5 min.
Maseczka, peeling ani make-up nie pomagają? O tym, jak sen wpływa na wygląd naszej skóry, pisze dermatolożka Katarzyna Szmigiel

zdjęcie: https://www.instagram.com/holistic.dermatologist/
27.05.2022
Te tłuszcze mają moc! Top 7 olejów
25.05.2022
PMS, ciężki dzień w pracy, zły nastrój? Zaopiekuj się sobą z Rytuałem relaksu od WIMIN!
24.05.2022
Jeździsz samochodem i nie stosujesz kremu z filtrem? Te zdjęcia sprawią, że już nigdy nie zapomnisz o ochronie skóry
21.05.2022
Zastanawiasz się nad założeniem aparatu ortodontycznego? Opowiem ci, jak to jest
21.05.2022
Czego nie powinien zawierać szampon? Sprawdź, zanim pójdziesz do sklepu
Nakładasz kolejną maseczkę, a twoja skóra nadal nie wygląda tak, jak chcesz? Poszarzała, pozbawiona blasku? I znów ten trądzik? Z pomocą przychodzi dermatolożka Katarzyna Szmigiel, która na swoim profilu na Instagramie poruszyła kwestię wpływu snu na skórę. Jak się okazało, to bardzo silny związek. Czasem pielęgnacja nie pomaga, jeśli przyczyna leży w naszych codziennych nawykach.
Spis treści
Niewystarczająca ilość snu pogarsza istniejące choroby skóry
Jeśli zastanawiasz się, dlaczego twój trądzik utrzymuje się dłużej niż zwykle lub nasila się stan zapalny skóry, odpowiedzią może okazać się zła jakość snu. Zwiększa się wówczas poziom hormonu stresu w organizmie – kortyzolu, którego nadmiar utrzymany przez długi czas, może skończyć się problemami zdrowotnymi, widocznymi również na skórze.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
Złej jakości sen może prowadzić do zwiększonego poziomu hormonów stresu w organizmie, takich jak kortyzol, które zwiększają nasilenie stanów zapalnych skóry, takich jak trądzik, egzema czy łuszczyca
Słaba jakość snu a poziom kortyzolu
W normalnych warunkach, kiedy kładziemy się spać, organizm wytwarza melatoninę, która wpływa na jakość snu i regenerację. Jeśli sen trwa zbyt krótko lub śpimy w złych warunkach, poziom kortyzolu wzrasta, a organizm nie regeneruje się, przez co mogą pojawić się lub nasilić problemy zdrowotne. Dochodzi do zaburzeń produkcji melatoniny, czyli hormonu szczęścia. Jego niedobór najczęściej oznacza bezsenność.
Niewystarczająca ilość snu przyspiesza proces starzenia
Na proces starzenia się skóry wpływa wiele czynników, a jednym z nich jest stres oksydacyjny, czyli brak równowagi pomiędzy wolnymi rodnikami a przeciwutleniaczami, który może wynikać ze zbyt krótkiego snu, niewystarczającego na regenerację organizmu. Jak to wpływa na skórę? Wolne rodniki działają na warstwę lipidową, uszkadzają włókna kolagenowe i elastynowe. Gdy się starzejemy, nasz naturalny system ochrony przeciw wolnym rodnikom ulega osłabieniu. Wtedy łatwiej dochodzi do zniszczeń komórek skóry, która traci jędrność i elastyczność, nadmiernie się wysusza. Jeśli chcesz przeciwdziałać wolnym rodnikom, zadbaj o odpowiednią ilość antyoksydantów w swojej diecie.
Antyoksydanty
Antyoksydanty to związki chemiczne, które są niezwykle istotne dla prawidłowego funkcjonowania całego organizmu. Hamują nadmierną aktywność wolnych rodników, które przyczyniają się do powstawania zjawiska tzw. stresu oksydacyjnego. Może on powodować przedwczesne starzenie się organizmu, choroby układu sercowo-naczyniowego, a nawet zwiększać ryzyko nowotworów.
Najważniejszymi źródłami antyoksydantów w diecie są warzywa i owoce. Należy spożywać je kilka razy dziennie – w ten sposób organizm otrzymuje solidną dawkę witamin, minerałów oraz przeciwutleniaczy, które nie tylko pozytywnie wpływają na zdrowie, ale też pozwalają na zachowanie młodzieńczego wyglądu. Co ciekawe, antyoksydanty w pożywieniu to nie jedyne, które można sobie dostarczyć. Innym źródłem tych cennych związków są również herbaty. Pu erh, yerba mate czy zielona – to doskonałe wsparcie w walce z wolnymi rodnikami.
Niewystarczająca ilość snu sprawia, że skóra wygląda na poszarzałą
Szary wygląd skóry to problem, który dotyczy wielu z nas. Z jednej strony przyczyną może być niewłaściwa pielęgnacja, a z drugiej – niezdrowy tryb życia, którego jednym z elementów jest niewystarczająca ilość snu.
Brak snu powoduje obniżenie przepływu krwi do skóry, co sprawia, że cera wygląda rano na poszarzałą
Jeśli twoja skóra straciła blask, pojawił się trądzik lub zaostrzył się stan zapalny, zadbaj o jakość snu. Normalny zdrowy sen zwykle trwa od sześciu do ośmiu godzin, powinien zaczynać i kończyć się zgodnie z zegarem biologicznym, a po obudzeniu powinnaś czuć się zregenerowana i wyspana.
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

17.05.2022
„Ludzie wstają zaskoczeni, bo czują irracjonalne zadowolenie, i to w całym ciele”. O tajnikach masażu twarzy, który ma zastąpić medycynę estetyczną, mówi mistrzyni Kobido

01.04.2022
„Kiedy zaczyna się sezon, mam napięty grafik. Rośliny na mnie nie poczekają” — mówi Natalia Załęska-Pyć, Warmiaczka, która zakochała się w chwastach i ziołach

31.03.2022
Dr Agnes Frankel: Z trądzikiem nie idziemy do drogerii, a umawiamy się do psychodermatologa. Ryzykować można z kupnem sukienki, nie z kosmetykiem do twarzy

09.01.2022