Przejdź do treści

Hydrolat do włosów i do twarzy – co to jest, jak wybrać i używać?

Hydrolat do włosów i do twarzy
Hydrolat do włosów i do twarzy - co to jest, jak wybrać i używać? Pexels.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Hydrolaty są bardzo dobrym rozwiązaniem dla wszystkich, którzy na co dzień wybierają naturalną pielęgnację. Możesz je stosować zarówno do włosów, jak i do twarzy. Są łagodne i jednocześnie bardzo skuteczne. Hydrolaty pomagają skórze na wiele różnych sposobów. Mogą ją nawilżyć, odżywić, zregenerować, ukoić lub wzmocnić. Stanowią również ratunek dla przesuszonych i zniszczonych włosów. Hydrolaty doskonale utrwalają makijaż i możesz je dodawać do maseczek z glinki. Co to jest hydrolat? Jak go stosować? Jak możesz samodzielnie zrobić hydrolat w domu? Jaki hydrolat do twarzy i do włosów wybrać?

Hydrolat – co to?

Hydrolat to woda kwiatowa w buteleczce z atomizerem. Hydrolat powstaje w czasie produkcji olejków eterycznych. Chociaż jest produktem ubocznym, to ma bardzo wiele pozytywnych właściwości. Hydrolat tak samo, jak olejek eteryczny jest esencją roślinną, tylko w bardziej rozcieńczonej postaci. Hydrolat ma również mniej intensywny zapach niż olejek eteryczny. W sklepach ekologicznych i w drogeriach internetowych możesz spotkać na przykład hydrolat z oczaru wirginijskiego albo z lawendy. To dwa chyba najbardziej popularne produkty kosmetyczne z tej kategorii.

Jak używać hydrolatu? Jak stosować hydrolat?

  • Hydrolat do twarzy

Hydrolat jest kosmetykiem wielozadaniowym. Doskonale się sprawdzi na przykład jako mgiełka odświeżająca. Jej właściwości w bardzo dużym stopniu zależą od tego, z jakiego kwiaty lub zioła została wyprodukowana. Na pewno przyjemny zapach ma hydrolat lawendowy. Działa kojąco na nerwy i ułatwia zasypianie. Taki hydrolat możesz stosować na twarz, ciało i na dekolt. Hydrolat o zapachu lawendy szczególnie dobrze sprawdzi się w sezonie jesienno-zimowym, gdy bardziej potrzebujesz ukojenia niż dodatkowej ilości energii, czy odświeżenia dla skóry.

Hydrolat często jest kojarzony również z tonikiem do twarzy. I słusznie. To jest jego kolejne bardzo częste zastosowanie. Hydrolat do twarzy działa naprawdę odświeżająco i kojąco. Warto tutaj jeszcze wspomnieć o tym, że hydrolaty mają lekko kwaśne pH, więc nadają skórze kwaśny odczyn. Jako tonik najlepiej się sprawdzi hydrolat różany. W zależności od tego, jaki jest główny składnik hydrolatu, takie ma on właściwości. Dlatego w sklepach możesz znaleźć na przykład hydrolaty o działaniu łagodzącym, kojącym, wzmacniającym naczynka krwionośne, regenerującym, nawilżającym lub antybakteryjnym. Niektóre hydrolaty wykazują również właściwości przeciwstarzeniowe.

Hydrolat możesz stosować też na początkowym etapie demakijażu. Wystarczy, że spryskasz twarz hydrolatem, a o wiele łatwiej będzie Ci usunąć tusz do rzęs oraz pozostałe kosmetyki. Następnie oczywiście musisz zastosować płyn miceralny albo płyn do demakijażu, aby usunąć pozostałości makijażu. Hydrolat do twarzy nadaje się również do usunięcia resztek tuszu do rzęs, już po wykonanym demakijażu.

Hydrolat jest też doskonałą bazą do różnego rodzaju maseczek do twarzy. Możesz go dodać na przykład do maseczek zawierających naturalną glinkę. Hydrolat służy do tego, aby spryskać nim już zastygniętą maseczkę do twarzy. Gdy glinka jest już wysuszona, to zawarte w niej składniki aktywne nie przenikają już do wnętrza skóry. Hydrolat bardzo skutecznie rozwiązuje ten problem. Ogromną zaletą hydrolatu jest też to, że albo wzmacnia on działanie maseczki albo nadaje jej dodatkowe właściwości.

