Przejdź do treści

Bezpieczne opalanie na plaży i w solarium – poznaj kluczowych 7 zasad

Kobieta leży na plaży i uśmiecha się. Oczy ma schowane za okularami słonecznymi. Czy wie, co oznacza bezpieczne opalanie się?
Bezpieczne opalanie na plaży i w solarium – poznaj kluczowych 7 zasad. Fot. Adobe Stock
Podoba Ci
się ten artykuł?

Bezpieczne opalanie to korzyść dla zdrowia, ale też urody. Poparzona promieniami słonecznymi skóra szybciej się zestarzeje, mogą też pojawić się na niej trwałe przebarwienia. Jak opalać się na plaży i w solarium? O czym pamiętać? Oto kilka zasad.  

 

Zasada 1: Stosuj krem z filtrem 

Kremy z filtrami SPF to podstawa bezpiecznego opalania. Ich zastosowanie nie sprawi, że Twoja skóra pozostanie blada, a jedynie, że nie będzie „spieczona na raka”. Stosowanie kremu z filtrem jest konieczne zwłaszcza u dzieci, a także niezależnie od wieku na obszar skóry ze znamieniem. 

Używając kremu z filtrem, pamiętaj o następujących zasadach:  

  • Aby działanie kremu z filtrem było skuteczne, należy go nałożyć 15-20 minut przed opalaniem. 
  • Chociaż żadne kosmetyki nie powinny być stosowane po upływie daty ważności, to w przypadku preparatów przeciwsłonecznych tę zasadę należy traktować szczególnie poważnie. 
  • Powtarzaj aplikację kremu co dwie godziny – a jeśli kosmetyk nie jest wodoodporny – po każdym wyjściu z wody. 
  • Smaruj także mniej oczywiste miejsca na ciele, takie jak uszy i obszar za nimi, grzbiety stóp czy skóra pod kolanami. 

Zasada 2: Ochraniaj znamiona 

Nadmierna ekspozycja znamienia na promienie UV może doprowadzić do jego zezłośliwienia – powstania czerniaka. Dlatego znamiona, zwłaszcza te większe i wypukłe, trzeba dodatkowo chronić przed ekspozycją na słońce. W tym celu należy, w miarę możliwości, osłaniać fragment ciała ze zmianą – np. jeśli znamię występuje na głowie, przed wyjściem na słońce zakładać kapelusz. 

Jeśli zmiany nie da się zakryć ubraniem, wtedy trzeba pokryć ją kremem z filtrem UV, nawet o najwyższym faktorze, czyli SPF100. 

Na zdjęciu: Wykaz rzeczy przydatnych do bezpiecznego opalania.

Na schemacie widać najważniejsze rzeczy, o które trzeba zadbać podczas przebywania na słońcu. Fot. Adobe Stock

Zasada 3: Uwzględnij swój fototyp skóry 

Rozróżnia się 6 fototypów skóry: celtycki, północnoeuropejski, środkowoeuropejski, południowoeuropejski, północnoafrykański, afrykański. Fototypy różnią się pod względem karnacji, koloru włosów i oczu. Osoby o fototypie I (celtyckim) i II (północnoeuropejskim) są bardziej od pozostałych narażone na oparzenia słoneczne, dlatego szczególnie powinny chronić skórę, np. stosując krem SPF min. 30, i ograniczyć czas i częstotliwość opalania. 

Kobieta w ciąży opala się na słońcu

Zasada 4: Chroń oczy 

Zamknięcie oczu nie chroni wzroku przed promieniami UV – powieka jest w stanie zatrzymać jedynie 25% promieni. Z tego powodu w coraz większej liczbie solariów stosuje się specjalne okulary ochronne 

Jeśli opalasz się na świeżym powietrzu, pamiętaj o okularach przeciwsłonecznych. Najlepiej oczy chronią te z filtrem UV400. O wysokości stopnia ochrony świadczy też cyfra przy kategorii – im wyższa, tym mniejszy procent światła przepuszczają okulary. Przykładowo okulary z kat. 1 przepuszczają 43-80 % światła, a z te z kategorią 3 – jedynie 8-18% światła. 

