Przejdź do treści

10 błędów popełnianych podczas domowego farbowania włosów

10 błędów w domowym farbowaniu włosów / pexels
10 błędów w domowym farbowaniu włosów / pexels
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Samodzielne farbowanie włosów da efekt, jakiego oczekujesz, tylko pod warunkiem, że nie popełnisz najczęstszych błędów związanych z domową koloryzacją.

Myjesz włosy przed zabiegiem

Nie ma takiej potrzeby. Farbę nakłada się na nieumyte włosy – odświeżanie ich tego samego dnia jest niepotrzebne czy wręcz niewskazane. Na skórze głowy i włosach znajdują się naturalne substancje, które chronią przed podrażnieniem w czasie koloryzacji. Poza tym farbę należy aplikować na suche włosy.

Oczekujesz niemożliwego

To naturalne, że wybierasz farbę, bo spodobał ci się kolor zaprezentowany na pudełku. Pamiętaj jednak, że każdy ma inne włosy: nawet jeśli tym samym odcieniem zostaną pofarbowane trzy osoby, efekt u każdej będzie inny. Szczególnie nie jest możliwe uzyskanie spektakularnej zmiany, jeśli twoje włosy są bardzo ciemne. Paleta odcieni umieszczona na pudełku, pokazująca, jak twoje włosy będą wyglądały po farbowaniu, jest orientacyjna.

Nie pozbyłaś się resztek kosmetyków

Optymalna sytuacja to taka, w której włosy zostały umyte na 24–48 godzin przed domową koloryzacją. Po tym czasie – przed farbowaniem – nie powinno się stosować suchego szamponu, lakieru, sprayu na odrosty czy kosmetyków do stylizacji. Resztki takich produktów mogą utrudnić wniknięcie pigmentu w głąb włosa.

Wybierasz tylko jeden kolor

Jeśli chcesz, żeby kolor twoich włosów był jak najbardziej zbliżony do naturalnego, powinnaś wybrać dwa różne odcienie i je ze sobą pomieszać – to trik stosowany w salonach fryzjerskich. Ale tutaj uwaga: łączyć należy farby tego samego producenta. Nie powinno się także mieszać ziemnych odcieni z ciepłymi.

Nie zabezpieczasz skóry

Na pewno nieraz zdarzyło się, że po farbowaniu, zwłaszcza w domu, twoje czoło, szyja, uszy czy skronie były pokryte farbą. Niełatwo się jej pozbyć, dlatego optymalnym rozwiązaniem jest zabezpieczenie skóry wazeliną albo kremem. Niektórzy producenci umieszczają taki produkt w saszetce dołączonej do opakowania. A jeśli już okaże się, że po koloryzacji na twojej skórze zostały nieestetyczne plamy, spróbuj pozbyć się ich wodoodpornym mleczkiem do demakijażu.

Lekceważysz czas farbowania

ZAWSZE trzymaj farbę na włosach tak długo, jak zaleca to producent – ani krócej, ani dłużej. To podstawa udanej koloryzacji. Jeśli przedłużysz czas farbowania, może to bardzo zaszkodzić włosom, z uszkodzeniem ich i podrażnieniem skóry głowy włącznie. Natomiast skracanie czasu stwarza ryzyko, że kolor „nie chwyci”. Uważaj zwłaszcza przy jasnych odcieniach, żeby uzyskany kolor nie okazał się… pomarańczowy.

Nie postępujesz zgodnie z instrukcją

Przeczytaj instrukcję, ZANIM przystąpisz do farbowania włosów. Wiele kobiet farbuje włosy „na pamięć”, bo robi to od lat. Warto jednak pamiętać, że farby różnią się od siebie składem, zatem sposób koloryzacji również będzie odmienny. Zawsze postępuj zgodnie ze wskazówkami. A jeśli masz skłonność do alergii, nie rezygnuj z próby uczuleniowej, której wykonanie rekomenduje większość producentów.

Nieprawidłowo nakładasz produkt

Jeśli nakładasz farbę chaotycznie, a nie stopniowo, pasmo po paśmie, uzyskany efekt może być daleki od spodziewanego. Przed farbowaniem należy dokładnie rozczesać włosy i – optymalnie – podzielić je na pasma. Fryzjerzy zazwyczaj dzielą włosy na cztery sekcje. Jeżeli producent zaleca, żeby najpierw nałożyć farbę na nasadę włosów, odczekać pewien czas i dopiero wtedy pokryć resztę włosów, tak zrób.

Kobieta leży na trawie wśród kwiatów

Zbyt słabo zmywasz produkt

Zawsze należy bardzo dokładnie spłukać farbę z włosów po zalecanym przez producenta czasie. Najpierw, używając niewielkiej ilości wody, starannie wmasuj produkt we włosy, a następnie zacznij spłukiwać farbę, aż woda będzie zupełnie czysta. Dopiero wtedy zastosuj odżywkę. Zaleca się również, żeby świeżo ufarbowane włosy umyć szamponem dopiero następnego dnia albo, najlepiej, dwa dni później.

Farbujesz bardzo zniszczone włosy

Koloryzacja NIE JEST sposobem na odżywienie oraz wzmocnienie włosów – i nie należy jej tak traktować. Po farbowaniu, owszem, włosy będą odświeżone, jednak to efekt tylko na chwilę. Dlatego najpierw zadbaj o stan swoich włosów, a dopiero potem rozważ koloryzację. Pamiętaj, że farbowanie, zwłaszcza nieumiejętne, może bardzo osłabić oraz przesuszyć włosy, a w skrajnych przypadkach nawet je spalić. Trik do zastosowania w domu: niektórzy eksperci radzą, żeby do buteleczki z farbą dodać niewielką ilość zwykłej odżywki.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: