Przejdź do treści

Koagulacja – co to jest, na czym polega i jakie ma zastosowanie?

Koagulacja – co to jest, na czym polega i jakie ma zastosowanie? Istock.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Pumeks – jak powstaje, rodzaje, jak go używać?
Maseczka z aloesu – właściwości, zastosowanie, przepisy
Masaż hormonalny twarzy
„Problemy wewnątrz organizmu są widoczne na twarzy” – mówi Małgorzata Bąk, twórczyni autorskiej metody masażu hormonalnego
Jak myć zęby – rodzaje szczoteczek i techniki szczotkowania
Kozieradka na włosy – czy nasiona przynoszą efekty?

Koagulacja to proces łączenia cząstek, który wykorzystywany jest w wielu dziedzinach gospodarki. Jego korzyści zostały także docenione w medycynie i kosmetyce. Koagulacja jest stosowana przy usuwaniu znamion skórnych, leczeniu nadżerek, endometriozie, nadmiernych krwawieniach z nosa. Proces ten odbywa się z udziałem prądu elektrycznego.

Co to jest koagulacja?

Koagulacja jest odwracalnym lub nieodwracalnym procesem łączenia cząstek, naturalnie występujących w stanie rozproszonym, w zbite, niejednorodne struktury. Koagulacja może rozpocząć się spontanicznie. W zabiegach medycznych i kosmetycznych jest ona natomiast wymuszana czynnikami zewnętrznymi np. prądem elektrycznym.

Na czym polega koagulacja?

Koagulacja to proces przejścia od rozproszonego stanu koloidalnego (czyli tzw. zolu) do stabilniejszej i bardziej zwartej struktury (tzw. żelu). Innymi słowy – zamiana zolu w żel to właśnie koagulacja. Najczęściej o procesie tym mowa jest w odniesieniu do białka. W wyniku samoistnych ruchów cząsteczek lub pod wpływem czynników zewnętrznych, takich jak   np. wysoka temperatura rozpuszczone w wodzie aminokwasy łączą się w większe fragmenty.

Naturalna koagulacja występuje podczas krwawień. Wówczas będący białkiem fibrynogen zmienia się w fibrynę o żelowej strukturze, tamując wypływ krwi w miejscu uszkodzenia tkanki. Inicjatorem tego procesu jest trombina (enzym osocza). Jednocześnie, gdy krwawienie zostanie zahamowane, konieczne jest przywrócenie swobodnego przepływu w uszkodzonych naczyniach. W procesie fibrynolizy część skrzepu zostaje więc rozpuszczona, otwierając pełne światło żył i naczyń włosowatych.

Kobieta w szpitalu

Rodzaje koagulacji

Wyróżnia się dwa typy podziału koagulacji: ze względu na charakter zainicjowania procesu (koagulacja spontaniczna i wymuszona) oraz uwzględniając odwracalność przekształceń (koagulacja odwracalna i nieodwracalna).

Koagulacja spontaniczna jest inicjowana ruchami Browna. Jest to zjawisko polegające na wykonywaniu przez cząsteczki umieszczone w gazie lub cieczy nieregularnych gwałtownych ruchów w efekcie zderzania się ze znacznie mniejszymi cząsteczkami rozpuszczalnika.

Koagulacja wymuszona jest wywoływana czynnikami zewnętrznymi, takimi jak:

 • elektrolit (np. roztwór wody z solą),
 • koloid o przeciwnym ładunku,
 • promieniowanie jonizujące,
 • wysoka temperatura,
 • środki odwadniające (np. aceton).

O koagulacji odwracalnej można mówić wówczas, gdy po zbiciu cząsteczek w agregaty możliwe jest cofnięcie procesu i przywrócenie stanu rozproszonego. Ma to miejsce np. podczas kontaktu białka z cukrem lub solą. W przypadku koagulacji nieodwracalnej nie jest to możliwe. Dzieje się tak, gdy białko zostanie poddane wpływowi alkoholu lub wysokiej temperatury.

Tatuaż

Koagulacja w medycynie estetycznej

W medycynie estetycznej proces koagulacji tkanek znajduje zastosowanie w zabiegach elektrokoagulacji, zwanej również diatermią chirurgiczną. Polega ona na oddziaływaniu na warstwy skóry prądem zmiennym emitowanym przez igłę elektrokoagulacyjną.

Jeśli wykonuje się koagulację głęboką, stosuje się wysoką częstotliwość prądu, a przy koagulacji powierzchniowej – niską. W efekcie tego dochodzi do wypalenia (kontrolowanego poparzenia) warstwy skóry. Ponieważ diatermia chirurgiczna powoduje ból, stosuje się przed zabiegiem maść znieczulającą na bazie lidokainy.

