Przejdź do treści

Jak się opalić szybko i bezpiecznie? Przygotowanie skóry do opalania

Jak się opalić szybko i bezpiecznie? Istock.com
Podoba Ci
się ten artykuł?

Złocista opalenizna to jeden z tych atrybutów urody, bez których trudno wyobrazić sobie letnie miesiące. Jednak opalanie się może wpłynąć negatywnie na wygląd i zdrowie skóry. Dlatego ważne jest umiejętne korzystanie ze słońca. Należy wiedzieć, w jakich godzinach się opalać i jak przyspieszyć opalanie, aby uzyskać wymarzony odcień skóry, nie szkodząc jej. Jak szybko się opalić na słońcu? I w jaki sposób można wyczarować piękną opaleniznę przy pomocy odpowiednich kosmetyków?

Dlaczego skóra się opala?

Naturalny odcień skóry zależy od zawartości w niej melaniny. Ten barwnik wytwarzany jest przez melanocyty – komórki zlokalizowane w podstawnej warstwie naskórka. Melanina zgromadzona jest w swoistych zbiorniczkach występujących wewnątrz komórek – melanosomach. Podczas opalania, gdy skóra poddawana jest działaniu promieniowania słonecznego, dochodzi do uwalniania barwnika z melanosomów, dystrybucji melaniny w skórze oraz jej utlenienia. Efektem tych wszystkich zjawisk jest ciemnienie skóry – pojawia się opalenizna. Warto jednak mieć na uwadze, że opalenizna jest w rzeczywistości reakcją obronną skóry na promieniowanie UV. Ciemniejszy odcień skóry ma zapewnić pochłanianie promieniowania UV i ograniczenie powstawania uszkodzeń DNA komórek skóry.

Kobieta na plaży

Jak opalić się na brązowo?

Aby uzyskać piękną, zdrową opaleniznę, należy w pierwszej kolejności zadbać o skórę, a dokładniej – o jej nawilżenie i wygładzenie. Ważne jest także to, jak i ile się opalamy. Ogromne znaczenie ma oczywiście właściwa pielęgnacja skóry po opalaniu. Zanim zdecydujemy się wystawić skórę na działanie słońca, warto wykonać peeling w celu usunięcia martwego, zrogowaciałego naskórka, a także zadbać o nawilżenie skóry. To drugie zapewni nie tylko odpowiedni kosmetyk, ale również – przyjmowanie większych ilości płynów.

Wiele osób błędnie uważa, że najlepszą odpowiedzią na pytanie „jak się szybciej opalić” jest wydłużenie czasu ekspozycji na słońce. Nie należy jednak liczyć na to, że jedna długa sesja opalania zapewni piękną opaleniznę. Takie postępowanie przyczyni się jedynie do tego, że pojawi się poparzenie słoneczne, a skóra będzie przesuszona. Znacznie lepiej jest zdecydować się na kilka krótszych sesji opalania. Aby uniknąć oparzenia skóry, należy wiedzieć, w jakich godzinach się opalać. Nie zaleca się przebywania na słońcu podczas najsilniejszego nasłonecznienia, czyli między godziną 11 a 14, opalać można się zatem rano oraz popołudniu. Jak przyspieszyć opalanie, przebywając na słońcu przez krótki czas? Z pomocą przychodzą przyspieszacze opalania. Taki kosmetyk do zadań specjalnych zawiera pochodne tyrozyny – związku aktywującego enzym tyrozynazę, uczestniczący w syntezie melaniny. Pod wpływem promieniowania UV dochodzi zatem do wzmożonej produkcji melaniny i uzyskania szybszej opalenizny. Warto wybierać kosmetyk zawierający filtr UV – dzięki temu nie ma konieczności aplikowania dodatkowego preparatu.

Po zakończeniu opalania należy zadbać o odżywienie skóry, nakładając na nią kojący kosmetyk. Należy unikać gorących kąpieli, peelingów czy innych czynników mogących podrażniać skórę.

