Przejdź do treści

Zmniejszenie piersi – operacja i ćwiczenia. Ile kosztuje zabieg? Jakie są wskazania?

Zmniejszenie piersi – operacja, ćwiczenia. Ile kosztuje zabieg? Istock.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Duży biust bywa sporym atutem, czasem jednak utrudnia codzienne funkcjonowanie. To z kolei sprawia, że coraz więcej kobiet decyduje się na zmniejszenie piersi poprzez zabieg chirurgiczny lub ćwiczenia. Jak pomniejszyć biust? Na czym polega rekonwalescencja po operacji i jakie mogą być powikłania? W tym artykule znajdziesz odpowiedź. 

Zmniejszenie piersi – na czym polega ten zabieg?

Zmniejszenie piersi, zwane także mammoplastyką, to zabieg, który przeprowadza się w klinikach medycyny estetycznej. Polega on na wycięciu fragmentu gruczołu piersiowego, a także skóry oraz tkanki tłuszczowej. Następnie lekarz odpowiednio modeluje piersi, aż do momentu osiągnięcia pożądanego kształtu. Zdaniem specjalistów zabieg redukcji piersi najlepiej wykonać od jednego do dwóch tygodni po wystąpieniu miesiączki. Cała operacja trwa 3-4 godziny. Przed jej podjęciem stosuje się znieczulenie ogólne. 

Aby zmniejszyć rozmiar biustu, lekarze stosują cztery główne techniki: 

 • McKisso – pozostaje po niej ślad w kształcie odwróconej litery „T”, 
 • HallFindley – pozostaje po niej blizna pionowa, 
 • Lejour – po niej także pozostaje blizna pionowa, 
 • Benellego – pozostaje po niej blizna wokół otoczki sutka. 

U niektórych pań, które decydują się na zmniejszenie piersi, przeprowadza się liposukcję – nie u wszystkich to jednak wystarczy. 

 

10 rzeczy, za które pokochają cię twoje piersi

Rekonwalescencja po zmniejszeniu biustu

Zabieg pomniejszania biustu wymaga rekonwalescencji. Po samej operacji mogą być zauważalne krwiaki oraz obrzęki, nierzadko towarzyszy im ból. Po kilku dniach dolegliwości te powinny samoistnie ustąpić. Zalecenia po operacji zmniejszenia biustu: 

 • W szpitalu pacjentki zwykle pozostają do 3 dni po zabiegu. Przez miesiąc od operacji należy ograniczać aktywność fizyczną, a po samym zabiegu – nie chodzić przez tydzień lub dwa do pracy.  
 • Nie należy wykonywać czynności związanych z dużym wysiłkiem, a także różnego rodzaju prac domowych: myć okien, odkurzać czy prasować.  
 • Odradza się spanie na brzuchu. 
 • Przez 6-8 tygodni pacjentki powinny nosić specjalny biustonosz pooperacyjny – zarówno w ciągu dnia, jak i w nocy
 • Po 15-20 dniach konieczne jest zdjęcie szwów.  

Przez 3 miesiące od operacji pacjentki mogą obserwować zmniejszone czucie w piersiach. Całkowity czas rekonwalescencji może wynieść nawet rok. Należy w tym czasie: 

 • stosować zdrową dietę,  
 • ograniczyć używki i nie uprawiać sportu,  
 • unikać korzystania z sauny, solarium i ekspozycji ciała na światło słoneczne.  

Wskazane jest spanie z uniesioną głową, pod ramiona dobrze jest podkładać poduszki. Jeśli chodzi o bliznę, można ją zmniejszyć poprzez stosowanie odpowiednich kremów lub korzystanie z takich zabiegów, jak oscylacja. 

 

Pomniejszanie biustu – wskazania

Niektóre kobiety decydują się na pomniejszenie biustu ze względów zdrowotnych. Duże piersi obciążają kręgosłup, powodując nierzadko ból oraz przyczyniając się do utrwalania wad postawy. Panie hojnie obdarzone przez naturę mają też problemy z barkami i szyją, a czasem również ze skórą. Podrażnienia i rany może powodować sam stanik, który nierzadko wpija się w skórą ramion i pleców. Osoby decydujące się na zabieg często borykają się z odparzeniami pod piersiami. Duże piersi utrudniają też podejmowanie różnych aktywności sportowych. Innym wskazaniem do operacji jest znaczna asymetria piersi. Warto powiedzieć również o wskazaniach psychologicznych. Jeżeli piersi są nieproporcjonalnie duże do reszty ciała, niektóre kobiety starają się je ukryć, np. poprzez nakładanie luźnej odzieży. 