Zasada 5: Opalaj się tylko w określonych godzinach 

Lekarze są zgodni – jeśli chcesz opalać się na świeżym powietrzu, nie rób tego w „samo południe”, czyli w godzinach 11-15.00. Mówi się, że o tej porze „słońce parzy, a nie opala”. Rzeczywiście w tych godzinach słońce świeci najbardziej intensywnie. 

Wychodząc na plażę, pamiętaj też o nakryciu głowy. 

Tanoreksja, czyli uzależnienie od opalania, to poważny problem; na zdjęciu kobieta w słońcu- Hello Zdrowie

Zasada 6: Nawadniaj się 

Częścią bezpiecznego opalania jest nawadnianie się. Idąc na plażę czy do solarium, nie zapomnij o regularnym popijaniu wody.

Zasada 7: Obserwuj znamiona 

Dermatolodzy zalecają, aby na koniec lata uważnie przyjrzeć się swoim znamionom. Także osoby regularnie korzystające z solarium również powinny to zrobić. Podczas samobadania pieprzyków należy zwrócić uwagę czy znamię: 

  • zmieniło swój kształt lub wielkość (pomniejszyło się lub powiększyło), 
  • ma niejednolity kolor (w jednym miejscu jaśniejszy, w innym ciemniejszy), 
  • ma asymetryczny kształt (np. poszarpane brzegi), 
  • swędzi, 
  • łuszczy się, 
  • krwawi. 

Sprawdź także, czy nie pojawiły się nowe znamiona o niepokojącym wyglądzie, np. asymetryczne lub sprawiające jakieś dolegliwości. 

Powyższe objawy mogą świadczyć o zezłośliwieniu zmiany. W przypadku takich podejrzeń należy zgłosić się do dermatologa, który zbada znamiona – m.in. za pomocą dermatoskopu – i na tej podstawie oceni, czy zmiana kwalifikuje się do wycięcia. 

Kobieta zasłonięta w obawie przed alergią na słońce

Kiedy opalanie nie jest bezpieczne? 

W niektórych przypadkach lekarze zalecają całkowitą rezygnację z opalania w solarium. Należą do nich osoby: 

  • z nowotworami skóry (obecnie lub w przeszłości); 
  • z oparzeniami słonecznymi (obecnie lub w przeszłości); 
  • z licznymi znamionami barwnikowymi i piegami; 
  • z chorobami układu krążenia; 
  • po niektórych zabiegach medycznych i kosmetycznych;  
  • w ciąży. 

Bezpieczne opalanie a fotouczulenie 

Istnieje spora grupa produktów, których obecność w organizmie połączona z ekspozycją na promienie UV może wywołać reakcję fotouczuleniową (grudki, rumień, pęcherze), a należą do nich niektóre: 

  1. leki, m.in.: 
  • niesteroidowe leki przeciwzapalne (ibuprofen, piroksymam, diklofenak); 
  • leki przeciwcukrzycowe;  
  • leki przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze (tetracyklina, ketokonazol, doksycyklina) 
  • neurologiczne (diazepam, miazolam, lorazepam); 

3. składniki kosmetyków (retinoidy, kwasy owocowe); 

    4. perfumy i dezodoranty; 

     5. cytrusowe olejki. 

 

Bibliografia: 

  1. Ebisz M., Brokowska M., Szkodliwe oddziaływanie promieniowania ultrafioletowego na skórę człowieka, Hygeia Public Health 2015, 50(3): 467-473. 
  2. Malinowska-Borowska J., Janosik E., Promieniowanie nadfioletowe solariów jako potencjalne źródło zagrożeń zdrowotnych – podstawowa wiedza dla użytkowników, lekarzy i personelu solariów o prawidłowym korzystaniu z tych urządzeń. Medycyna Pracy. Workers’ Health and Safety 2017, 68(5): 653-665. 
  3. Stanisz B., Ochrona skóry przed negatywnymi skutkami promieniowania UV. Farmacja Polska 2009, 65(5): 363-368. 
  4. Zalewska A., Cylkowska-Nowak M., Zdrowa skóra a słońce – próba diagnozy wiedzy oraz wybranych postaw, Nowiny Lekarskie 2012, 3: 214-218. 

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

Podoba Ci
się ten artykuł?