  • Hydrolat do włosów

Czy robiłaś kiedyś olejowanie włosów? Jeżeli tak, to wiesz, że bardzo dobrze wpływa ono na ich ogólną kondycję. Jednak do olejowania niezbędny jest odpowiedni podkład. Może być nim właśnie hydrolat do włosów. Zanim nałożysz olejek dopasowany do porowatości twoich włosów, to zwilż je hydrolatem. Taki olejek najlepiej jest trzymać na włosach minimum 30 minut. Maksymalny zalecany czas takiego zabiegu pielęgnacyjnego to jedna godzina.

Hydrolat możesz zastosować również w formie mgiełki do włosów. Hydrolat ma lekko kwaśne pH, więc jest bardzo pomocny w pielęgnacji włosów. Pomaga domknąć łuski włosów. Hydrolat warto stosować po umyciu włosów. Nadasz im wtedy odpowiednią gładkość i blask. Hydrolat rumiankowy będzie najbardziej odpowiednim wyborem dla blondynek.

woda różana

Jaki hydrolat wybrać?

Wszystko zależy od tego, jakie są twoje indywidualne potrzeby. Inne wymagania ma cera sucha, a inne trądzikowa. Wybór hydrolatu musisz zacząć od określenia rodzaju twojej cery. Przykładowo, gdy masz skórę tłustą, to najlepszy dla ciebie będzie hydrolat oczarowy, laurowy, lawendowy, z bławatka lub z werbeny. Tego rodzaju hydrolaty bardzo pomagają w regulowaniu wydzielania sebum. Oczar poprawia stan napięcia skóry oraz zwęża jej naczynka krwionośne. Może być stosowany również przy stanach zapalnych skóry, przy stłuczeniach oraz otarciach. Hydrolat z oczaru wirginijskiego jest często stosowany do leczenia skóry trądzikowej, ponieważ działa ściągająco, ale nie wysuszająco.

Natomiast do cery mieszanej optymalnym wyborem będzie hydrolat: rumiankowy, lawendowy, miętowy, szałwiowy, oraz z werbeny. Hydrolat lawendowy ma działanie przeciwgrzybicze i przeciwbakteryjne. Pomaga w regulowaniu produkcji sebum. Dlatego warto go stosować na przykład na strefę T. Hydrolat lawendowy ma również właściwości regenerujące i przyspieszające gojenie się ran.

Hydrolat różany – jak zrobić go w domu?

Hydrolat różany jest polecany, w szczególności tym kobietom, które mają cerę naczynkową. Bardzo skuteczne zwęża on naczynka i sprawia, że skóra na twarzy wygląda zdrowo. Wbrew pozorom zrobienie takiego hydrolatu samodzielnie wcale nie jest skomplikowane. Wystarczy, że zgromadzisz niezbędne do jego przygotowania składniki. Potrzebne Ci będą: dość duży garnek z pokrywką, dwie miseczki, woda (destylowana lub filtrowana), pięć lub sześć garści płatków różanych, lód.

Pierwszym krokiem jest ustawienie do góry nogami na dnie garnka żaroodpornej miseczki. Następnie musisz dodać do niego wszystkie płatki róż. Im więcej płatków dodasz, tym mocniejszy będzie hydrolat różany. Następnie nalej do garnka wodę. Nie powinno być jej więcej niż na wysokość stojącego do góry dnem naczynia. Następnie postaw na nim kolejny kubek, do którego będzie się skraplał hydrolat. Całość przykryj odwróconą do góry dnem pokrywką. Na samej górze połóż lód. Całość gotuj na wolnym ogniu do momentu, gdy wytworzy się hydrolat różany. Gdy ostygnie, to przelej go do szklanej buteleczki.

Bibliografia:

1. https://biotechnologia.pl/kosmetologia/osiem-zastosowan-hydrolatu-w-atomizerze,18986

2. https://panacea.pl/articles.php?id=5106

3. https://kosmetologa.pl/naturalne-kosmetyki/lawenda-w-kosmetyce.html

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: