Masaż relaksacyjny – rodzaje, jak wygląda, jak się przygotować?
Silny stres, siedzący tryb życia, przeciążenia – wszystkie te czynniki zwiększają napięcie mięśniowe, któremu zwykle towarzyszy ból. Zmagając się z tymi dolegliwościami, warto zdecydować się na masaż relaksacyjny całościowy lub częściowy. Poza odprężeniem może przynieść on o wiele więcej korzystnych skutków dla organizmu.
Czym jest masaż relaksacyjny?
Masaż relaksacyjny to delikatniejsza wersja masażu klasycznego. Jak sama nazwa wskazuje, ma nas odprężyć – to doskonała forma relaksu po ciężkim dniu w pracy, ale i po wysiłku fizycznym. Początków masażu relaksacyjnego upatrywać należy już w starożytności. Była to popularna technika odprężania w Cesarstwie Rzymskim i krajach Dalekiego Wschodu. Aktualną po dziś dzień wiedzę na temat tego, jak zrobić masaż relaksacyjny zawdzięczamy chińskim mistrzom.
Techniki masaży relaksacyjnych ewoluowały przez lata i współcześnie można spotkać się z wieloma ich odmianami. Podstawowy podział uwzględnia: masaż relaksacyjny całościowy oraz masaż relaksacyjny częściowy. Pierwszy z nich wykonywany jest na całym ciele. Drugi natomiast skupia się na poszczególnych jego partiach np. wyłącznie na plecach lub nogach.
Rodzaje masażu relaksacyjnego
Można się spotkać również z innymi formami tego zabiegu:
- masaż stopami Padanghata,
- masaż ciepłymi kamieniami,
- masaż ziołowymi stemplami,
- masaż shiatsu,
- masaż Abhyanga,
- masaż balijski,
- masaż hawajski,
- masaż tajski.
Bez względu na rodzaj zabiegu, każdy można urozmaicić, stosując np. olejki do masażu relaksacyjnego, pałki bambusowe czy muszle tygrysie. Wykorzystanie dodatkowych akcesoriów wpływa jednak na koszt sesji. Im większe zaangażowanie terapeuty i im dłuższy czas trwania zabiegu, tym wyższa cena.
Jak wygląda masaż relaksacyjny?
Każdego roku ok. 10 proc. wszystkich przepisywanych leków stanowią środki uśmierzające ból kręgosłupa. Aż 49 proc. osób borykających się z tego typu dolegliwościami decyduje się na kontakt ze specjalistą dopiero wtedy, gdy poruszanie się zaczyna sprawiać trudność.
Coraz więcej osób decyduje się również na częściowy bądź całościowy masaż relaksacyjny. Jak robić go, by efekty były szybko odczuwalne? Redukowanie napięcia mięśniowego i obniżanie poziomu stresu tą techniką odbywa się przez delikatne, płynne i spokojne ruchy ciepłymi dłońmi terapeuty: rozcieranie, głaskanie, ugniatanie, wibrowanie i oklepywanie.
Jak powinien przebiegać prawidłowo wykonywany masaż relaksacyjny? Opis czynności zależny jest od wybranej jego odmiany. Jednak podobną sekwencję ruchów stosuje się w większości z nich (w tym podczas masażu relaksacyjnego częściowego i masażu relaksacyjnego całościowego). Kolejność powinna uwzględniać przejście od dotyku delikatnego do bardziej intensywnego.
W części zasadniczej zabiegu, podczas której pobudza się tkanki, stosuje się ugniatanie fałdów skórnych w kierunku od dołu ku górze. Na zakończenie rozciera się poszczególne partie ciała, by zniwelować obrzęki oraz oklepuje je w celu ukrwienia tych najbardziej bolesnych.
Bezpośrednio po zakończeniu sesji możliwy jest spadek samopoczucia. Uderzenia gorąca, senność, dreszcze – to najczęściej występujące reakcje organizmu na zmiany napięcia w tkankach. Nie są to jednak odczucia niebezpieczne i ustępują w ciągu kilku godzin.
Jak się przygotować do masażu?
Zarówno masaż relaksacyjny częściowy, jak i całościowy nie wymagają szczególnych przygotowań. Jedyne, o czym powinno się pamiętać, to, by nie umawiać się na sesję w czasie menstruacji oraz po spożyciu alkoholu.
Sesje odbywają się w gabinetach i salonach, gdzie pacjent ma do dyspozycji jednorazową bieliznę, ręczniki i środki higieny osobistej. Nie ma wobec tego potrzeby zabierania ze sobą żadnych akcesoriów czy odzieży na zmianę.
Wpływ masażu relaksacyjnego na organizm
Masaż relaksacyjny pozytywnie wpływa na organizm, zarówno w ujęciu somatycznym (w odniesieniu do ciała), jak i psychosomatycznym (oddziałując na umysł).
Jakie efekty może przynieść masaż relaksacyjny?
Masaż relaksacyjny pobudza gruczoły potowe i łojowe oraz usprawnia krążenie krwi i limfy. W efekcie tego szybciej ustępują stany zapalne, a u osób z rozstępami blizny stają się płytsze i jaśniejsze.
Pozytywnym skutkiem lepszego ukrwienia tkanek jest również pobudzenie metabolizmu, w efekcie czego zmniejsza się objętość komórek tłuszczowych. Masaż relaksacyjny ma więc duże znaczenie w zapobieganiu i leczeniu otyłości.
Ruchy rozcierania, głaskania, ugniatania usprawniają wydalanie z tkanek produktów przemiany materii i transport składników odżywczych, w efekcie czego skóra staje się bardziej elastyczna i napięta, a tkanka łączna mniej podatna na zmiany zwyrodnieniowe. Ponadto w układzie kostno-stawowym odbudowa uszkodzonych chrząstek przebiega efektywniej.
Korzystne zmiany na poziomie tkanek to nie jedyne pozytywne skutki, jakie może przynieść masaż relaksacyjny. Usprawnia się dzięki niemu przewodnictwo nerwowo-mięśniowe, co może ograniczyć miejscowe zaburzenia czucia powierzchniowego (parestezje).
Przyspieszone zostają również ruchy robaczkowe jelit, co korzystnie wpływa na proces trawienia.
Masaż przyczynia się ponadto do wzrostu poziomu endorfin (tzw. hormonu szczęścia) i obniżenia kortyzolu (tzw. hormonu stresu).
Kto może skorzystać z masażu relaksacyjnego?
Masaż relaksacyjny całościowy i częściowy przeznaczony jest przede wszystkim dla osób ze wzmożonym napięciem mięśniowym i nerwowym. Korzystają z niego również sportowcy wyczynowi, by przyspieszyć regenerację po intensywnym treningu.
Ponadto jeśli zabieg wykonuje terapeuta, który ukończył kurs masażu relaksacyjnego, sesje mogą stanowić element szerszej terapii (w tym profilaktyki) schorzeń takich jak: zmiany zwyrodnieniowe stawów, cukrzyca, zaburzenia snu i stany depresyjne.
Przeciwwskazania do wykonywania masażu relaksacyjnego
Mimo szeregu korzyści, jakie niesie za sobą masaż relaksacyjny, nie jest to zabieg dla każdego.
Nie może być on wykonywany u osób:
- z przewlekłymi stanami zapalnymi,
- w czasie infekcji, którym towarzyszy podwyższona temperatura ciała,
- chorujących na nowotwory,
- z chorobami skórnymi w stanie ostrym,
- w czasie menstruacji,
- po spożyciu alkoholu.
Cena masażu relaksacyjnego
To, ile kosztuje masaż relaksacyjny, zależy od kilku czynników: rodzaju, dodatkowych akcesoriów, które zostały wykorzystane, czasu trwania, jak i miejsca, w którym zabieg jest wykonywany. Przykładowo, trwający godzinę całościowy masaż relaksacyjny to koszt ok. 200 zł, tyle samo kosztuje np. masaż świecą. Masaż relaksacyjny częściowy, np. pleców czy głowy, to ok. 50-100 zł.
Źródła:
- K. A. Palejko, A. M. Pogorzała, W. Stryła, Medyczne Aspekty Masażu Relaksacyjnego na podstawie doświadczeń własnych, [w:] Innowacyjność i tradycja w fizjoterapii. Monografia pod redakcją Adrianny Marii Borowicz. Poznań 2017
- Ogólnopolski program profilaktyki przewlekłych bólów kręgosłupa, Ministerstwo Zdrowia Departament Funduszy Europejskich i e-Zdrowia, Warszawa 2018 r.
- D. Mucha, Wpływ masażu klasycznego całego ciała na tętno i ciśnienie krwi, Politechnika Radomska, Katedra Wychowania Fizycznego i Zdrowotnego, Instytut Fizjoterapii, PPWSZ Nowy Targ 2007
Zobacz także
„Dźwięki harmonizują i głęboko relaksują, otwierają nas na wewnętrzne obrazy” – mówi Marta Małocha, prowadząca sesje z Misami Kryształowymi
Czym jest masaż ajurwedyjski i jak wygląda sam zabieg?
„Zajęcia jogi śmiechu działają jak masaż twarzy, a przecież śmiech prostuje opadające kąciki ust. Po co myśleć o zmarszczkach? Ważniejsze jest życie pełne radości” – mówi Piotr Bielski, jogin śmiechu
Polecamy
Masaż Miracle Touch – kiedy marzy ci się płaski brzuch bez ćwiczeń
Piotr Gaca o tym, jak został mistrzem kobido. „W piątek złożyłem wypowiedzenie w banku, a w poniedziałek zaczął się nowy rozdział w moim życiu”
Czym jest masaż shiatsu? Zastosowanie i przeciwwskazania
Czy masaż twarzy rzeczywiście odmładza? Poznaj efekty tego zabiegu!
się ten artykuł?