Możliwe powikłania po mammoplastyce

Mammoplastyka jest zabiegiem chirurgicznym, który niesie ze sobą ryzyko powikłań. Niekiedy pojawiają się: 

 • stany zapalne w pobliżu operowanych obszarów, 
 • krwotoki, 
 • zakrzepy w naczyniach krwionośnych, 
 • martwica tkanki tłuszczowej, 
 • obumarcie brodawki i jej otoczki. 

Redukcja piersi – u kogo może być wykonana?

Nie wszystkie kobiety mogą poddać się redukcji piersi. Najważniejszym warunkiem jest osiągnięcie pełnoletności, choć zaleca się przeprowadzanie zabiegu dopiero po 20. roku życia. Jeśli pacjentka karmi piersią, należy odczekać przynajmniej pół roku od zakończenia tej czynności. Operacja powinna być wykonywana jedynie u tych kobiet, które nie planują już mieć dzieci. Mammoplastyka wiąże się bowiem z ryzykiem uszkodzenia przewodów mlekowych, co może skutkować brakiem możliwości karmienia piersią. 

 

Jak bardzo można zmniejszyć piersi?

Biust można zmniejszyć w ramach mammoplastyki o maksymalnie 4 rozmiary – istnieją więc w tej kwestii pewne ograniczenia. Podczas zabiegu można jednak dopasować rozmiar do sylwetki pacjentki, a także jej proporcji ciała oraz samej wagi. 

Operacja zmniejszenia biustu – cena

Zastanawiasz się ile, kosztuje zmniejszenie biustu? Cena zabiegu wynosi od 6 do 15 tys. złotych. Dużo zależy od poziomu skomplikowania operacji, a także kliniki, w której zostanie ona przeprowadzona. 

 

Powiększanie biustu - naturalne i chirurgiczne sposoby

Ćwiczenia na zmniejszenie biustu

Jeśli nie jesteś przekonana do zabiegu, możesz wypróbować ćwiczenia na zmniejszenie biustu. W pierwszej kolejności powinnaś zadbać o wzmocnienie mięśni znajdujących się w okolicach piersi oraz zredukować ilość tkanki tłuszczowej. Aktywności tego typu powinnaś wykonywać przynajmniej 3 razy w tygodniu. 

1) Pompki 

Jeśli chodzi o zmniejszanie biustu, mogą Ci pomóc zwykłe pompki. Spełniają one dwa powyższe zadania: wzmacniają mięśnie oraz zmniejszają ilość tkanki tłuszczowej. 

2) Ćwiczenia aerobowe 

Ćwiczenia aerobowe są stosunkowo przyjemne i pomogą Ci zmniejszyć Twój problem. Pływanie, taniec, bieganie, marsz… Wybór jest całkiem spory. Dzięki nim skutecznie spalisz kalorie. 

3) Ściskanie piłki 

Stań na delikatnym rozkroku i umieść piłkę na poziomie klatki piersiowej. Postaraj się mocno ją ścisnąć do momentu aż wyczujesz napięcie. Chwilę wytrzymaj w tym stanie, później rozluźnij ręce i powtórz ćwiczenie po raz kolejny. 

4) Ćwiczenie ramion baletnicy 

Stań i wyprostuj plecy. Złącz ze sobą stopy. Wypnij klatkę piersiową do przodu. Podnieś jedną rękę tak, aby dłoń znajdowała się na wysokości głowy, a następnie przechyl się tak, jak to robią baletnice. Powtórz to ćwiczenie 10 razy, co jakiś czas zmieniając stronę. 

 

Źródła: 

 1. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK441974/ (dostęp: 6.10.22) 
 2. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2825129/ (dostęp: 6.10.22) 

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: