zawierający substancje emolientowe (oleje roślinne, sterole), D – panthenol, alantoinę;
  • krem z filtrem do twarzy, niezbędny latem;
  • tonik do twarzy nie zawierający substancji wysuszających skórę;
  • peeling enzymatyczny.

Rano i wieczorem wskazane jest delikatne oczyszczenie skóry i zaaplikowanie odpowiedniego kremu do twarzy, należy pamiętać o dokładnym zmywaniu makijażu. Raz – dwa razy w tygodniu warto zdecydować się na łagodny peeling skóry. A czego unikać w pielęgnacji skóry wrażliwej? Niewskazane jest stosowanie peelingów mechanicznych, kosmetyków zawierających alkohol czy inne substancje mogące podrażniać skórę. W składzie kosmetyków należy unikać nie tylko alkoholu, ale także parabenów, konserwantów, syntetycznych barwników i aromatów czy silnie złuszczających kwasów owocowych.

Mezoteriapia bezigłowa

Makijaż dla cery wrażliwej

Posiadanie skóry skłonnej do podrażnień nie wyklucza możliwości wykonania makijażu. Należy jednak pamiętać o tej samej zasadzie, która dotyczy kosmetyków do pielęgnacji – należy wybierać kosmetyki o delikatnych formułach i odpowiednio skomponowanym składzie. Najlepiej, gdy są to kosmetyki hipoalergiczne, bazujące na naturalnych składnikach. Delikatny podkład nawilżający czy krem BB sprawdzą się lepiej niż podkłady kryjące. Do makijażu oczu warto wybrać mineralne cienie do powiek, hipoalergiczny tusz i kredkę do oczu, gdyż płynny eyeliner może zawierać uczulający lateks.

Zabiegi medycyny estetycznej dla cery wrażliwej

Medycyna estetyczna oferuje zabiegi dedykowane skórze wrażliwej. Cechują się one delikatnym działaniem, co pozwala uniknąć nasilenia podrażnień skóry. Doskonałym przykładem takiego zabiegu jest mezoterapia bezigłowa, czyli całkowicie nieinwazyjny zabieg o działaniu nawilżającym i odżywczym. W przeciwieństwie do mezoterapii igłowej wymagającej przerwania ciągłości skóry, w tym zabiegu substancje odżywcze wtłaczane są w głąb skóry przy pomocy impulsów elektrycznych. A jak zrobić peeling cery wrażliwej? Odradzane są peelingi chemiczne o silnym działaniu złuszczającym, doskonale sprawdzają się natomiast peelingi kawitacyjne. Jest to peeling wykorzystujący ultradźwięki, delikatnie złuszczające skórę i oczyszczające pory.

Jeśli nadwrażliwość skóry doprowadzi do pękania naczynek, pomocny może być zabieg laserowy. Zamykanie naczynek to jeden z najczęstszych zabiegów w dermatologii estetycznej. Rozszerzony odcinek naczynka krwionośnego naświetlany jest światłem lasera, co powoduje gwałtowny efekt termiczny, obkurczenie naczynia i zamkniecie jego światła. Kluczowe dla zabiegu zamykania naczynek jest dobranie optymalnej długości fali tak, by skóra została ogrzana nieznacznie, zaś efekt selektywnej termolizy zachodzić powinien jedynie w obrębie naczyń krwionośnych. Specyfika zabiegu zamykania naczynek polega na oddziaływaniu światła lasera na hemoglobinę- czerwony barwnik krwinek czerwonych. Ciepło generowane w cząsteczkach barwnika przenoszone jest na ściany naczyń krwionośnych, co daje efekt ich zniszczenia. Co ważne, proces ten jest selektywny, degradacja nie obejmuje zatem tkanek sąsiadujących.

Źródła:

  1. Janda K., Lach O., Cera naczynkowa – przyczyny, pielęgnacja, leczenie; Polski Przegląd Nauk o Zdrowiu, 1 (38), 2014, 48 – 54.
  2. Krysiak – Zielonka I., Kałużna O., Problemy cery naczyniowej – charakterystyka i niwelowanie zmian; Kosmetologia Estetyczna, 4, 2091, vol. 8.

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: