Dezodorant w kremie – skład i skuteczność
W czasach, kiedy coraz chętniej wykorzystujemy właściwości ziół, olejków i innych organicznych półproduktów, nie dziwi rosnąca popularność dezodorantu w kremie. Naturalne dezodoranty to bowiem nie tylko sposób na nadmierne pocenie się, ale też na codzienną pielęgnację delikatnej skóry pod pachami. Czy są skuteczne? Jakie składniki powinny zawierać i jak zrobić dezodorant samodzielnie?
Co to jest dezodorant w kremie?
Mimo że pocenie się jest całkowicie naturalnym procesem, próby jego maskowania podejmowane były przez człowieka już w starożytności. Wykorzystywano zioła i kwiaty, które noszone były w woreczkach, a w skórę wcierano olejki. XX wiek to zaś czas, gdy dezodoranty i antyperspiranty na dobre rozgościły się na drogeryjnych i aptecznych półkach. Dołączyły też do listy kosmetycznych must have wielu kobiet i mężczyzn.
Rosnące zainteresowanie naturalnymi sposobami pielęgnacji spowodowało, że od kilku lat coraz większą popularnością cieszą się dezodoranty w kremie. Czym różnią się od siebie te trzy rodzaje kosmetyków? Antyperspiranty (z ang. perspiration, czyli pot lub pocenie się) to środki, których zadaniem jest zmniejszenie wydzielania potu. Wszystko to za sprawą soli glinu, czyli aluminium, które są ich składnikiem. Co ważne, na rynku nie są dostępne antyperspiranty bez aluminium. To właśnie sole glinu wnikają bowiem w kanaliki wyprowadzające gruczoły potowe, w kontakcie z potem tworzą gęstą i żelową substancję, blokując tym samym kanaliki. Różne może być jedynie stężenie aluminium w produkcie.
Dezodoranty są kosmetykami, które za sprawą zawartych związków chemicznych hamują rozwój bakterii. Nie blokują zatem wydzielania potu, a jedynie likwidują nieprzyjemny zapach, który powstaje na skutek kontaktu potu z bakteriami. Dezodorant w kremie w swoim składzie zawiera zaś składniki wyłącznie pochodzenia naturalnego. Czy jest jednak skuteczny?
Naturalne dezodoranty bez aluminium – skład
Zastanawiasz się, co wchodzi w skład naturalnych dezodorantów w kremie? Dostępne w internetowych drogeriach i sklepach z naturalnymi produktami do pielęgnacji dezodoranty opierają się przede wszystkim na sodzie oczyszczonej, skrobi ziemniaczanej, białej lub zielonej glince, bądź na oleju kokosowym. Ich zadaniem jest pochłanianie zapachów i absorpcja potu. Soda oczyszczona działa ponadto łagodząco i ściągająco. Kolejne składniki, takie jak trawa cytrynowa i olejki eteryczne np. z szałwii, tymianku, drzewa cedrowego, działają zaś bakteriobójczo, ale i odświeżająco.
Cennym składnikiem naturalnych dezodorantów bez aluminium w kremie jest także masło shea i ziemia okrzemkowa. To dzięki nim twoja skóra pod pachami będzie nawilżona i wygładzona.
Naturalny dezodorant – przepis
Choć dezodoranty w kremie kupisz w internetowych i dobrze zaopatrzonych stacjonarnych drogeriach oraz sklepach z naturalnymi kosmetykami, z łatwością przygotujesz je także w domu. Oto kilka sprawdzonych przepisów.
Dezodorant w kremie z olejem kokosowym
- 3 łyżeczki oleju kokosowego,
- 2 łyżeczki sody oczyszczonej,
- 2 łyżeczki skrobi spożywczej,
- 5 kropli wybranego olejku eterycznego.
Wymieszaj sodę oczyszczoną ze skrobią i dodaj część oleju kokosowego. Następnie wymieszaj wszystko na gładką masę, a jeśli nie możesz uzyskać takiej konsystencji – dodaj pozostały olej kokosowy. Możesz dodać także kilka kropli swojego ulubionego olejku eterycznego i przełóż do szklanego słoiczka. Gotowe.
Dezodorant w kremie z masłem shea
- 1 łyżeczka oleju kokosowego,
- 1 łyżeczka masła shea,
- 2 łyżeczki skrobi kukurydzianej,
- 1 łyżeczka sody oczyszczonej,
- kilka kropli wybranego olejku eterycznego.
Rozgrzej wszystkie składniki, najlepiej w kąpieli wodnej, a następnie wymieszaj na gładką masę. Odstaw do wystygnięcia. Jeśli chcesz nieco zmienić konsystencję np. nadać jej bardziej kremową strukturę, dodaj nieco więcej masła shea.
Jak używać dezodorantu w kremie?
Dezodorantu w kremie używaj tak, jak klasycznych dezodorantów i antyperspirantów – nanieś na czystą i osuszoną pachę. Jak go zaaplikować? Nabierz produkt na palce – ilość dostosowując do swoich potrzeb – i wsmaruj w skórę pod pachami. Koniecznie poczekaj kilka chwil, aż preparat się wchłonie. W przeciwnym wypadku zamiast pod pachami znajdzie się on na twojej bluzce.
Źródła:
- „Domowe kosmetyki na skórę – zrób je sam” Białystok 2020,
- P. Styczeń „Wstydliwy problem” Uroda i Medycyna nr 1, 2016.
Polecamy
Mieszanka z hiszpańską muchą, płynne złoto i pranie w glinie
Skin flooding – zrób to swojej skórze, a nie pożałujesz. „Po tę metodę może sięgnąć każdy” – przekonuje dermatolożka Ivana Stanković
Pękające pięty, to twój problem? Sprawdź, co możesz zrobić
Co wywołuje łojotok? Jak radzić sobie z tym problemem?
się ten artykuł?