Zastosowanie koagulacji

Zabieg ten wykonywany jest, by:

 • usunąć tatuaże i makijaż permanentny,
 • usunąć zmiany skórne,
 • zlikwidować rozszerzone i popękane naczynka krwionośne i naczyniaki gwiaździste,
 • wypalić kurzajki, brodawki, prosaki i przerośnięte gruczoły (potowe i łojowe),
 • usunąć nadmierne owłosienie.
Kobieta w dwóch warkoczach siedzi na fotelu ginekologicznym

Koagulacja w zabiegach ginekologicznych

Koagulacja jest również powszechnie wykorzystywana w medycynie przy wykonywaniu zabiegów ginekologicznych i laryngologicznych.

Koagulacja fotonowa, zwana inaczej fotokoagulacją, obok kriodestrukcji, jest najczęściej wykorzystywaną metodą leczenia nadżerki szyjki macicy. Stosuje się wówczas światło o dużej mocy. Do zmienionego chorobowo nabłonka przykłada się głowicę emitującą laser, w efekcie czego odparowuje woda z komórek nadżerkowych i w konsekwencji ich obumarcie.

Zabieg koagulacji szyjki macicy nie pozostawia blizn, które mogłyby stanowić zagrożenia dla późniejszego utrzymania ciąży czy prawidłowego przebiegu porodu.

Popularna jeszcze kilka lat temu elektrokoagulacja (tzw. wypalanka) wykorzystująca iskrę elektryczną pozostawiała ślady poparzenia, dlatego nie zalecało się tej metody u kobiet młodych.

Do leczenia nadżerek wykorzystuje się także koagulację chemiczną. Wówczas stosuje się roztwory kwasów do zlikwidowania zmienionego chorobowo nabłonka, w którego miejscu będzie mogła odrodzić się zdrowa tkanka. Niestety metoda ta nie wykazuje wysokiej skuteczności, dlatego zabieg musi być kilkukrotnie powtarzany, by całkowicie wyleczyć nadżerkę.

Zjawisko koagulacji ma zastosowanie także w diagnostyce. Przy wykonywaniu kolposkopii pokrywa się powierzchnię szyjki macicy pięcioprocentowym roztworem kwasu octowego. W wyniku oddziaływania tej substancji w miejscach, gdzie występuje nieprawidłowy nabłonek, białko koaguluje i pojawiają się tzw. zmiany octowo-białe.

Koagulacja w laryngologii

Nie tylko ginekologia korzysta z dobrodziejstw, jakie niesie za sobą zdolność łączenia cząstek białka w większe agregaty. Zabieg koagulacji naczynek w nosie pozwala wyleczyć nawracające krwawienia (charakterystyczne m.in. dla choroby Oslera), gdy inne metody nie przynoszą skutków.

Tak jak przy zabiegach medycyny estetycznej, do koagulacji naczynek w nosie wykorzystuje się elektrodę emitująca prąd o wysokiej częstotliwości i niskim napięciu. Wysoka temperatura igły wsuniętej w rozszerzone naczynie powoduje termolizę, czyli poparzenie, w którego wyniku ściany naczynia zostają zniszczone. Skutkiem tak wykonanej koagulacji naczyń przegrody nosa możliwość wystąpienia nagłych krwotoków zostaje znacząco ograniczona.

Źródła:

 1. A. Przylipiak (red.), Podstawy medycyny estetycznej. Podręcznik dla studentów kosmetologii, Kresowa Agencja Wydawnicza, Białystok 2014
 2. P. F. Góra, Sto lat teorii ruchów Browna, [w:] Foton 91/2005
 3. W. Zajączkowska, Kosmetologia wobec problemów cery naczyniowej,Wiolmedica
 4. C. O. Hemant, N. Vakharia, Położnictwo i ginekologia, Edra Urban & Partner, Wrocław 2019
 5. R. K. Mlosek, S. Malinowska, Powikłania po zabiegach zamykania poszerzonych naczyń krwionośnych [w:] Kosmetologia estetyczna 4 / 2016 / vol. 5
 6. K. Janda, O. Lech, Cera naczyniowa – przyczyny, pielęgnacja, leczenie, [w:] Polski Przegląd Nauk o Zdrowiu 1 (38)/2014

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Odsysanie tłuszczu – przebieg zabiegu, rekonwalescencja, cena

Liposukcja ultradźwiękowa – na czym polega i jakie są efekty?

Lwia zmarszczka – czym jest, jak powstaje, jak ją usunąć?

Kolagen rybi – co to jest, właściwości i zastosowanie

Kurze łapki – czy botoks pozwala ich się pozbyć?

