Przejdź do treści

Retinoidy na trądzik – leczenie, efekty, przeciwwskazania

kobieta oczyszcza skórę twarzy
leczenie trądziku retinoidami/istockphoto.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Retinoidy to skuteczne leki wykorzystywane w terapii trądziku. Czy jednak są to leki bezpieczne? Depresja, wzmożony lęk, pękająca skóra i krwawienie ze śluzówek – to tylko niektóre z działań niepożądanych, które mogą pojawić się podczas terapii izotretynoiną stosowanej w leczeniu trądziku. Dlaczego więc dermatolodzy tak często ją wybierają? „Bo działa! I potrafi zdziałać cuda!” – odpowiada Dermatolook. 

Co to są retinoidy?

Retinoidy to grupa związków chemicznych wykazujących aktywność witaminy A. Regulują procesy namnażania i różnicowania się komórek, modulują funkcjonowanie układu immunologicznego, wspomagają procesy widzenia. Jako leki retinoidy znalazły zastosowanie w leczeniu rozmaitych schorzeń dermatologicznych, a także w terapii niektórych nowotworów. Najbardziej znane jest zastosowanie retinoidów na trądzik. W celu leczenia trądziku można stosować zarówno retinoidy doustne, jak i stosowane zewnętrznie retinoidy (krem). Warto podkreślić, że retinoidy bez recepty nie są dostępne. Wynika to z faktu, że u osób stosujących retinoidy doustne skutki uboczne mogą być dość poważne.

Wyróżnić można trzy generacje retinoidów:

  • retinoidy I generacji, czyli związki naturalne (witamina A, tretinoina, izotretinoina)
  • retinoidy II generacji, czyli syntetyczne analogi witaminy A
  • retinoidy III generacji, czyli retinoidy poliaromatyczne

Nieestetycznie wyglądające pryszcze pojawiające się na całej twarzy (a czasem też na plecach, dekolcie czy ramionach…) mogą skutecznie obniżyć jakość życia. Ale nie musi tak być. Trądzik jest przecież w większości przypadków chorobą do wyleczenia. Na szczęście coraz częściej zdajemy sobie z tego sprawę. Efekt? Wiele z nas regularnie korzysta z pomocy dermatologa.

Podczas ustalania terapii rozpoczynają się jednak pytania: czy to będzie bolało? Czy stan mojej skóry się nie pogorszy? A co ze skutkami ubocznymi? Dermatolook, czyli trzy dermatolożki (Julia Lanckorońska, Aleksandra Malewska i Marta Wieczorek) wyjaśnia.

Dermatologia to rozliczne choroby, które często mają podłoże genetyczne

Leczenie trądziku retinoidami

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Dermatolook (@dermatolook)

„Retinoidy – czy jest się czego bać?” Wpisując w Google pytanie o terapię izotretynoiną naczytamy się hm… wielu nieprawdziwych informacji. Zaczynając od „masakrycznie wysuszonej, pękającej skóry, która już nigdy nie doszła do siebie”, po „depresję i bardzo złe samopoczucie”. Ok, faktycznie retinoidy mogą powodować wysuszenie skóry, krwawienie ze śluzówek, wśród działań niepożądanych znajdziemy też obniżony nastrój, depresję czy wzmożony lęk. Ale czy warto słuchać rad z internetów, zamiast po prostu poradzić się lekarza?” – pytają specjalistki z Dermatolook.

I od razu wyjaśniają:

„Retinoidy, jak wszystkie leki, nie są obojętne dla naszego organizmu. Ich stosowanie niesie za sobą szereg działań ubocznych związanych z nadmiarem witaminy A w organizmie, wśród których najczęściej spotykamy suchość skóry, błon śluzowych, zapalenie spojówek czy zapalenie czerwieni wargowej. Dość często dochodzi też do zwiększenia stężenia złego cholesterolu we krwi, zmian w morfologii oraz wzrostu stężenia enzymów wątrobowych.

Pacjent w trakcie terapii zgłaszać może ogólną nadwrażliwość skóry, skłonność do wysypek, niekiedy pojawiają się też bóle mięśniowe. Brzmi strasznie? W wersji „z ulotki” na pewno! Skoro lek ma tyle działań niepożądanych, czemu tak chętnie go stosujemy? Bo działa! I potrafi zdziałać cuda! Odniosę się jednak do działań niepożądanych – podczas terapii pacjent jest ściśle monitorowany, to znaczy, że widzi się z lekarzem mniej więcej raz w miesiącu.

Cyklicznie wykonywany jest też panel badań, które pozwalają wychwycić działania niepożądane i dostosować odpowiednią dawkę leku. Większość z tych działań zależy właśnie od dawki, stąd lekarz widząc niepokojące objawy u pacjenta może zmodyfikować dawkę dobową izotretynoiny, eliminując dolegliwości.

W tym właśnie tkwi cały sekret skutecznej i bezpiecznej terapii retinoidami. Po takim leczeniu zwykle słyszymy od pacjenta „ojej skóra jest zdrowa, czuję się świetnie, a w internecie tyle czytałem złego o tym leczeniu!” Macie wątpliwości? Zamiast odpalać Google, porozmawiajcie z lekarzem” – piszą dziewczyny z Dermatolook.

Jak przebiega terapia retinoidami?

Terapia izotretynoiną jest bardzo popularna. I naprawdę działa! Dobrze to widać podczas przeglądania komentarzy pod postem Dermatolook.

„Od 13-14 roku życia walczyłam z trądzikiem. Stosowałam wszystkie możliwe sposoby na tamten moment (antybiotyki, magiczne preparaty do wcierania, po których miałam wrażenie, że skórę mi wręcz wypalało i potrafiłam płakać z bólu, wizyty u kosmetyczki, nawet dałam sobie wyciąć migdały). W końcu, po swoich 22 urodzinach z dużą dozą nieufności, zdecydowałam się na retinoid i nierówną walkę wygrałam, od tak po prostu. Teraz mam 25 lat i uważam, że to była jedna z lepszych decyzji mojego życia! Strach miał tylko wielkie oczy!!!”

„Stosowałam izotretynoinę w maści, nie miałam aż tak masakrycznego trądziku, aby brać doustnie. To było jakieś 12 lat temu, dziś stosuję retinoidy jako preparaty anty-aging. Mój narzeczony stosował natomiast izo doustnie, na szczęście przeszedł kurację stosunkowo bezboleśnie – sucha śluzówka w nosie, wargi oraz skóra. Wątroba nietknięta, bo zajadał się ostropestem (polecam na problemy z wątrobą). A może po prostu miał szczęście 🙂 Trądzik wyleczony, nie wrócił”

„Brałam retinoidy doustne 3 lata temu. Trądzik nie wrócił. Była to najlepsza decyzja. Z działań niepożądanych miałam troszkę wrażliwszą skórę i delikatnie wysuszone usta, ale nic ze zdjęć, które można znaleźć w internecie” – piszą użytkowniczki.

Nadal zastanawiasz się nad skutecznością tej metody? Szczerze porozmawiaj ze swoim dermatologiem, opowiedz mu o swoich obawach. Na pewno je rozwieje! A ty będziesz mogła cieszyć się piękną skórą bez zmian trądzikowych.

Kiedy nie wolno stosować retinoidów?

Istnieje kilka sytuacji, które wykluczają stosowanie retinoidów. Przeciwwskazania do leczenia retinoidami obejmują m. in.:

  • ciążę i karmienie piersią
  • zaburzenia pracy nerek lub wątroby
  • niedoczynność tarczycy
  • cukrzyca
  • zaburzenia lipidowe (hipercholesterolemia i hipertrójglicerydemia)
  • jednoczesne przyjmowanie tetracyklin lub leków przeciwdrgawkowych
  • spożywanie alkoholu.

Retinoidy a ciąża – czy można stosować retinoidy u ciężarnych?

Kuracja retinoidami jest bezwzględnie przeciwwskazana podczas ciąży. Wynika to z faktu, że retinoidy mogą zaburzać rozwój płodu, sprzyjając powstaniu poważnych wad rozwojowych – wodogłowia, małogłowia, małoocza, wad układu nerwowego oraz sercowo – naczyniowego. Kobieta nie będąca w ciąży, która decyduje się na leczenie retinoidami trądziku, powinna podczas stosowania retinoidów stosować skuteczną metodę antykoncepcji.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: