Licówki porcelanowe – czym są, kiedy warto je nałożyć i jak o nie dbać?
Licówki porcelanowe to sposób na nieskazitelny uśmiech, nawet dla najbardziej wymagających osób. Dlaczego? Licówki porcelanowe nie tylko doskonale imitują bowiem prawdziwe zęby – dzięki czemu pozwalają osiągnąć naturalny wygląd – ale są też niezwykle wytrzymałe. Mimo że zaliczane są do jednych z najdroższych uzupełnień protetycznych, dla wielu osób są szansą na pozbycie się kompleksów. Kiedy warto rozważyć zabieg nałożenia licówek? Czy licówki porcelanowe to rozwiązanie dla każdego?
Co to są licówki porcelanowe?
Licówki porcelanowe to jeden z rodzajów uzupełnienia protetycznego, które może pokrywać wargową lub policzkową powierzchnię zęba naturalnego. Są one odpowiedzią na rosnące wymagania estetyczne pacjentów, którzy z różnych powodów borykają się z nieestetycznymi przebarwieniami, ukruszeniami, czy przerwami między zębami. Licówki porcelanowe są doskonałą alternatywą dla koron pełnoceramicznych, tradycyjnych uzupełnień metalowo-ceramicznych, ale też dla licówek wykonanych z innych materiałów.
Licówki porcelanowe, jak sama nazwa wskazuje, wykonane są z masy porcelanowej, w której składzie znajduje się także masa akrylowa i ceramiczna.
Licówka porcelanowa a pozostałe rodzaje licówek
Poza licówkami porcelanowymi wyróżnia się także:
- licówki akrylowe,
- licówki kompozytowe,
- licówki ceramiczne,
- licówki pełnoceramiczne.
Co wyróżnia licówki porcelanowe na tle pozostałych? Przede wszystkim pozwalają one na szybką poprawę wyglądu bez poświęcenia zbyt dużej ilości tkanek naturalnych. Dużym atutem licówek porcelanowych jest ich trwałość i wytrzymałość, w tym odporność na przebarwienia. Jednocześnie są one jednak bardzo cienkie, ich grubość waha się bowiem od 0,3 do 0,5 mm.
Licówki porcelanowe doskonale imitują prawdziwe zęby, pochłaniając, odbijając i przenosząc światło oraz cechując się naturalną fluorescencją. Warto dodać, że są one bardzo dobrze tolerowane przez organizm – przyzębie reaguje na nie w minimalny sposób – i nie wywołują alergii. Pacjenci chwalą je także za łatwość utrzymania higieny jamy ustnej – kamień i osad nie osadza się bowiem na nich zbyt mocno.
Licówka porcelanowa – wskazania i przeciwwskazania do jej założenia
Kiedy warto zastanowić się nad zastosowaniem licówek porcelanowych? Podstawowe znaczenie mają tu indywidualnie oceniane przez pacjenta względy estetyczne. Należy mieć bowiem świadomość, że pojęcie „atrakcyjny uśmiech” może być definiowane przez różne osoby w sposób odmienny. Wśród najczęstszych wskazań do nałożenia licówek porcelanowych wymienia się zaś:
- konieczność odbudowy ułamanych lub ukruszonych zębów;
- korektę kształtu i położenia zębów;
- przebarwienia zębów;
- niedorozwój szkliwa;
- przerwy i znaczne szpary między zębami.
Istnieje także grupa okoliczności, które skutecznie uniemożliwiają korektę uśmiechu za pomocą licówek. Są to m.in.:
- próchnica i stany zapalne dziąseł;
- nieleczony bruksizm;
- obgryzanie paznokci i inne szkodliwe nawyki;
- zbyt mała ilość szkliwa na zębach;
- braki zębowe w odcinkach bocznych;
- wady zgryzu, które mogą w nadmiernym stopniu obciążać licówki;
- zęby po leczeniu kanałowym.
Jak nakładane są licówki – o czym warto wiedzieć?
Jeśli zdecydujesz się na zabieg nałożenia licówek porcelanowych, musisz przede wszystkim zacząć od wyleczenia zębów. Nie możesz założyć licówki jeżeli borykasz się próchnicą. Konieczne jest także usunięcie kamienia nazębnego. Niekiedy polecane jest również wcześniejsze wybielenie naturalnych zębów. Pozwala to dobrać jaśniejszy odcień licówek.
Jak przebiega zabieg? Punktem wyjścia jest pobranie wycisku protetycznego i przygotowanie licówek dopasowanych indywidualnie do potrzeb pacjenta. Kiedy są już gotowe, stomatolog wytrawia naturalne zęby specjalnym kwasem, nakłada cement i przykleja licówkę. Po wstępnym utwardzeniu licówek porcelanowych lampą można jeszcze wprowadzić drobne poprawki. Efekt widoczny jest natychmiast, a utrzymuje się przez nawet kilkanaście lub więcej lat.
Jak dbać o licówki porcelanowe?
Jak dbać o higienę jamy ustnej po nałożeniu licówek? W zasadzie można powiedzieć, że w taki sam sposób, jak przed zabiegiem. Regularnie myj zatem zęby, oczyszczaj przestrzenie między zębami i nie zapominaj o kontrolnych wizytach u stomatologa. Ważny jest jedynie dobór odpowiedniej szczoteczki – nie powinna być ona zbyt twarda, aby nie uszkadzać lakieru na licówce. Podobnie jest z pastą do zębów – warto zrezygnować z past o dużych właściwościach ściernych.
Licówki porcelanowe – cena
Zastanawiasz się, ile kosztują licówki porcelanowe? Ceny licówek porcelanowych są zróżnicowane. Najogólniej można powiedzieć, że jest to wydatek od tysiąca złotych wzwyż za jednego zęba. Dokładny koszt zależy od wielu czynników, a jednym z nich jest lokalizacja, w której wykonasz zabieg nałożenia licówki.
Pamiętaj, że jako zabieg nałożenia licówki nie podlega refundacji NFZ, musisz zatem wykonać go prywatnie.
Źródła:
- G. Gürel „Licówki porcelanowe. Wiedza i sztuka” Wydawnictwo Kwintesencja, Warszawa 2009.
- A. Śmielak „Wybrane aspekty kliniczne stosowania licówek porcelanowych” Protetyka Stomatologiczna 2010.
Polecamy
Mieszanka z hiszpańską muchą, płynne złoto i pranie w glinie
Skin flooding – zrób to swojej skórze, a nie pożałujesz. „Po tę metodę może sięgnąć każdy” – przekonuje dermatolożka Ivana Stanković
Jaki irygator do zębów wybrać i dlaczego warto w niego zainwestować?
Szwedzkie apteki zakazują sprzedaży dzieciom kosmetyków przeciwstarzeniowych
się ten artykuł?