Jak szybko się opalić – domowe sposoby

Aby uzyskać złocisty odcień skóry, można sięgnąć po produkty zawierające beta karoten, który może przyspieszać opalanie i nadaje skórze ciepły odcień. Bogate źródła beta karotenu to brzoskwinie, marchewki czy dynia. Można sięgać także po suplementy diety. Skuteczny domowy przyspieszacz opalania to m. in. olej kokosowy z dodatkiem masła kakaowego, do przyrządzenia którego potrzebne są następujące składniki:

  • szklanka masła kakaowego,
  • pół szklanki oleju kokosowego,
  • pół szklanki olejku migdałowego.

Składniki te należy wymieszać i przechowywać w szczelnie zamkniętym słoiczku.

Kolejna propozycja to kawowy peeling przyrządzony z ziaren kawy, dowolnego olejku i cukru – po zmieszaniu składników kosmetyk należy wcierać przez kilka minut w zwilżoną skórę, po czym dokładnie spłukać.

Opalająca się kobieta

Jak się szybko opalić bez słońca, czyli alternatywa dla kąpieli słonecznych

Samoopalacze i bronzery to szybki i w pełni bezpieczny sposób na zdrową opaleniznę. Są to kosmetyki pozwalające na uzyskanie ciemniejszego odcienia skóry po zaaplikowaniu preparatu. Samoopalacz pozwala na uzyskanie zauważalnie ciemniejszego odcienia skóry już po jednej aplikacji kosmetyku. Z kolei bronzer, czyli balsam brązujący umożliwia delikatniejsze, bardziej samodzielnie przyciemnianie skóry, zapewnia natomiast jej nawilżenie i odżywienie. Produkty samoopalające zawierają w swoim składzie dihydroksyaceton DHA, który wchodzi w reakcję z aminokwasami zawartymi w warstwie rogowej skóry i pozwala na uzyskanie ciemniejszego odcienia skóry. To właśnie ten związek odpowiada za charakterystyczny, dla wielu osób odbierany jako nieprzyjemny zapach samoopalaczy.

Jak szybko opalić nogi czy twarz samoopalaczem? Należy wykonać peeling skóry, dokładnie ją osuszyć i zaaplikować kosmetyk o działaniu nawilżającym. Bardziej odżywczy kosmetyk o nieco tłustszej konsystencji można nałożyć na takie obszary jak łokcie i kolana, a także na dłonie – zabezpieczy je to przed powstaniem plam. Gdy kosmetyk się wchłonie, można nałożyć preparat samoopalający. Należy aplikować niewielkie ilości preparatu, rozprowadzając je równomiernie. Ubranie można nałożyć dopiero po wchłonięciu się samoopalacza.

Poza kosmetykami samoopalającymi, które można nakładać samodzielnie w warunkach domowych, dostępne są zabiegi samoopalające w gabinetach kosmetologicznych. Jest to tzw. opalanie natryskowe, polegające na rozpyleniu na skórze specjalnej mgiełki brązującej. Zabieg ten pozwala na uzyskanie równomiernej opalenizny na całym ciele, co w przypadku samodzielnej aplikacji samoopalacza nie zawsze jest możliwe.

Źródła:

  1. Költő A, Rodriguez L, McAvoy H, Nic Gabhainn S. Sunburn, Sun Safety and Indoor Tanning Among Schoolchildren in Ireland. Int J Public Health. 2021;66:1604045. Published 2021 May 20. doi:10.3389/ijph.2021.1604045
  2. Rodrigues AM, Sniehotta FF, Birch-Machin MA, Araujo-Soares V. Aware, motivated and striving for a 'safe tan’: an exploratory mixed-method study of sun-protection during holidays. Health Psychol Behav Med. 2017;5(1):276-298. Published 2017 Jun 5. doi:10.1080/21642850.2017.1335205
  3. Kimlin MG, Guo Y. Assessing the impacts of lifetime sun exposure on skin damage and skin aging using a non-invasive method. Sci Total Environ. 2012 May 15;425:35-41. doi: 10.1016/j.scitotenv.2012.02.080. Epub 2012 Mar 28. PMID: 22459885.

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci
się ten artykuł?