Łuk kupidyna – czym jest, jak go podkreślić i co oznacza?

Dr Joanna Kuschill-Dziurda: W pandemii więcej osób decyduje się na zabiegi medycyny estetycznej. Założymy maseczkę i nikt nic nie zauważy

Jednym z powikłań po wstrzyknięciu botoksu może być ptoza. Co to takiego i z czego może wynikać?

Opadnięcie powieki po botoksie? Tak, to możliwe. Sprawdź, jak tego uniknąć

Zabieg HIFU – na czym polega, efekty, skutki uboczne

Nici liftingujące – rodzaje, efekty, przeciwwskazania

Blefaroplastyka – na czym polega i jakie daje efekty?

dziewczyna przy stole

Peptydy biomimetyczne – skuteczny sposób na walkę z upływającym czasem?

Kobieta

Obrzęk twarzy w miejscach podania kwasu hialuronowego reakcją po szczepieniu przeciw COVID-19

Kwas hialuronowy a choroba Hashimoto. Czy chorując na zapalenie tarczycy, można skorzystać z zabiegów medycyny estetycznej?

Liposukcja kawitacyjna – co to, efekty, przeciwwskazania

Co to jest mezoterapia igłowa i jakie daje efekty?

dziewczyna robiąca selfie

„Kanon piękna się zmienił, bo pewne cechy lepiej wyglądają na zdjęciach” – mówi dr n. med. Joanna Kuschill-Dziurda

ciałopozytywnośc a operacje plastyczne

Operacje plastyczne to zaprzeczenie ciałopozytywności? „Trudno winić kogokolwiek za to, że płynie z prądem”

Jak pozbyć się drugiego podbródka?

Kobieta pod zabiegu mikrodermabrazji

Mikrodermabrazja – na czym polega, jakie są efekty i przeciwwskazania?

wstrzyknięcie kwasu hialuronowego

Zabiegi medycyny estetycznej wykonujcie tylko u lekarzy. Specjalistka pokazuje konsekwencje nieudanej interwencji u kosmetyczki

Lek. Dorota Kotowska / http://kotowskamedycyna.pl/

Dr Dorota Kotowska o zabiegach medycyny estetycznej: to, co robię, musi zgadzać się z moim poczuciem estetyki

słoiczek kremu

Czy krem może zastąpić botoks? Współczesne kosmetyki zaskakują skutecznością

Przeszczep włosów - cena, skuteczność i efekty takiego zabiegu

Przeszczep włosów – cena, skuteczność i efekty takiego zabiegu

Najpopularniejsze

Paznokcie

Zmiany na paznokciach. O jakich chorobach świadczą?

Dermatolog o wypryskach w okolicach bikini. Kiedy powinna się zapalić czerwona lampka?

Gorąca kąpiel – za i przeciw. Komu nie służy kąpiel w gorącej wodzie?

Kriolipoliza – efekty, cena, przeciwwskazania, czy warto

zielone paznokcie

Zielone paznokcie – czego mogą być objawem?

Po co mężczyźnie sutki?

Dlaczego włosy śmierdzą? Wyjaśnia Ekspert Kosmetyczny

Skąd bierze się brzydki zapach włosów? Wyjaśnia Ekspert Kosmetyczny

Ciężar mięśni vs. ciężar tłuszczu

Ciężar mięśni vs. ciężar tłuszczu. Dlaczego waga nie zawsze jest miarodajna?

Powikłania po botoksie / unsplash

Powikłania po botoksie? Zdarzają się. Dr Marta Roth wyjaśnia

Lipodemia — sprawdź, czym jest choroba grubych nóg, jakie ma objawy i jak się ją leczy

Lipodemia – co to jest, przyczyny, objawy i leczenie

Spuchnięte dłonie - przyczyny

Spuchnięte dłonie, czerwone ręce. Dlaczego puchną dłonie?

Jaki rodzaj masażu wybrać?

Ochota na masaż? Sprawdź jaki rodzaj masażu wybrać

Kasia Kulpa, Stanikomania / Archiwum prywatne

„Czas już wyrzucić z głowy kanon, według którego jedyne dobre piersi to sterczące kulki” – mówi Kasia Kulpa ze Stanikomanii

„Ćwiczmy mięśnie dna miednicy! Zmniejszymy dolegliwości nietrzymania moczu oraz poprawimy jakość naszego życia seksualnego”

Pestka awokado – 8 sposobów, jak możesz ją wykorzystać

Kobieta z tuatuażami i kolczykami

Przekłuwanie uszu pistoletem. Nie rób sobie tego ani swojemu dziecku! Piercerka tłumaczy, dlaczego to jest zły pomysł