5 min.
Leczenie kanałowe – na czym polega, czy boli, ile kosztuje

Leczenie kanałowe - na czym polega, czy boli, ile kosztuje Istock.com
Czy hasło „leczenie kanałowe” powoduje, że czujesz nieprzyjemne dreszcze? Sądzisz, że taka metoda ratowania chorych zębów może być wyjątkowo trudna i bolesna? Stomatolog wyjaśnia, na czym polega leczenie kanałowe i rozwiewa mity na ten temat.
Spis treści
Leczenie kanałowe – prywatnie i na NFZ
NFZ, jeśli chodzi o leczenie kanałowe, nie jest szczególnie hojny. Leczenie kanałowe refundowane jest tylko od jedynek do trójek, zarówno w górnym, jak i w dolnym łuku zębowym. Oznacza to, że jeśli problemy mamy z zębami od czwórek do ósemek, w ramach refundacji jedyne, co można z nimi zrobić, to wyrwać. Leczenie kanałowe tych zębów wymusza na pacjencie podjęcie pełnej płatności.
Prywatne wizyty u dentystów bywają drogie. Wynika to zarówno z kwalifikacji szkolących się ciągle specjalistów, jak i z uwagi na koszty wykorzystywanych do leczenia urządzeń, narzędzi, materiałów, czy też wartość dodatkowych usług, jak np.: laboratorium techniki dentystycznej, sterylizacji, pracowni rentgenowskiej. Postęp w technologiach stosowanych w medycynie z jednej strony generuje koszty, ale z drugiej – gwarantuje lepszą diagnostykę i skuteczniejsze leczenie.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
Ile kosztuje leczenie kanałowe
Portfel uszczupli się w zależności od tego, ile kanałów ma leczony ząb, jak skomplikowany jest ten system, jak trwałych technologii używamy, a także ze względu na ewentualne znieczulenie. Koszty zaczynają się od 400 zł do nawet 2000 zł za jeden ząb.
Czy w takim razie – o ile nie chcemy się rozstać ze swoimi zębami – rzeczywiście inwestować w podane leczenie? Na czym ono polega i jak bardzo boli? Odpowiada dr n.med. Justyna Grudziąż-Sękowska z Medicover Stomatologia.
Na czym polega leczenie kanałowe
Leczenie kanałowe oznacza konieczność dotarcia do wnętrza zęba. Jest to inna procedura niż wypełnianie ubytków w koronie zęba.
– Leczenie kanałowe, zwane również endodontycznym, jest wysokospecjalistyczą procedurą stomatologiczną stosowaną w przypadkach chorób miazgi zębów, tzw. pęczka naczyniowo-nerwowego znajdującego się we wnętrzu zęba – opisuje dr n.med. Justyna Grudziąż-Sękowsk.
Jaka może być przyczyna, że wnętrze zęba dotknięte jest tego typu zmianami patologicznymi?
– Choroby te są najczęściej powikłaniem próchnicy zębów, rzadziej urazów lub zaawansowanej choroby przyzębia, czyli paradontozy – tłumaczy dr n.med. Justyna Grudziąż-Sękowska.
Jak przebiega leczenie kanałowe i na czym polega?
– Leczenie endodontyczne polega na usunięciu miazgi z systemu kanałów korzeniowych, dezynfekcji kanałów poprzez mechaniczne ich opracowanie oraz płukanie różnymi antyseptycznymi preparatami, a także na szczelnym wypełnieniu kanałów i zabezpieczeniu ich przed reinfekcją – relacjonuje stomatolog.
Dr n.med. Justyna Grudziąż-Sękowska uspokaja również stresujących się pacjentów: – Cała procedura wykonywana jest jak najmniej inwazyjnie, przy użyciu mikroskopu, specjalistycznych narzędzi i urządzeń. Praca w powiększeniu daje precyzję i znacznie lepsze rokowanie zęba leczonego kanałowo.
Ile trwa leczenie kanałowe
Wiedząc już, na czym polega i jaki ma przebieg leczenie kanałowe, wielu pacjentów zastanawia się nad jeszcze jednym aspektem – jak długo trwa taka „przyjemność”.
– Szeroko zakrojone badania naukowe doprowadziły do sformułowania zaleceń dotyczących leczenia kanałowego, które rekomendują możliwie szybkie i sprawne przeprowadzenie leczenia – zauważa dr n.med. Justyna Grudziąż-Sękowska. Co w praktyce to oznacza dla pacjenta?
– Obecnie leczenie endodontyczne przeprowadzane jest na jednej lub dwóch wizytach. Ponieważ leczenie to wymaga precyzji, a procedury związane z dezynfekcją wymagają czasu, wizyty te nie są krótkie. Pojedyncza wizyta zajmuje od 60 do nawet 120 minut. Sporadycznie trwa dłużej.
Należy podkreślić, że podany czas dotyczy leczenia jednego zęba. Jeśli więc problem dotyczy kilku zębów, oznacza to konieczność regularnych wizyt u stomatologa, w celu doprowadzenia do perfekcji całego uzębienia.
Czy leczenie kanałowe boli
Leczenie kanałowe wielu osobom kojarzy się z wiertłem, które brutalnie rozrywa tkanki, powodując długotrwały ból i cierpienie. Czy rzeczywiście jest to wyjątkowo dotkliwy problem?
– Stosowanie preparatów znieczulających, nowoczesnych narzędzi do podawania znieczuleń, a także skutecznych środków do dezynfekcji kanałów służących eliminacji stanu zapalnego sprawiło, że leczenie kanałowe jest nie tylko bezpieczne, ale i całkowicie pozbawione dolegliwości bólowych – uspokaja dr n.med. Justyna Grudziąż-Sękowska z Medicover Stomatologia.
Nawet leczenie kanałowe nie musi więc boleć, a przede wszystkim podjęte działania zmienią stan uzębienia na lepsze. Nieleczone stany zapalne w obrębie dziąseł i zębów mogą prowadzić do szeregu powikłań, w których obliczu przysłowiowa „dziura w zębie” może wydawać się błahostką. Chore zęby i przyzębia mogą sprzyjać rozwojowi miażdżycy, cukrzycy, udarów mózgu, a u kobiet przyczyniać się do przedwczesnych porodów.
Priorytetem każdego pacjenta powinna być profilaktyka. Jeśli jednak już dojdzie z powodu zaniedbań lub genetycznych predyspozycji do daleko idących uszkodzeń zębów, należy bez obaw i strachu oddać się w ręce ekspertów.
Poleć artykuł koleżankom
Zobacz także
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

31.12.2022
Zamiast się myć, zmieniano bieliznę, smród skrapiano perfumami, a brudne włosy chowano pod peruką – jak kiedyś dbano o czystość

26.12.2022
„Dobry seks to taki w kontakcie z własnym ciałem, emocjami i drugim człowiekiem. Nawet jeżeli miedzy kochankami nie ma miłości” – mówi Marta Niedźwiecka, psycholożka i sex coach

30.11.2022
„Zapalenie osierdzia mięśnia sercowego czy reumatyczne zapalenie stawów to tylko niektóre choroby, które mogą mieć początek w jamie ustnej” – alarmuje lek. dent. Bartosz Leończak

26.11.2022