4 min.
Jesteś w ciąży, a urlop jeszcze przed tobą? Dermatolożki tłumaczą, dlaczego lepiej nie wystawiać się na słońce

istockphoto.com
02.07.2022
Poranny prysznic czy wieczorna kąpiel? Co jest dla nas lepsze?
28.06.2022
26-latka chora na hirsutyzm po kilkunastu latach przestała się golić i zapuściła brodę. „Trudno to wytłumaczyć, ale czuję się wolna”
24.06.2022
Zastanawiasz się nad masażem bańką chińską? Sprawdź, co na ten temat mówi flebolog
21.06.2022
Tiktokerka apeluje: Wyrzuć przeterminowany krem przeciwsłoneczny!
17.06.2022
Skóra gotowa na lato. Krem z filtrem to za mało!
Twoje koleżanki wróciły już z urlopów, a ty nadal nie możesz doczekać się swojego? Spokojnie, na ciebie też przyjdzie czas! Tym razem, bardziej niż zwykle, musisz jednak pamiętać o ochronie przeciwsłonecznej. W końcu jesteś w ciąży! Dermatolożki z Dermatolook postanowiły wyjaśnić, dlaczego w tym czasie lepiej odpoczywać w cieniu.
Spodziewasz się dziecka i zastanawiasz się, czy opalanie w takim stanie to dobry pomysł? Ekspertki z Dermatolook przychodzą z pomocą.
Dermatolook to profil na Instagramie prowadzony przez trzy dermatolożki: Martę Wieczorek, Julię Lanckorońską i Aleksandrę Malewską. Specjalistki chętnie (i często!) dzielą się wiedzą medyczną z zakresu pielęgnacji skóry oraz zdrowego stylu życia. Tym razem dermatolożka Aleksandra Malewska pochyliła się nad tematem opalania w ciąży.
Wyświetl ten post na Instagramie.
Opalanie w ciąży
„Ciąża to okres ogromnych przemian w organizmie kobiety, cały ten okres pełen jest nakazów i zakazów, których przyszła mama ma przestrzegać. A jak jest z opalaniem? Czy opalanie w ciąży szkodzi?
Jak doskonale wiecie, nie jestem fanką skóry spalonej na brąz, więc na pewno do opalania namawiać nie będę. Są jednak osoby, które bez opalania nie wyobrażają sobie lata.Oto kilka powodów, dla których warto jednak posiedzieć w cieniu, gdy jest się w ciąży:
-
burza hormonów w ciele kobiety ciężarnej powoduje, że jej skóra jest dużo bardziej wrażliwa na promienie uv niż przed ciążą, a co w związku z tym?
-
większe ryzyko poparzenia skóry i nowotworów skóry
-
gwarantowane przebarwienia, które są koszmarnie trudne do zwalczenia
-
osłabienie kondycji skóry, przyspieszony proces fotostarzenia—> większe ryzyko rozstępów, mało elastycznej, wiotkiej skóry
-
powstanie teleangiektazji, czyli poszerzonych naczyń krwionośnych skóry
-
odwodnienie, wysuszenie skóry” – wymienia dermatolożka.
Specjalistka dodaje także, że to tylko kilka z powodów, dla których lepiej „zostać w cieniu”. Co zaleca? Dobrej jakości krem z filtrem SPF 50, kapelusz z szerokim rondem i okulary z filtrem.
Przypomnijmy. O opalaniu w ciąży rozmawiałyśmy ostatnio z dr n. med. Tomaszem Zającem, ginekologiem.
– Kobiety w ciąży mogą się opalać. Jedynym minusem jest to, że defekty skóry, które pojawiają się w czasie ciąży, czyli przebarwienia i rozstępy, na skutek działania promieni słonecznych mogą się utrwalić. Tu nie chodzi o brzuch ciężarnej, a o każdą część skóry. Nawet ciemne plamy albo obwódki wokół ust na twarzy kobiety mogą utrwalić się na zawsze. To główne przeciwwskazanie do nadmiernego przebywania kobiet w ciąży na słońcu – wyjaśniał dr n. med. Tomasz Zając, specjalista ginekologii i położnictwa.
Nie niszczmy swojej skóry słońcem! Skóra „spieczona na raka” nie tylko nie wygląda atrakcyjnie, ale też (co znacznie ważniejsze!) może być przyczyną pojawienia się czerniaka – groźnego raka skóry bądź innych znamion skórnych. Z rozsmarowanym na ciele kremem z filtrem SPF 50 i na leżaku w cieniu też można się przecież zrelaksować…
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
Zobacz także
Spodobał Ci się tekst? Poleć go koleżance
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

23.06.2022
„Tatuaż dla niektórych nadal mentalnie bywa nie do przeskoczenia”. O mitach związanych z tatuowaniem mówi Kaja Karolina Chodorowska

04.06.2022
„Mówmy swoim córkom, że ciało jest dla nas źródłem przyjemności”. Dr Katarzyna Jasiewicz o ciałoterapii

30.05.2022
„Jedna aplikacja preparatu może wystarczyć na tygodniowy wyjazd!”. O nowatorskiej na skalę światową metodzie opalania mówi prof. Marcin Majka

17.05.2022