Przejdź do treści

Cięcie cesarskie – 9 pytań do lekarza

Kobieta w ciąży leżąca w wannie
zdjęcie: unsplash.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Cesarskie cięcie to zabieg chirurgiczny, który polega na rozcięciu macicy i powłok brzusznych, a w konsekwencji wyjęciu dziecka. Jest przeprowadzone przy znieczuleniu. Dla kobiety ciężarnej rodzi szereg wątpliwości. Pojawiają się pytania o narkozę, wskazania, bezpieczeństwo, ból. Wraz dr Łukaszem Stelmaszczykiem postanowiliśmy wziąć pod lupę tzw. „cesarkę” i zmierzyć się z nurtującymi kwestiami. 

Nasze teksty zawsze konsultujemy z najlepszymi specjalistami

dr Łukasz Stelmaszczyk

lekarz rezydent – położnictwo i ginekologia

Czy cięcie cesarskie to operacja chirurgiczna?

Tak, cięcie cesarskie jest operacją brzuszną. Aby wydobyć dziecko z jamy macicy, lekarze muszą naciąć skórę i powięź, następnie po zabezpieczeniu pęcherza moczowego, nacinają macicę. Przecięcie powłok musi mieć około 15 cm, czyli tyle, aby można było przez nie wydobyć dziecko. Po wydobyciu dziecka i łożyska zszywa się mięsień macicy, a następnie warstwowo powłoki brzuszne. Szwy pod skórą są rozpuszczalne, natomiast szwy na skórze mogą być albo rozpuszczalne, albo w tym drugim przypadku wymagają ściągnięcia w 7. dobie po operacji.

Czy cięcie cesarskie odbywa się pod narkozą?

W większości przypadków cięcie cesarskie znieczula się przewodowo: podpajęczynówkowo lub zewnątrzoponowo. Oznacza to, że pacjentka podczas cięcia jest w pełni świadoma, czuje dotyk, ale nie odczuwa bólu. Po wydobyciu dziecka, które zazwyczaj następuje w 5. minucie od rozpoczęcia cięcia cesarskiego, mama słyszy jego płacz. Po przecięciu pępowiny, gdy stan dziecka nie budzi wątpliwości, często położna pokazuje je mamie. Znieczulenie ogólne, czyli takie, podczas którego pacjentka śpi, stosuje się rzadko, głównie wtedy, gdy wymagane jest bardzo szybkie działanie.

Czy podczas cięcia cesarskiego może towarzyszyć partner?

Podczas wykonywania cięcia cesarskiego nie może towarzyszyć parter, ponieważ jest to operacja chirurgiczna, która musi być wykonana na sterylnej sali operacyjnej. Każda dodatkowa osoba będące sali może zakłócić porządek i powodować utrudnienia. Dodatkowo, osoby z zewnątrz nie są odpowiednio przygotowane do udziału w operacji, także pod względem psychicznym.

Czy można mieć cięcie cesarskie na życzenie?

W Polsce nie ma takiej możliwości. Cięcie cesarskie wykonuje się wyłącznie ze wskazań lekarskich. Mogą to być wskazania, o których wiadomo już jakiś czas przed terminem porodu – wtedy wykonuje się planowe cięcie cesarskie. Mogą to być też wskazania nagłe, pojawiające się na przykład podczas porodu siłami natury.

Zobacz także galerię zdjęć: co czuje ojciec w trakcie porodu?

Czy cięcie cesarskie jest bezpieczne?

Cięcie cesarskie to operacja, która niesie za sobą ryzyko powikłań. Obecne techniki operacyjne, narzędzia oraz warunki, w jakich przeprowadza się poród, powodują, że zdarzają się one bardzo rzadko, nie można jednak wykluczyć zagrożenia. Ponadto cięcie cesarskie wykonane ze wskazań nagłych czasami jest czynnością ratującą życie matki i/lub dziecka.

Czy cięcie cesarskie jest płatne?

Cięcie cesarskie w Polsce jest darmowe i wykonywane jedynie według wskazań lekarskich.

Zobacz także wyniki raportu: ile kosztuje dziecko w Polsce? 

Wojciech Falęcki

Czy przed cięciem cesarskim można jeść?

Przed cesarskim cięciem powinno być się na czczo co najmniej 6 godzin. Można popijać wodę w niewielkich ilościach, ale 3 godziny przed cięciem nic się nie pije. Ciężarna przed operacją dostaje kroplówkę, która nawadnia jej organizm, a także po zabiegu. Zdarzają się sytuacje niespodziewane, kiedy do szpitala trafia kobieta, która przed momentem coś zjadła. W tym przypadku również można wykonać cięcie, ale należy podać odpowiednie leki i zmienić technikę znieczulenia.

Czy cięcie cesarskie boli?

Operacja cięcia cesarskiego nie boli, ponieważ jest podane znieczulenie przez anestezjologa. Po cięciu, kiedy znieczulenie przestaje działać, lekarze zlecają podanie kobiecie leków przeciwbólowych – początkowo silnych i w dużych dawkach. Stopniowo zmniejsza się dawki. Po 24-48 godzinach pacjentka decyduje o podaniu leku przeciwbólowego.

Czy po cięciu cesarskim można urodzić kolejne dziecko siłami natury?

W bardzo wielu przypadkach wskazania do cięcia cesarskiego dotyczą konkretnej ciąży, a podczas kolejnej mogą one nie występować (np. położenie płodu miednicowe, brak postępu porodu, nieskuteczna indukcja porodu itp.). Dawniej cięcie cesarskie było wskazaniem do wykonania kolejnego w następnej ciąży. Obecnie, gdy nie ma wskazań, kobiety próbują rodzić drogami natury. Taki poród doczekał się już określenia VBAC, czyli skrótu pochodzącego od anglojęzycznej nazwy Vaginal Birth After Caesarean section, czyli porodu naturalnego po cięciu cesarskim.

Zobacz także

Najnowsze w naszym serwisie

Podoba Ci się ten artykuł?

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.