Przejdź do treści

Kolejność nakładania kosmetyków ma znaczenie. Sprawdź, czy nie popełniasz najczęstszego błędu

Kolejność nakładania kosmetyków ma znaczenie - sprawdź, czy nie popełniasz najczęstszego błędu
Kolejność nakładania kosmetyków ma znaczenie - sprawdź, czy nie popełniasz najczęstszego błędu / Pexels.com
Podoba Ci
się ten artykuł?

W codziennej pielęgnacji cery ogromne znaczenie odgrywa nie tylko jakość kosmetyków, ale również to, w jakiej kolejności nakładamy je na skórę. Kiedy skóra jest przesuszona i mało elastyczna, być może popełniasz błąd. Sprawdź, czy o pielęgnacji cery wiesz wszystko.

Dlaczego kolejność nakładania kosmetyków na skórę jest tak ważna?

Odpowiednia kolejność nakładania kosmetyków wpływa na ich działanie i umożliwia osiągnięcie oczekiwanych rezultatów pielęgnacyjnych. Sprawia, że skóra nie jest obciążona, a odpowiednio oczyszczona lub przygotowana do nałożenia makijażu. Dzięki przestrzeganiu właściwej kolejności, produkty dobrze się wchłaniają, a cera otrzymuje kompleksową dawkę cennych składników.

Kolejność oczyszczania skóry twarzy

Prawidłowy demakijaż i oczyszczenie skóry są najważniejszymi elementami codziennej pielęgnacji. Oczyszczają cerę z zanieczyszczeń i zapobiegają jej przesuszaniu. W wieczornej pielęgnacji warto zastosować dwuetapowe oczyszczanie. Pierwszym jest zmycie makijażu i wierzchniej warstwy zanieczyszczeń. Na tym etapie można zastosować płyn micelarny lub mleczko do demakijażu. W następnej kolejności twarz myjemy żelem i dokładnie spłukujemy wodą.

W porannej pielęgnacji warto wykorzystać delikatne produkty myjące, które oczyszczą skórę z kosmetyków nałożonych przed snem.

Po prawidłowym oczyszczeniu cery należy sięgnąć po tonik, który przywróci skórze naturalny odczyn pH – utrzymanie odpowiedniego pH chroni przed rozwojem chorobotwórczych patogenów. Tonik utrzymuje odpowiedni poziom nawilżenia, dzięki czemu skóra staje się bardziej elastyczna i gotowa na przyjęcie kolejnych kosmetyków. Jeśli zrezygnujemy z jego użycia, cerę po zastosowaniu płynu micelarnego zawsze należy przemyć wodą.

„Kobiety bardzo często stosują płyn micelarny jako płyn do demakijażu i tonik w jednym. Ponadto nie zmywają go wodą. To bardzo niewłaściwe postępowanie ze skórą. Micele, które usuwają brud, zawsze należy zmyć wodą. W przeciwnym razie będą oddziaływać z naturalnymi lipidami naszej skóry i jej szkodzić.” – mówi kosmetolog Anna Bar.

Kolejność nakładania kosmetyków pielęgnacyjnych

Po dokładnym umyciu twarzy rozpoczynamy pielęgnację. Kosmetyki niezmywalne nakładamy w odpowiedniej kolejności – od najlżejszych do najcięższych – wyjątkiem jest krem z filtrem SPF, który aplikujemy zawsze na końcu, by nie zaburzać ochrony.

Pierwszym kosmetykiem jest serum do twarzy. Produkt o lekkiej konsystencji, który w swoim składzie zawiera substancje aktywne o wysokim stężeniu. Jego działanie jest o wiele mocniejsze w porównaniu kremów. Serum warto dostosować do wymagań cery. W zależności od skóry można wybrać serum zawierające substancje rozjaśniające, kwasy lub antyoksydanty. Osoby o skórze suchej powinny szukać serum nawilżającego, a dla tych walczących z oznakami starzenia polecany jest kosmetyk z koenzymem Q10. Serum z witaminą C, która pomaga walce z wolnymi rodnikami, nawilża i ujędrnia skórę, sprawdzi się przy każdym rodzaju cery.

Serum to bardzo cenny kosmetyk, po użyciu którego warto wklepać w twarz krem, dzięki czemu zabezpieczymy substancje aktywne w głębi skóry. Nawet w przypadku tłustej cery nie można pominąć nałożenia kremu nawilżającego, który działa jak bariera ochronna skóry. Pod oczy wklepujemy krem przeznaczony do dbania o skórę pod oczami.

Po użyciu kremu możemy zastosować olejek roślinny, który nakładamy na serum i krem. Jak mówi Anna Bar, istnieje wyjątek od tej zasady:

„Jeśli skóra jest łuszcząca, piecze, nadmiernie się przetłuszcza, a po umyciu pojawia się uczucie ściągnięcia i potrzeba nałożeniu krem, może to świadczyć o zaburzeniach bariery naskórkowej. W takiej sytuacji warto dostarczyć skórze kwasu gamma linolenowego, który zawarty jest w oleju z wiesiołka lub ogórecznika. Po umyciu twarzy, jeden z powyższych olejów, należy w niewielkiej ilości nałożyć na skórę, następnie nawilżające serum, a potem krem”.

Olej możemy wymieszać razem kremem, jeśli nie lubimy nakładać go oddzielnie. Należy pamiętać, że sam olej nie da dobrego nawilżania, skóra potrzebuje substancji wiążących wodę, które zawarte są w kremach i serum. Olej posiada działanie okluzyjne – tworzy na skórze film ochronny, który ma zabezpieczyć cerę przed działaniem czynników zewnętrznych.

Poranną pielęgnację warto zakończyć nałożeniem kremu z filtrem, który jest najlepszym sprzymierzeńcem w walce o młody wygląd. Powinniśmy używać go przez cały rok, nie tylko wiosną czy latem – promieniowanie UVA jest w stanie przedostać się nawet przez chmury. Kremy z filtrem chronią skórę przed utratą jędrności, pojawieniem się zmarszczek czy przebarwień, ale co najważniejsze, stanowią profilaktykę antynowotworową. Do codziennej pielęgnacji sprawdzą się emulsje z filtrem minimum SPF30.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

Podoba Ci
się ten artykuł?