Przejdź do treści

Bajkalina – właściwości i zastosowanie wyciągu z tarczycy bajkalskiej w lekach i kosmetykach

Bajkalina – właściwości i zastosowanie wyciągu z tarczycy bajkalskiej w lekach i kosmetykach Istock.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Bajkalina, czyli tarczyca bajkalska to roślina, która już wieki temu została doceniona w medycynie ludowej na Dalekim Wschodzie. Napar z tej rośliny stosowano w leczeniu wielu dolegliwości zdrowotnych. Obecnie możemy ją też znaleźć w składzie wielu różnych kosmetyków. 

Bajkalina – co to jest? 

Bajkalina to składnik pochodzący z tarczycy bajkalskiej (z łac. c. Scutellaria baicalensis Georgi)  – rośliny wykorzystywanej niegdyś w medycynie ludowej Dalekiego Wschodu. Najczęściej robiono z niej napary, które były podawane do picia osobom zmagającym się z astmą, biegunkami czy stanami zapalnymi układu pokarmowego. Roślina pomaga też przy różnego rodzaju alergiach, problemach wirusowych i grzybiczych. 

Tarczycę bajkalską charakteryzują niebieskie bądź niebiesko-fioletowe, podłużne kwiaty z wyraźną jasną plamką znajdującą się na środku. Roślina osiąga do 60 cm wysokości i spotkać ją można w Mongolii, na północy Chin, w Japonii i wschodniej Syberii. Idealnym środowiskiem to jej wzrostu jest suchy, górski, chłodny klimat. 

Charakterystyczną cechą tarczycy bajkalskiej jest to, że szybko wysycha, gdy tylko latem następuje wzrost temperatury, jednak równie szybko się odradza po deszczu. Roślina jest bardzo odporna na niskie temperatury (może rosnąć do -15 stopni Celsjusza). W Polsce rosnącą tarczycę bajkalską można spotkać jedynie w ogrodach botanicznych. 

Regeneracja wątroby – naukowcy znaleźli najlepszy sposób

Tarczyca bajkalska właściwości 

Tarczyca bajkalska ma wiele korzystnych dla zdrowia właściwości. Wspomaga regenerację wątroby, pomaga w leczeniu przeziębień oraz grypy. Oprócz tego obniża poziom złego cholesterolu we krwi i zapobiega przed powstawaniem kolejnych blaszek miażdżycowych. 

 Roślina działa także: 

  • przeciwalergicznie, 
  • przeciwastmatycznie, 
  • żółciopędnie, 
  • antyoksydacyjne, 
  • uspokajająco, 
  • przeciwdrgawkowo, 
  • przeciwnowotworowo, 
  • przeciwzakrzepowo, 
  • przeciwgrzybicznie, 
  • przeciwwirusowo, 
  • przeciwbakteryjnie, 
  • przeciwstarzeniowo. 

Tarczyca bajkalska jest także stosowana pomocniczo podczas leczenia stanów zapalnych w jamie ustnej oraz chorób dziąseł. Mogą ją stosować profilaktycznie osoby, które noszą protezy czy aparaty ortodontyczne, ponieważ zawarte w niej składniki zapobiegają chorobom przyzębia. 

Wyciąg z tarczycy bajkalskiej stymuluje także układ immunologiczny, poprawia odporność i wytrzymałość organizmu, a do tego zmniejsza szkodliwy wpływ wolnych rodników. 

tymianek

Bajkalina – właściwości 

Nieco inne właściwości niż tarczyca bajkalska ma bajkalina, czyli wyciąg z tej rośliny. Bajkalina jest stosowana miejscowo i jest silnym antyoksydantem. Jej działanie jest bardzo zbliżone to działania witaminy P, a więc sprawia, że poprawia się mikrokrążenie i uszczelniają się naczynia włosowate. Dzięki temu zapobiega powstawaniu żylaków, obrzęków i pajączków. 

W kosmetyce bajkalina jest doceniana przede wszystkim za to, że działa przeciwstarzeniowo. Poprawia jędrność skóry, jej elastyczność i gęstość. Dzięki temu, że ma działanie przeciwalergiczne i przeciwzapalne, jest chętnie stosowana w kosmetykach do skóry wrażliwej i skłonnej do podrażnień. 

Bajkalina działa także rozjaśniająco na skórę, mogą więc ją stosować osoby z przebarwieniami. Oprócz tego wyciąg z tarczycy bajkalskiej pozwala skórze szybciej zregenerować uszkodzenia skóry powstałe na skutek słońca. 

Zastosowanie bajkaliny w kosmetykach 

Bajkalina, dzięki swojemu korzystnemu działaniu na skórę, jest stosowana w wielu kosmetykach. Najczęściej można ją znaleźć w składzie produktów do pielęgnacji skóry, preparatach do mycia, pastach do zębów oraz płynach do higieny intymnej. Znajdziemy ją także w specyfikach o działaniu przeciwstarzeniowym, głównie w kremach do twarzy. 

Warto sięgać po kosmetyki z bajkaliną, jeśli: 

  • na skórze pojawiają się pierwsze zmarszczki, 
  • cera jest wiotka, niezbyt jędrna, 
  • skóra jest zauważalnie przesuszona, 
  • doszło do fotouszkodzeń na skutek zbytniej ekspozycji skóry na słońce, 
  • skóra jest delikatna, wrażliwa, skłonna do alergii i podrażnień. 

Specyfiki, które mają w składzie wyciąg z tarczycy bajkalskiej, są także polecane osobom, które mieszkają w zanieczyszczonych miejscach, gdzie skóra jest narażona na działanie np. smogu. Bajkalina tworzy niewidzialną warstwę ochronną na skórze, która zapobiega szkodliwości czynników zewnętrznych. 

Tarczyca bajkalska przeciwwskazania 

Tarczyca bajkalska jest popularną rośliną w medycynie chińskiej i jest uznawana za bezpieczną i całkowicie naturalną. Nie ma jednak dokładnych badań, jak jej zastosowanie może wpływać na dzieci i kobiety w ciąży oraz matki karmiące, dlatego zaleca się, by ta grupa nie stosowała bajkaliny i unikała jej w składach stosowanych przez siebie produktów. 

Suplementów z bajkaliną nie powinny stosować osoby zmagające się z cukrzycą, nadciśnieniem oraz zmianami hormonalnymi. 

Bajkalina – gdzie kupić? 

Korzeń tarczycy bajkalskiej można kupić w Polsce w aptekach i sklepach zielarskich w formie kapsułek i stosować jako suplement diety. Ważne jest, by nie przekraczać dziennej dawki zalecanej przez producenta (zazwyczaj jest to 12 g na dobę). 

Jedno opakowanie kapsułek kosztuje około 60-100 zł, w zależności od wielkości opakowania. 

Kosmetyki z bajkaliną dostępne są w większości aptek i drogerii. 

Źródła: 

  1. https://horex.pl/blog/bajkalina-tarczyca-bajkalska-poznaj-ten-silny-antyoksydant/ – dostęp: 27.10.2022 r.
  1. https://bonavita.pl/bajkalina-wlasciwosci-i-skutki-uboczne-jak-stosowac-bajakaline – dostęp: 27.10.2022 r.
  1. https://www.vichy.pl/blog/bajkalina-%e2%80%93-jeden-z-najsilniejszych-antyoksydantow-stosowanych-w-kosmetykach/vmag85904.aspx – dostęp: 27.10.2022 r.
  1. https://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/medycyna-alternatywna/tarczyca-bajkalska-bajkalina-dzialanie-i-zastosowanie-ziola-z-syberii-aa-MMoR-LEHK-ffcL.html – dostęp: 27.10.2022 r.

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.