Przejdź do treści

„Lepiej ci bez okularów”, „Mogłabyś zrzucić kilka kilogramów”, „Jaka ładna dziewczynka”. Jak odpowiadać na niechciane komentarze odnośnie wyglądu?

Kobieta przegląda się w lustrze
"Lepiej ci bez okularów", "Mogłabyś zrzucić kilka kilogramów", "Jaka ładna dziewczynka". Jak odpowiadać na niechciane komentarze odnośnie wyglądu?/Pexels
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Co odpowiadasz, kiedy słyszysz negatywny komentarz odnośnie swojego wyglądu? Większość z nas milczy, mając ochotę przeprosić. Standardy, które istnieją w przestrzeni publicznej, nie tworzą porządku społecznego, a jedynie wyrządzają krzywdę każdej z nas. Kobieta upominana na każdym kroku, jak ma wyglądać, traci wiarę w siebie. Jak odpowiadać na niepożądane opinie odnośnie wyglądu naszego lub naszych dzieci? Podpowiada Magda Korczyńska, autorka bloga „Jak wychowywać dziewczynki?”.

„Jesteś ładna”. Nie dziękuję!

Znasz to uczucie kiedy twój sąsiad, kolega, koleżanka lub całkiem obca ci osoba komentuje twój wygląd? „Ładniej ci bez okularów”, „wszystko z tobą ok, ale mogłabyś zrzucić trochę kilogramów”, „jesteś dla mnie taką mocną siódemką”. To tylko niektóre z komentarzy na temat wyglądu, jakie usłyszałam w ostatnim czasie od osób, które są mi zupełnie obojętne.

O opinie te oczywiście nie prosiłam. Czy coś odpowiedziałam? Nie. Zamiast tego poczułam lekki wstyd. Takich historii jest więcej. Opowiadają mi o nich moje znajome, które codziennie dowiadują się o sobie nowych rzeczy. Również nie prosząc o nie. Na ten problem zwróciła uwagę na swoim profilu na Instagramie Magda Korczyńska, autorka bloga „Jak wychowywać dziewczynki?”. Blogerka stworzyła listę zdań, których można użyć, kiedy zostajemy obdarowane niepożądanym komentarzem.

Przed wami pomysły na to, jak odpowiadać na nieproszone komentarze dotyczące wyglądu – waszego lub waszych dzieci.

Nie wszystkie odpowiedzi dotyczą tych samych sytuacji – niektórych z nich użyjemy wtedy, gdy ktoś komentuje nasz strój lub fryzurę, a innych, gdy komentowane są elementy wyglądu, na które nie mamy wpływu – wyjaśnia blogerka. 

Jak odpowiadać na nieproszone komentarze odnośnie wyglądu?

Korczyńska stworzyła krótki poradnik, jak odpowiadać na niechciane komentarze. Oto kilka przykładów. Mogą ci się przydać.

Reakcje na komentarze na temat wyglądu:

  • Mnie mój wygląd się podoba,
  • Wyglądam jak wyglądam i nie rozumiem, dlaczego w ogóle poddajemy to dyskusji, nie chcę o tym rozmawiać,
  • Jak to mówią – o gustach się nie dyskutuje,
  • Wyglądam dziwnie? Dzięki, o to właśnie mi chodziło, żeby być oryginalną, znudziło mi się bycie ładną,
  • Mam w domu lustro i wiem, jak wyglądam,
  • Wydaje mi się, że nie pytałam cię o opinię na temat mojego wyglądu,
  • Tak, jestem dziś w nieładzie, bo wygląd na tę chwilę nie jest jednym z moich priorytetów,
  • Jest we mnie znacznie więcej ciekawych aspektów niż mój wygląd,
  • Wyglądam tak, bo chcę tak wyglądać,
  • Dlaczego właściwie myślisz, że powinnaś komentować mój wygląd,
  • Wiem, jak wyglądam, znam też najnowsze wyniki moich badań. Rozumiem, że ty też jesteś z nimi zapoznany, skoro łączysz to, jak wyglądam, z moim zdrowiem?

Co mówić, kiedy komentarze odnośnie wyglądu dotyczą naszego dziecka?

Pochwały, jakie słyszą kobiety od najmłodszych lat, najczęściej skupiają się na ich wyglądzie. Wychowywane w ten sposób dziewczynki w dorosłym życiu będą budować własną samoocenę poprzez wizerunek ciała. Może być to  dla nich źródłem wielu kompleksów i problemów. Tak więc dziewczynki są ładne, mają piękne oczy, śliczne włosy.

Chłopcy natomiast są sprytni, inteligentni i odważni. Ten mocno zakorzeniony w społeczeństwie problem można starać się zmienić, nie skupiając się na wyglądzie, a chwaląc cechy osobowości dziecka. Zawsze jednak znajdzie się ktoś, kto będzie chciał skomplementować nasze dziecko. Może to robić w dobrych zamiarach, jednak nie zawsze w odpowiedni sposób. Jak odpowiadać, by nie zaszkodzić dziecku?

Reagowanie na komentarze na temat wyglądu dziecka

  • Moje dziecko samo wybiera swoje ubrania, a mi podoba się jej_jego nieskrępowana autoekspresja,
  • Proszę nie komentuj cały czas wyglądu mojego dziecka, może przez te pomyśleć, że to najważniejsze aspekty jej_jego osoby,
  • Moje dziecko to znacznie więcej niż wygląd,
  • Proszę nie komentować wyglądu w obecności mojej córki/syna,
  • Może moja córka pięknie wygląda, ale potrafi też/lubi też…
  • Wygląd mojej córki nie jest najważniejszy, ważniejsze jest dla niej/mnie/nas to, jak się czuje i co lubi.

– wymienia blogerka.

Korczyńska zaznacza, by na komentarze wygłaszane przy dziecku reagować natychmiast. Jeśli jednak nie czujesz się dobrze, odpowiadając innym ludziom w ten sposób, nie miej do siebie pretensji. Nie jest to łatwe. Warto jednak porozmawiać z dzieckiem i wyjaśnić, że nie zgadzamy się z wygłoszonym wcześniej komentarzem w jego stronę.

Takie rozmowy dobrze jest odbywać na bieżąco i nie myśleć, że „to tylko jedno zdanie, więc nie zaszkodzi”. Pomyślmy, ile zdarza się takich sytuacji, przy których nas nie ma, a dorośli mówią niepożądane rzeczy naszym dzieciom. Nie odpuszczajmy więc okazji do rozmowy, gdy jesteśmy świadkami takich słów i dla dobra dziecka możemy na nie zareagować – podsumowuje Korczyńska.

I pamiętajmy, aby być szczęśliwą i pewną siebie kobietą, nie trzeba podążać za wykreowanym kanonem piękna, a już na pewno nie można przejmować się opinią obcych ludzi. W końcu, kto powiedział, że kobieta musi być jakaś? Bądź taka, jaką chcesz być. I wychowuj swoje dzieci tak, jak uważasz to za słuszne.

Magda Korczyńska – „Jak wychowywać dziewczynki?”

Magda Korczyńska jest mamą dwóch córek w wieku 5 i 7 lat. Prowadzi bloga i instagramowy profil „Jak wychowywać dziewczynki?”. Jak tłumaczyła w rozmowie z Hello Zdrowie, zaczęła blogować, gdy jej starsza córeczka miała 4,5 roku:

„To był moment, kiedy coraz większą uwagę zwracałam na rzeczy usłyszane od rodziny czy na placach zabaw – były to komentarze bądź sugestie dotyczącego tego, jak moje córki powinny się zachowywać czy wyglądać. Narastał we mnie bunt przeciwko ich formatowaniu pod kątem płci. Postanowiłam zgłębić ten temat. Największym odkryciem i motorem, żeby jeszcze głębiej wejść w tematykę wychowania dziewczynek, był dla mnie artykuł w magazynie ‚Science’. Odnosił się do badań, z których wynikało, że dziewczynki już w wieku 6 lat potrafią myśleć, że są mniej mądre od chłopców! Pomyślałam sobie wtedy: ‚Moja córeczka niedługo będzie miała 5 lat, mam mało czasu, żeby do tego nie doprowadzić’”.

Korczyńska wierzy, że jej blog może być dla rodziców drogowskazem. W opublikowanym przez siebie manifeście wypowiada wojnę stereotypom i uprzedzeniom dotyczącym wychowywania dzieci.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: