2 min.
Alkohol a pielęgnacja skóry: kiedy stosować a kiedy unikać?

zdjęcie: unsplash.com
Najnowsze
27.02.2021
Pokrzywa na włosy – wykorzystaj jej właściwości i popraw kondycję swoich włosów
26.02.2021
„Łatwo się mówi, jak się jest szczupłym”? Bzdura. Dietetyczka o skinny-shamingu
25.02.2021
Skin ekspert: mamy obsesję na punkcie głębokiego oczyszczania skóry twarzy. Czego absolutnie nie robić? [WIDEO]
21.02.2021
Gdy eko to za mało. Parafina, silikony, alkohol – są sytuacje, w których są niezastąpione
20.02.2021
Masaż twarzy. Ćwiczenia na ujędrnienie, odmłodzenie i odprężenie
Wraz z rozwojem marek kosmetycznych, zwiększa się świadomość dotycząca składu kosmetyków, których używamy. Jednym ze składników, który często wzbudza wątpliwości, jest alkohol. Selekcja preparatów oraz ograniczenie alkoholi prostych i aromatycznych może uchronić nas przed przykrymi konsekwencjami skórnymi.
O tym, czy alkohol jest szkodliwy w pielęgnacji skóry, zależy od rodzaju używanego alkoholu i od celu, w jakim go używamy. Proste alkohole i aromatyczne alkohole rozpuszczają ochronne lipidy, wzmacniając warstwę rogową naskórka skóry, która odwadnia i niszczy skórę, wywołując drażniące zapalenie. Bariera ochronna skóry pozwala na łatwiejsze przenikanie innych szkodliwych składników z produktów kosmetycznych do skóry.
Kosmetyki z dużą ilością prostych i aromatycznych alkoholi może sprawdzić się u osób o cerze tłustej, ponieważ zapewniają one natychmiastowe i matujące wykończenie. Należy jednak pamiętać, że kosmetyki te mogą pogarszać problem w perspektywie długoterminowej, ponieważ suchość skóry może powodować wzrost łoju w skórze.
Czy czytasz składy kosmetyków?
TAK
NIE
Zobacz wyniki ankiety
Czy wszystkie alkohole są szkodliwe?
W przeciwieństwie do prostych alkoholi, alkohole tłuszczowe mogą pomóc skórze. Są używane do zagęszczenia kremów i maści. Działają jako emolienty, pomagając skórze w zatrzymaniu jej wilgoci. Przy stosowaniu w odpowiednich proporcjach i połączeniu, u zdecydowanej większości ludzi nie zaszkodzą skórze. Mogą jednak zatykać pory, co może wywołać trądziku i nadal mogą wywoływać alergiczne zapalenie skóry u niewielkiego odsetka osób podatnych na alergie.
Czego unikać czytając składy kosmetyków?
Wybierając odpowiedni dla swojej skóry kosmetyk należy zwrócić szczególną uwagę na jego skład. Należy unikać lub używać z ostrożnością:
- Etanol
- Propanol
- Alkohol denaturowany
- Metanol
- Alkohol SD
- Alkohol benzynowy
- Alkohol izopropylowy
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Polecamy

07.02.2021
„Nawet bardzo wprawieni w czytaniu składów odbiorcy mogą dać się złapać”. Dziewczyny z Piggypeg o (nie)etycznej reklamie kosmetyków

17.01.2021
Siwa przed trzydziestką. „Nie zamierzam robić z siebie pajaca. Tak bym się czuła, gdybym szła na kompromisy odnośnie tego, co można robić ze swoim ciałem”

19.12.2020
Swędzi cię głowa, masz łupież lub wiecznie tłuste włosy? W HelloNoShame o „wstydliwych” przypadłościach związanych z włosami rozmawiamy z trycholog Magdaleną Kanią

17.11.2020