Przejdź do treści

Masaż ajurwedyjski podaruje ci ukojenie i niezwykłe doznania. Sprawdź, na czym polega!

Masaż ajurwedyjski - co to jest, rodzaje, cena Istock.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Masaż ajurwedyjski – jak sama nazwa wskazuje – wywodzi się z ajurwedy, jednej z najstarszych technik medycyny. Jej założeniem jest to, że w zdrowiu ważne jest nie tylko ciało, ale i stan ducha. Ajurwedyjski masaż to coś, co warto włączyć do swoich rytuałów.

Czym jest ajurweda?

Pochodząca z medycyny wschodniej ajurweda to uznany przez WHO najstarszy system opieki zdrowotnej. O tym, dlaczego warto pewne jej elementy włączyć w nasze codzienne życie, świadczy chociażby sama etymologia słowa: „ayu” oznacza życie, zaś „veda” naukę. Całościowo zatem ajurwedę można tłumaczyć, jako „naukę o życiu”. I choć nie zastąpi nam ona tradycyjnych wizyt u lekarza, na pewno dzięki holistycznemu podejściu do ciała i duszy, będzie ogromnym wsparciem przy leczeniu wielu chorób – szczególnie, jeśli zdecydujemy się na cudowny masaż ajurwedyjski.

Ajurwedyjski masaż – na czym polega?

Trudno stwierdzić, kiedy ajurweda powstała, wiadomo natomiast, że mądrości spisane zostały ponad 5000 lat temu, a zalicza się do nich m.in. Charake Samhitę, Sushutę Samhitę  i Ashtangę Hudaya. Każda z ksiąg odnosi się do pięciu żywiołów:

 • ziemi,
 • wody,
 • ognia,
 • powietrza,
 • przestrzeni.

W spisanych księgach żywioły pojawiają się nie bez powodu. To część natury, a zdrowie i szczęście człowieka jest możliwe tylko wtedy, gdy żyje on w symbiozie z otaczającym go światem. Tylko w ten sposób może uniknąć poważnych dolegliwości. Głównym założeniem ajurwedy jest zresztą zapobieganie chorobom, dlatego największy nacisk kładzie się na:

 • właściwą dietę,
 • aktywność fizyczną,
 • ziołolecznictwo,
 • rozwój osobisty,
 • lecznicze masaże.

I to właśnie masaże z wykorzystaniem aromaterapii najmocniej przeniknęły do kultury zachodniej, wprowadzając do medycyny tradycyjnej także część relaksacyjną, bardzo poprawiającą ogólne leczenie. Dla filozofii ajurwedy masaże pełnią także inną, bardzo ważną rolę: dzięki nim otwierają się w ciele człowieka kanały energetyczne, co jest niezwykle ważne w celu prawidłowego przepływu energii witalnej.

Złote mleko (z kurkumą)

Rodzaje masażu ajurwedyjskiego

Indyjska filozofia opiera się na istnieniu czakr. To one odpowiadają za wymianę energii życiowej i witalnej. Celem masażu jest ich pobudzenie, otwarcie na nowe doznania oraz bodźce. Ajurweda wyróżnia aż siedem czakr:

 • czakra sakralna na wysokości kości ogonowej,
 • czakra korzenia u podstawy kręgosłupa,
 • czakra splotu słonecznego powyżej pępka,
 • czakra serca na środku mostka,
 • czakra gardła pod grdyką,
 • czakra trzeciego oka na środku czoła,
 • czakra korony na czubku głowy.

Masaż abhyanga

Najpopularniejszym masażem ajurwedyjskim, który jest częścią rytuału oczyszczającego i odmładzającego, jest abhyanga. Podczas zabiegu osoba masowana jest naga, polewana ciepłym olejem sezamowym, którego celem jest usunięcie z ciała toksyn. Wykonują go dwie osoby, które przyspieszają odblokowanie kanałów energetycznych.

Masaż garszana

Drugim, dość popularnym – szczególnie u kobiet – masażem ajurwedyjskim jest garszana. Do masowania ciała stosuje się szorstkie rękawice z surowego jedwabiu, które działają jak peeling. Sprzyja to likwidacji cellulitu, poprawiając krążenie. Jest też bardzo dobrym uzupełnieniem diet i treningów.

Masaż shirodhara i padabhyanga

Coraz częściej w Polsce można też spotkać się z masażem shirodhara, który polega na masowaniu czakry trzeciego oka z wykorzystaniem ciepłego oleju. Pomaga on w osiągnięciu pełnego relaksu, podobnie jak padabhyanga, czyli masaż stóp (ajurweda zakłada, że ucisk na odpowiednie części stóp wpływa na prawidłowe funkcjonowanie organów do nich przypisanych).

Masaż Shiroabhyanga

Shiroabhyanga to ajurwedyjski masaż głowy. Wykonuje się go w pozycji siedzącej. Jego zadaniem jest nie tylko odprężenie masowanej osoby, ale – przede wszystkim – przywrócenie równowagi energii w ciele. Oprócz głowy (i twarzy) masowane są także barki i plecy.

Masaż tajski

Olejek do masażu ajurwedyjskiego

Olejki stosowane do masażu ajurwedyjskiego są bardzo istotne. Podczas zwykłego zabiegu najczęściej wykorzystuje się olejek sezamowy, kokosowy oraz gorczycowy, jednak dla całego rytuału znaczenie ma także aromaterapia, dlatego w zależności od dolegliwości, stosuje się odpowiednią mieszankę ziół oraz owoców.

Do najważniejszych olejków należą:

 • olej gorczycowy – wspomaga leczenie obrzęków,
 • olej kokosowy wymieszany z sokiem z cytryny – stosowany do pielęgnacji skóry,
 • oliwa z oliwek – koi ból, zmniejsza opuchliznę. Zalecana dla dzieci i osób starszych,
 • olejek sezamowy – likwiduje bóle mięśni, wspomaga trawienie,
 • olejek kolendrowy – pomaga przy stanach podgorączkowych,
 • olej z pestek dyni – leczy bezsenność, redukuje stres,
 • olejek migdałowy – wspomaga proces odmładzania.

Olejki dodatkowo są ważnym elementem aromaterapii – pozwalają się zrelaksować, odprężyć, co zdecydowanie wpływa na stan zarówno fizyczny, jak i psychiczny. Również i zachowanie młodości, zdrowej cery i elastycznej skóry możliwe jest dzięki zdrowotnym właściwościom olejów stosowanych podczas masażu.

Masaże ajurwedyjskie – cena

Masaż ajurwedyjski zyskuje popularność, bez wątpienia zawdzięcza to niezwykłej technice relaksacyjnej. Mimo to, ceny wciąż nie należą do najniższych – godzina przyjemności to koszt około 250 zł. Warto zdecydować się na pakiety, dzięki którym każdy zabieg jest odrobinę tańszy.

Warto także zainteresować się kursem masażu ajurwedy. Podczas kilku dni intensywnej nauki kursanci mają też okazję zgłębić filozofię indyjskiej medycyny, która nie pozostanie bez wpływu na podejście do życia. Koszty kursu – w zależności od wyboru masażu to koszt od 1000 zł do 2500 zł.

Ajurweda nie zastąpi medycyny konwencjonalnej, ale dzięki pełnemu podejściu i zastosowaniu technik relaksacyjnych, będzie doskonałym uzupełnieniem codziennej terapii – szczególnie, jeśli zależy nam na pięknej i jędrnej skórze.

 

Źródła:

 1. https://www.who.int/medicines/areas/traditional/BenchmarksforTraininginAyurveda.pdf
 2. https://www.everest-ayurveda.pl/nasza-historia
 3. https://www.ayujournal.org/article.asp?issn=0974-8520;year=2015;volume=36;issue=4;spage=364;epage=369;aulast=Chauhan
 4. https://www.hopkinsmedicine.org/health/wellness-and-prevention/ayurveda

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: