Alkohol w kosmetykach – kiedy sprawdzi się w pielęgnacji skóry?

się ten artykuł?
Alkohol w kosmetykach jest jednym ze składników, które często wzbudzają nasze wątpliwości. Szczególnie, jeśli chodzi o kosmetyki do pielęgnacji. Selekcja preparatów oraz ograniczenie alkoholi prostych i aromatycznych może uchronić nas przed przykrymi konsekwencjami skórnymi. Jednak nie każdy alkohol i nie w każdym rodzaju kosmetyków szkodzi. Poznaj zasady, którymi warto się kierować podczas zakupów w drogerii.
Czym jest alkohol i jakie są jego rodzaje?
Alkohole to związki organiczne zawierające jedną lub więcej grup hydroksylowych połączonych z atomem węgla. Kiedy mówimy o alkoholu w kosmetykach, najczęściej myślimy o cieszącym się złą sławą alkoholu etylowym. W preparatach do pielęgnacji występuje jednak więcej ich rodzajów:
- alkohole etylowe (wcześniej już wspomniane),
- alkohole tłuszczowe,
- alkohole aromatyczne,
- inne alkohole (gliceryna, sorbitol).
Alkohol w kosmetykach – właściwości
Alkohol etylowy najczęściej możemy znaleźć w składzie INCI kosmetyków pod nazwami: Alcohol denat., Alcohol, Ethanol lub Ethyl Alcohol. Podobny jemu jest Isopropyl Alcohol, który ma zbliżone właściwości. Często alkohol etylowy jest stosowany jako antyseptyk w tonikach i jako główny składnik popularnych teraz żeli i płynów odkażających. Pełni również funkcję promotora przenikania, przez odtłuszczenie skóry pomaga innym składnikom wniknąć w jej głąb.
Alkohole aromatyczne to najczęściej składniki kompozycji zapachowych. Znajdują się na liście alergenów i w związku z tym powinni być obowiązkowe wyszczególnione w składzie kosmetyku.
Proste alkohole (etylowe) i aromatyczne alkohole rozpuszczają ochronne lipidy, wzmacniając warstwę rogową naskórka skóry, która odwadnia i niszczy skórę, wywołując drażniące zapalenie.
Alkohole tłuszczowe są emolientami, które zmiękczają i wygładzają naskórek, a w kosmetyku pełnią funkcję zagęstnika, stabilizatora i czasami koemulgatora.
Kiedy alkohol w kosmetykach się sprawdzi?
Kosmetyki z dużą ilością prostych i aromatycznych alkoholi mogą sprawdzić się u osób o cerze tłustej, ponieważ zapewniają one natychmiastowe i matujące wykończenie. Należy jednak pamiętać, że kosmetyki te mogą pogarszać problem w perspektywie długoterminowej, ponieważ suchość skóry może powodować wzrost łoju w skórze.
Czy wszystkie alkohole w kosmetykach są szkodliwe?
W przeciwieństwie do prostych alkoholi, alkohole tłuszczowe mogą pomóc skórze. Tworzą warstwę okluzyjną na powierzchni skóry, dzięki czemu ograniczają utratę wody, chronią i kondycjonują. Są też używane w odżywkach do włosów, gdzie odpowiadają za efekt wygładzenia i miękkości.
Alkohole tłuszczowe mogą jednak zatykać pory, co może wywołać trądziku i nadal mogą wywoływać alergiczne zapalenie skóry u niewielkiego odsetka osób podatnych na alergie.
Których alkoholi unikać w składzie kosmetyków?
Wybierając odpowiedni dla swojej skóry kosmetyk, należy zwrócić szczególną uwagę na jego skład. Na pewno z ostrożnością należy podchodzić do kosmetyków, które w składzie mają następujące alkohole:
- etanol,
- propanol,
- alkohol denaturowany,
- metanol,
- alkohol SD,
- alkohol benzynowy,
- alkohol izopropylowy.
Polecamy

Glikol polietylenowy – właściwości, zastosowanie, bezpieczeństwo

Glikol propylenowy – właściwości, zastosowanie, bezpieczeństwo

Etapy pielęgnacji twarzy. Jak dbać o twarz rano i wieczorem? Przydatny poradnik
