Przejdź do treści

Jak dobrać stanik? Wymiary biustu a rozmiar stanika

Tekst o doborze odpowiedniego rozmiaru biustonosza. Na zdjęciu: Kobieta w czarnym stroju i bieliźnie trzymająca czerwony kubek - HelloZdrowie
Jak dobrać stanik? Wymiary biustu a rozmiar stanika Renata Schaitza/Unsplash
Podoba Ci
się ten artykuł?

W teorii dobór odpowiedniego biustonosza nie powinien stwarzać trudności. Wystarczy zmierzyć obwód samych piersi i klatki piersiowej tuż pod nimi, wprowadzić dane do elektronicznego kalkulatora rozmiarów biustonosza i kupić odpowiedni stanik. Mimo to aż ok. 70-80  proc. kobiet nosi biustonosze, które są nieprawidłowo dopasowane. Po długotrwałym ich noszeniu materiał bądź fiszbiny boleśnie ocierają skórę i pojawiają się dolegliwości ze strony układu mięśniowo-szkieletowego.

Rozmiary biustonoszy – jak właściwie dobrać biustonosz?

Dobór najbardziej odpowiedniego rozmiaru biustonosza, wbrew pozorom nie jest wcale zadaniem łatwym. Nawet szczegółowe instrukcje wykonywania pomiarów nie są w stanie zastąpić wiedzy i umiejętności braffiterki, która nie tylko zmierzy rozmiar klatki piersiowej na wysokości biustu oraz pod biustem, ale weźmie również pod uwagę indywidualny kształt samych piersi.

Nie zawsze jednak masz możliwość skorzystania z tego typu usługi. Wówczas pomocne są tabele, które podpowiedzą ci jak dobrać biustonosz, by we właściwy sposób podtrzymywał twoje piersi i tym samym był wygodny.

Jak zmierzyć rozmiar pod biustem?

Mierzenie obwodu klatki piersiowej pod biustem wykonuj zawsze nago. Dlaczego? Zapięty stanik spowoduje zaniżenie rozmiaru i  w konsekwencji tego kupisz biustonosz, który będzie za ciasny.

Przyłóż miarkę krawiecką (lub taśmę braffierską), dbając przy tym, by zarówno z przodu, jak i z tylu była na równym poziomie. Delikatnie napnij ją, byś poczuła, że nieco wciska się w skórę. Nie powinno to jednak wywoływać u siebie dyskomfortu ani tym bardziej bólu. Napinanie taśmy jest ważne, ponieważ uzyskasz w ten sposób wymiar obwodu biustonosza, który nie będzie się przesuwał, podczas użytkowania.

Uśmiechnięta dziewczyna

Jak zmierzyć rozmiar biustu?

Aby poznać rozmiar miseczki zmierz obwód swojego biustu. Zrób to jednak dopiero po założeniu cienkiego stanika. Tylko w ten sposób uda ci się prawidłowo zebrać całe piersi (nawet jeśli pozbawione są jędrności) i precyzyjnie określić wymiar z dokładnością do kilku milimetrów.

Oplatając się miarą krawiecką (lub taśmą braffiterską), pamiętaj, aby nie naciągać jej mocno na skórę, bo to sprawi, że kupisz stanik, który będzie za ciasny. Ponadto, zwróć uwagę, aby była przyłożona do najszerszego miejsca w równej linii.

Od uzyskanego wymiaru odejmuj obwód pod biustem, a uzyskasz rozmiar samej miseczki, dopasowanej do wielkości swoich piersi.

Ramiączka i obwód stanika?

Dobierając stanik zwróć więc uwagę na to, czy ramiączka nie wbijają się nadmiernie w kości obojczykowe oraz, czy się nie zsuwają.

Zaledwie do 20 proc. masy twoich piersi powinno być utrzymywane przez ramiączka. Z tej przyczyny to napięcie obwodu powinno stabilnie utrzymywać cały stanik w jednej pozycji.

Zwróć jednak uwagę, aby biustonosz nie był zbyt ciasny. W tym celu wsuń za zapięcie dwa palce. Jeśli sprawia ci to trudność – wybierz biustonosz z większym obwodem.

Jola Lewicka

Rozmiarówka biustu – tabela rozmiarów biustonoszy

Jeśli zastanawiałaś się kiedykolwiek jak dobierać stanik do wielkości i kształtu biustu, z pewnością trafiłaś niejednokrotnie na tabelę rozmiarów stanika. Jest to układ stanowiący kombinację liter i liczb, które informują o rozmiarze miseczki (oznaczonym literą) oraz obwodzie pod biustem (oznaczonym cyfrą).

Każde dodatkowe dwa centymetry różnicy między obwodem w biuście a obwodem pod biustem to o stopień większa miseczka. W przypadku miseczki A różnica ta wynosi 12 cm, B – 14 cm, a  C już 18 cm. Pamiętaj jednak, że w zależności od producenta bielizny różnice te mogą wykazywać odchylenia nawet 0,5 cm. Sprawdź więc przed zakupem dokładne oznaczenia rozmiaru stanika.

Obecnie stosowana w brafittingu tabela wymiarów ujmuje miseczki od A do S z obwodem od 50 cm do aż 120 cm. To duża zmiana, biorąc pod uwagę, że jeszcze kilkadziesiąt lat temu kobieta mogła wybrać zaledwie pomiędzy kilkoma rozmiarami. Jak się pewnie domyślasz – noszenie bielizny, która nie była dostosowana do indywidualnej budowy kobiecego ciała, było bardzo niewygodne.

Tabela rozmiarów stanika jest wyłącznie punktem wyjścia. Współcześnie produkowane staniki mają nie tylko różną głębokość miseczki, ale także inaczej są wyprofilowane, co wpływa na układ piersi w czasie noszenia bielizny.

Aby dobrać najbardziej odpowiedni dla siebie stanik, musisz go przymierzyć. Tylko w ten sposób kupisz bieliznę wygodną i dopasowaną do twoich kształtów. W związku z tym zakup biustonosza przez Internet rozważ dopiero po przymierzeniu modelu wybranej marki.

Rozmiary siostrzane biustonoszy

Nawet jeśli dokładnie się zmierzysz w biuście i pod biustem, po przymierzeniu stanika może się okazać, że zbyt ciasno opina się on na skórze, albo wręcz przeciwnie – jest za luźny. Wówczas z pomocą przychodzą rozmiary siostrzane.

Jeśli stanik jest za ciasny w twoim odczuciu – przymierz taki o nieco większym obwodzie i mniejszych miseczkach. Jeśli natomiast jest za luźny i przesuwa się po zapięciu ku górze – sprawdź, jak będziesz się czuła w modelu o mniejszym obwodzie i większych miseczkach.

Jak dobierać biustonosz, by nie zaszkodzić swojemu zdrowiu?

Brak wiedzy na temat tego, jak dobierać biustonosz wpływa nie tylko na komfort noszenia tego elementu bielizny. Ma również znaczenie dla:

  • swobody uprawiania sportu,
  • prawidłowej pracy przepony,
  • stabilnej postawy ciała,
  • korekcji defektów piersi (np. asymetrii utraty jędrności),
  • utrzymania piersi w miseczkach (nie wypadają z miseczek, ani nie wysuwają się pod obwód biustonosza),
  • zmniejszenia ryzyka przeciążeń kręgosłupa przez nieprawidłowo przesunięty środek ciężkości,
  • zapobiegania zaburzeniom ze strony układu mięśniowego i szkieletowego,
  • redukcji dolegliwości bólowych ze strony układu mięśniowego i szkieletowego.

Co piąta kobieta zgłasza dolegliwości, których podłożem jest źle dobrany stanik.

Dobrze dopasowany biustonosz ma szczególne znaczenie zdrowotne dla posiadaczek większych piersi. Stanik pozwala wówczas odciążyć obręcz barkową, ramiona i kręgosłup. Ma również niebagatelne znaczenie dla korekcji wad postawy i w konsekwencji tego zwiększenia aktywności ruchowej.

 

Źródła:

  1. R. Świes, T. Librowski, P. Zagrodzki, Brafitting – aspekty praktyczne i zdrowotne, „Hygeia Public Health”, 2016, nr 51 (1), s. 108–113.
  2. J. L Burbage, J. Scurr, Evaluation of professional bra fitting criteria for bra selection and fitting in the UK, „Egonomics” 2012, nr 55, s. 704–711.
  3. L. Spencer L, K. Briffa, Breast size, thoracic kyphosis & thoracic spine pain – association & relevance of bra fitting in postmenopausal women: a correlation study, „Spencer and Briffa Chiropractic & Manual Therapies” 2013, nr 21 (1), s. 20–27.
  4. K. Wood, M. Cameron, K. Fitzgerald, Breast size, bra fit and thoracic pain in young women: a correlational study, “Chiropractic & Osteopathy” 2008, nr 16, s. 1–7.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

Podoba Ci
się ten artykuł?