Przejdź do treści

Kwas mlekowy – niezastąpiony składnik przyjemnego życia

Kwasem mlekowym szczególnie powinny zainteresować się kobiety w okresie menopauzy / Getty Images
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Doskonale nawilża, uodparnia na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych, rozjaśnia i spłyca blizny. Kwas mlekowy, bo o nim mowa, to prawdziwy must have dla naszej skóry. Gdzie go znajdziemy i dlaczego szczególnie kobiety podczas menopauzy powinny się nim zainteresować?

Czym jest kwas mlekowy?

Kwas mlekowy należy do grupy kwasów AHA, inaczej nazywanych kwasami owocowymi, które wykazują zdolność do zwiększenia nawilżenia naskórka.

Kwas mlekowy występuje naturalnie w organizmie każdego człowieka. Ma postać gęstego, przezroczystego płynu. Z pewnością znasz ból związany z przemęczeniem mięśni po treningu, czyli tzw. „zakwasy”. Odczuwasz go właśnie przez produkcję kwasu mlekowego w twoich mięśniach! Kwas mlekowy jest to bowiem związek wytwarzany w tkance mięśniowej i skórze, przez co skóra z łatwością toleruje preparaty z kwasem mlekowym w składzie. Mowa tutaj m.in. o kremach do twarzy czy globulkach dopochwowych z powodzeniem stosowanych np. w przypadku suchości pochwy. Kwas mlekowy bierze udział w procesie produkcji ceramidów, dzięki czemu skóra staje się bardziej odporna na czynniki zewnętrzne i uszkodzenia.

Kwas mlekowy wykazuje także tzw. właściwości keratoliczne. Oznacza to, że zmiękcza i złuszcza on naskórek. W związku z tym stosuje się go do usuwania zgrubień, np. na piętach. W połączeniu z kwasem salicylowym znajdziemy go w kosmetykach na odciski.

Zastosowanie kwasu mlekowego

Ze względu na swoje właściwości kwas mlekowy stosowany jest w medycynie oraz w kosmetyce. W wyższych stężeniach wykorzystuje się go jako preparat do rozjaśniania skóry, a także do niwelowania zmarszczek. Kwas mlekowy, zwiększając syntezę kolagenu oraz elastyny, wpływa też na poprawę elastyczności skóry, zmniejsza i oczyszcza pory oraz spłyca blizny.

Zdaniem specjalistów kwas mlekowy warto mieszać z innymi substancjami, by wzmocnić jego efekt. Dobrym przykładem mogą być dostępne od niedawna na rynku globulki dopochwowe, które w swoim składzie zawierają nie tylko kwas mlekowy, ale również witaminę E oraz kwas hialuronowy.

Wpływ kwasu mlekowego na nasze zdrowie

Dzięki zawartości trzech substancji globulki dopochwowe załagodzą nie tylko dyskomfort, uczucie suchości, napięcie, świąd i pieczenie błon śluzowych pochwy, ale także będą zapobiegać uszkodzeniom nabłonka, np. podczas aktywności fizycznej, seksu czy badań ginekologicznych. Kwas mlekowy w połączeniu z witaminą E oraz kwasem hialuronowym utrzyma fizjologiczne pH pochwy, co jest bardzo ważne dla kobiet podczas i po antybiotykoterapii, w podróży czy podczas wizyty na basenie i w saunie.

Mówiąc o kwasie mlekowym, nie możemy nie wspomnieć o jego pałeczkach, które wykorzystywane są także jako probiotyki. Kwas mlekowy wytwarzają bakterie z rodzaju Lactobacillus. Są one bardzo skuteczne w infekcjach intymnych. To dlatego kwas mlekowy tak często występuje w składzie płynów do higieny intymnej czy właśnie w globulkach dopochwowych stosowanych np. w przypadku infekcji. Dzięki bakteriom Lactobacillus kwas mlekowy ogranicza nadmierny wzrost innych, szkodliwych dla organizmu bakterii oraz wspiera proces utrzymania pH wydzieliny na odpowiednim poziomie.

Ale kwas mlekowy to nie tylko składnik produktów stosowanych do higieny intymnej. Znajdziemy go również w kapsułkach stosowanych np. w przypadku biegunki czy w zakażeniach Helicobacter pylori. Suplementy z kwasem mlekowym w postaci żywych bakterii są bardzo popularne i polecane przez specjalistów jako dodatek do antybiotykoterapii.

 

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: