Cienie po oczami – oto 7 powodów
Brak snu i nieodpowiedni tryb życia jest najczęstszą przyczyną cieni pod oczami. Istnieje jednak parę innych powodów sinej skóry, które nie są tak oczywiste. Zobacz 7 rzeczy, które mają istotny wpływ na wygląd twojej skóry pod oczami.
Cienie pod oczami najczęściej są objawem niewyspania lub złego stylu życia. U niektórych bywa to także oznaką starzenia skóry, która pod oczami staje się coraz cieńsza, przez co żyły i naczynia są w tym miejscu bardziej widoczne. Stąd charakterystyczne sinofioletowe zabarwienie. Cienie pod oczami mogą być również odpowiedzią organizmu na używki, alkohol i palenie papierosów. Jeśli jednak odrzuciłeś większość wymienionych powodów, tłumaczymy co jeszcze może przyczynić się do powstawania sinego koloru pod oczami.
Cienie pod oczami – złe geny
Twoi rodzice mogą być winni twojej sinej skóry pod oczami. „Istnieją warunki dziedziczne, które mogą prowadzić do cieni pod oczami. Jest to bardzo częste u osób z krajów śródziemnomorskich” – wyjaśnia dermatolog Bruce Katz, M.D., dyrektor Centrum Skin & Laser Center w Nowym Jorku. Dobra wiadomość: jeśli związane jest to z pigmentacją, możesz skorzystać z zabiegu laserowego u dermatologa, który pomoże ci w pozbyciu się problemu.
Cienie pod oczami – wprysk
Chociaż sam wyprysk może nie prowadzić do ciemnych kręgów, to z pewnością może spowodować ciągłe tarcie i swędzenie. „Nadmierne pocieranie może prowadzić do zwiększonego obrzęku, stanu zapalnego i złamanych naczyń krwionośnych w okolicy oczu, co może nadać skórze ciemny, prawie siny wygląd” – mówi dermatolog David E. Bank, MD, dyrektor w Centrum Dermatologii, Kosmetyki i Chirurgii laserowej w Mt. Kisco, NY.
Cienie pod oczami – alergie
Choroby skóry, takie jak egzema, nie są jedynymi problemami zdrowotnymi, które mogą powodować dolegliwości oczu. Ponadto jeśli cienie pod oczami pojawiają się sezonowo lub po zjedzeniu określonego pokarmu, można przypuszczać, że mamy do czynienia z alergią. „Alergie często wyzwalają histaminy w ciele, które powodują rozszerzenie naczyń krwionośnych” – wyjaśnia dr Bank. „Ponieważ skóra na powiece i pod oczami jest jedną z najcieńszych w ciele, może spowodować, że spuchnięte naczynia krwionośne staną się ciemniejsze niż reszta twarzy.” Takie sińce nazywa się okularami alergicznymi. Najlepiej udaj się do alergologa, by zadbać o alergię jak najszybciej i pozbyć się swędzenia.
Cienie pod oczami – nieodpowiedni makijaż
Wydaje się to sprzeczne, ponieważ makijaż ma zadanie ukryć ciemne kręgi pod oczami. Jeśli jednak używasz produktu (tuszu do rzęs, cieni do powiek, czy nawet korektora), który niszczy twoją skórę, może to prowadzić do powiększenia się cieni pod oczami. „Niektórzy ludzie rozwijają reakcje alergiczne na makijaż, a ich skóra pod oczami jest podrażniona” – ostrzega dr Katz. Jeżeli twoje oczy nie wyglądają dobrze po użyciu nowego kosmetyku, starannie omijaj oczy przy jego nakładaniu albo w ogóle z niego zrezygnuj.
Cienie pod oczami – żyły
Jeśli okolice twoich oczu mają niebieską barwę, może to być wina naczyń krwionośnych. „Niebieskie żyły pod oczami są ciemne, więc sprawiają, że powieki i obszar pod oczami wydają się być ciemniejsze. To sprawka żył podskórnych” – wyjaśnia dr Katz.
Cienie pod oczami – budowa twarzy
Sińce pod oczami mogą też nie mieć nic wspólnego z problemami skóry. Może to być po prostu efekt tego, w jaki sposób twarz jest ukształtowana. Głęboko osadzone oczy powodują, że cień pada na skórę pod oczami, czyniąc ją ciemniejszą niż jest w rzeczywistości. „Jeśli ludzie mają głębokie oczodoły, może to spowodować pojawienie się cieni. Nie na to nic wspólnego z pigmentacją czy żyłami” – mówi dr Katz. Jeśli jest to jest dla ciebie poważny problem, możesz skorygować okolice oczu u profesjonalisty.
Cienie pod oczami – słońce
Jeśli pozwolisz, by delikatna okolica pod oczami była zbyt wystawiona na słońce i nie zabezpieczysz jej odpowiednimi filtrami, możesz spodziewać się cieni pod oczami. „Skóra na powiekach jest najcieńsza w całym ciele, więc uszkodzenia słoneczne w tym obszarze pojawiają się bardzo szybko, w postaci rozszerzonych naczyń krwionośnych i zwiększonego przepływu krwi. W rezultacie możesz zobaczyć ciemną poświatę lub kolor przez przezroczystość skóry” – mówi dr Bank.
Polecamy
Justyna Nater: „Zaćma czy zwyrodnienia siatkówki na dnie oka mogą rozwijać się po kilkunastu latach od zaniedbań, a brak ochrony UV często jest jedną z przyczyn”
11 potencjalnych przyczyn bólu głowy i oczu. Czy warto się martwić?
Nietolerancja glutenu może mieć różne przyczyny. Jak ją zdiagnozować?
Atopowe zapalenie skóry – jakie mamy możliwości skutecznego leczenia?
się ten artykuł?