Przejdź do treści

Maceraty – właściwości, jak zrobić je samodzielnie

macerat domowej roboty
Maceraty - właściwości, jak zrobić je samodzielnie Pexels.com
Podoba Ci
się ten artykuł?

Pojęcie macerat ziołowy powinnaś konieczne poznać, jeżeli interesujesz się naturalną pielęgnacją. Maceraty ziołowe mają bardzo wiele pozytywnych właściwości. Z tego artykułu dowiesz się, czym jest macerat ziołowy oraz jak go zrobić samodzielnie.

Co to jest macerat?

Macerat to wyciąg olejowy z ziół. Sporządza się go z surowców roślinnych zawierających składniki wrażliwe na wysoką temperaturę. Olej ziołowy, bo tak inaczej się go nazywa, możesz wykorzystywać jako kosmetyk pielęgnacyjny oraz leczniczy. Wszystko zależy od tego, jakie właściwości ma wykonany macerat i na co ma pomagać.

Nazwa maceratu zawsze pochodzi od rośliny, z której go zrobiłaś. Możesz więc spotkać macerat lawendowy, rumiankowy, fiołkowy, bratkowy, itd.

Ruta Kowalska

Co jest potrzebne do wykonania maceratu?

Do samodzielnego zrobienia maceratu w domu będzie ci potrzebny olej bazowy oraz zioła. Olejem bazowym może być na przykład olej słonecznikowy, rzepakowy lub oliwa z oliwek. Do zrobienia maceratu na gorąco wystarczający będzie zwykły olej spożywczy. Ten w postaci rafinowanej jest odporny na działanie wysokich temperatur, które są niezbędne do prawidłowego przebiegu całego procesu.

Jakie zioła wybrać? Do przygotowania maceratu odpowiednie będą zarówno zioła suszone, jak i świeże. Suszone zioła przed procesem maceracji koniecznie skrop alkoholem o stężeniu około 60%. Natomiast ze świeżych ziół oddziel nieładne elementy, opłucz je i pokrój na mniejsze kawałki.

Do zrobienia maceratu w domu będzie ci jeszcze potrzebny wyparzony, czysty słoik, butelka z ciemnego szkła i czysta gaza. Możesz ją zastąpić ściereczką lnianą lub bawełnianą.

Macerat na zimno

Macerat ziołowy przygotowywany na zimno jest o wiele bardziej wartościowy. Tę metodą możesz wyciągnąć z ziół więcej, niż stosując metodę na ciepło. Zacznij od opłukania ziół i pocięcia ich na mniejsze kawałki. Następnie włóż je do słoika. Kolejnym krokiem jest zalanie ziół olejem (w proporcji 1/4 ziół 3/4 oleju). Pamiętaj o tym, że olej musi całkowicie przykryć zioła. Mają one tendencję do wypływania na wierzch, więc od czasu do czasu będziesz musiała energicznie potrząsać słoikiem. Najlepiej rób to raz dziennie. Gdy już pokryjesz zioła olejem, musisz dokładnie zamknąć słoik. Powinien stać w dobrze nasłonecznionym miejscu. Po dwóch lub trzech tygodniach gotowy macerat ziołowy musisz przecedzić dwa, lub trzy razy przez gazę. Następnie wlej go do czystego, wyparzonego słoika albo do buteleczki. Zależnie od tego, co sobie wcześniej przygotowałaś.

Macerat na ciepło

Jeżeli nie masz cierpliwości do tego rodzaju działań, to ta metoda będzie dla ciebie wprost wymarzona. Przede wszystkim dlatego, że zajmuje o wiele mniej czasu. Już po 24 godzinach macerat ziołowy jest gotowy.

Zacznij standardowo, czyli od umieszczenia wcześniej przygotowanych ziół w słoiku. Kolejnym krokiem jest zalanie ich olejem. Następnie musisz umieścić słój w kąpieli wodnej. Podgrzewaj go mniej więcej przez 20 minut w temperaturze  60 -70 st. C. Cały ten proces powinnaś powtarzać przez trzy dni. Jeżeli nie masz do tego cierpliwości, to chociaż raz dziennie wstrząśnij słoikiem. Bardzo ważne jest to, żeby zioła nie wynurzały się z oleju. W przeciwnym razie istnieje duże prawdopodobieństwo, że się one popsują. Po trzech dniach musisz odcedzić zioła. Ostatnim etapem jest przelanie gotowego maceratu ziołowego do ciemnego słoika lub butelki.

Jak przechowywać macerat?

Maceraty niestety dosyć szybko się psują. Najlepiej przechowuj je w lodówce. Jeżeli zależy ci na przedłużeniu ich żywotności, to zawsze możesz dodać do nich: witaminę E lub olejek z drzewa herbacianego. Te dwie substancje mają silne właściwości przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze.

Jak maceraty działają na skórę?

Maceraty mogą być wytwarzane nie tylko z ziół, ale również z całych kwiatów lub tylko z ich płatków. Zależnie od zastosowanego do ich wytworzenia surowca różnią się one między sobą działaniem. Dlatego macerat bez problemu możesz dopasować do indywidualnych potrzeb twojej skóry. Maceraty potrafią mieć między innymi działanie regenerujące, nawilżające, łagodzące, antybakteryjne. Czasami mają wspaniały zapach, a nawet smak.

Hydrolat do włosów i do twarzy

Jakie są zastosowania maceratu lecznicze i kosmetyczne?

Maceraty są bardzo doceniane w kosmetyce naturalnej. Mają wiele zastosować. W maceratach znajdują się wszystkie aktywne biologicznie składniki. Możemy wśród nich wymienić na przykład wartościowe flawonoidy o działaniu regenerującym i przeciwzapalnym. Maceraty znajdują zastosowanie zarówno w pielęgnacji twarzy, jak i całego ciała.

Macerat możesz nakładać bezpośrednio na wilgotną skórę w niewielkich ilościach. Jeżeli boisz się uczulenia, to zawsze możesz go dodać go do kremów, balsamów, maści, mleczek, czy samodzielnie wyprodukowanych mydeł. Jeżeli chcesz zregenerować skórę na ciele, to zachęcamy cię do dodania do glinki maceratu. W ten sposób powstanie okład o właściwościach odżywczych. Maceraty bywają również składnikiem leczniczych maści, czy lotionów. Można je stosować do masaży relaksacyjnych i leczniczych.

Natomiast do pielęgnacji twarzy możemy ci polecić między innymi:

  • macerat z kwiatów krwawnika,
  • macerat z liści aloesu,
  • macerat z liści wąkroty azjatyckiej,
  • macerat z marchwi,
  • macerat z żywokostu.

Bibliografia:

  1. https://biotechnologia.pl/kosmetologia/ziolowe-maceraty-olejowe-w-pielegnacji-skory,17397
  2. http://bc.wydawnictwo-tygiel.pl/public/assets/456/Rosliny%20w%20naukach%20medycznych%20i%20przyrodniczych%20-%20przeglad%20i%20badania.pdf

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

Podoba Ci
się ten artykuł?