Przejdź do treści

Czym jest masaż ajurwedyjski i jak wygląda sam zabieg?

Masaż ajurwedyjski - co to jest, rodzaje, cena Istock.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Masaż ajurwedyjski, podobnie jak inne elementy wschodnich systemów leczniczych (np. praktyki z medycyny chińskiej czy masaż tajski) zdobywają coraz większość popularność w zachodnich ośrodkach SPA i punktach odnowy biologicznej. Jakie korzyści dla organizmu przynosi? Czy istnieją jakieś przeciwwskazania? 

Masaż ajurwedyjski a ajurweda 

Masaż ajurwedyjski to część ajuwerdy, systemu leczniczo-filozoficznego wywodzącego się z Indii. Jest ona ściśle związana z filozofią Wschodu, jej początków upatruje się w starożytności. Podstawowe założenie tego systemu leczniczego opiera się na podejściu holistycznym, a więc uznaniu, że organizm jest harmonijną całością. Oznacza to, że przy danych dolegliwościach nie należy skupiać się jedynie na konkretnym schorzeniu czy narządzie, ale na całym organizmie.  

Zgodnie z jej koncepcją każdy żywy organizm jest systemem składającym się z pięciu żywiołów, a te z kolei tworzą trzy rodzaje energii (dosze): pitta, vata, kapha. W praktykach ajurwedy dąży się do osiągnięcia równowagi organizmu, ciała i umysłu. Zdrowie jest ściśle powiązane z dobrostanem psychicznym, a za ten odpowiadają m.in.: masaże ajurwedyjskie, medytacja, joga i praca nad umysłem. 

Jak wygląda masaż ajurwedyjski w różnych technikach? 

Jest kilka rodzajów masażu ajurwedyjskiego. Różnią się techniką, wskazaniami i efektami, jakie przynoszą. Wykonywane są w różnych pozycjach: siedzącej, leżącej (na plecach, brzuchu, boku). Które z nich będą idealne dla Ciebie? 

Abhyanga 

Najbardziej uniwersalną i powszechnie stosowaną techniką jest masaż ajurwedyjski abhyanga, który nazywany jest masażem olejowym. Do jego wykonania wykorzystuje się podgrzane olejki eteryczne. Najczęściej jest to olejek sezamowy, ale stosowane są także: olej gorczycowy, kolendrowy, kokosowy lub migdałowy. Zabieg wykonywany jest jednocześnie przez dwóch masażystów. 

Shiroabhyanga 

Shiroabhyanga to masaż ajurwedyjski głowy, który polega na uciskaniu palcami wyznaczonych punktów. Ten zabieg także wykonywany jest z użyciem oleju (sezamowego lub amla). Tym samym na włosach zostaje tłusta warstwa, której po zabiegu nie należy zmywać, aby składniki zawarte w olejkach mogły zadziałać na włosy i skórę głowy.  

Mukhabhyanga 

Mukhabhyanga to masaż ajurwedyjski twarzy. Podczas zabiegu masażysta uciska określone punkty energetyczne. Masaż jest nie tylko bardzo relaksujący, ale także wyraźnie poprawia wygląd skóry – wyrównuje jej koloryt, redukuje opuchlizny i inne oznaki zmęczenia. 

Ratnaabhyanga  

Masaż ratnaabhyanga to zabieg z gorącymi kamieniami półszlachetnymi. Używa się do niego takich kamieni jak m.in. jak tygrysie oko, ametysty, kryształ górski, jaspisy, kwarc różowy.  

Udvarthana 

Do zabiegu udvarthana  stosuje się peeling z mieszkanki sproszkowanych przypraw ziół. Masaż zalecany jest szczególnie przy problemach z nadwagą i cellulitem. 

Jaki rodzaj masażu wybrać?

Rodzaje masażu ajurwedyjskiego

Indyjska filozofia opiera się na istnieniu czakr. To one odpowiadają za wymianę energii życiowej i witalnej. Celem masażu jest ich pobudzenie, otwarcie na nowe doznania oraz bodźce. Ajurweda wyróżnia aż siedem czakr:

 • czakra sakralna na wysokości kości ogonowej,
 • czakra korzenia u podstawy kręgosłupa,
 • czakra splotu słonecznego powyżej pępka,
 • czakra serca na środku mostka,
 • czakra gardła pod grdyką,
 • czakra trzeciego oka na środku czoła,
 • czakra korony na czubku głowy.

Masaż abhyanga

Najpopularniejszym masażem ajurwedyjskim, który jest częścią rytuału oczyszczającego i odmładzającego, jest abhyanga. Podczas zabiegu osoba masowana jest naga, polewana ciepłym olejem sezamowym, którego celem jest usunięcie z ciała toksyn. Wykonują go dwie osoby, które przyspieszają odblokowanie kanałów energetycznych.

Masaż garszana

Drugim, dość popularnym – szczególnie u kobiet – masażem ajurwedyjskim jest garszana. Do masowania ciała stosuje się szorstkie rękawice z surowego jedwabiu, które działają jak peeling. Sprzyja to likwidacji cellulitu, poprawiając krążenie. Jest też bardzo dobrym uzupełnieniem diet i treningów.

Masaż shirodhara i padabhyanga

Coraz częściej w Polsce można też spotkać się z masażem shirodhara, który polega na masowaniu czakry trzeciego oka z wykorzystaniem ciepłego oleju. Pomaga on w osiągnięciu pełnego relaksu, podobnie jak padabhyanga, czyli masaż stóp (ajurweda zakłada, że ucisk na odpowiednie części stóp wpływa na prawidłowe funkcjonowanie organów do nich przypisanych).

Masaż Shiroabhyanga

Shiroabhyanga to ajurwedyjski masaż głowy. Wykonuje się go w pozycji siedzącej. Jego zadaniem jest nie tylko odprężenie masowanej osoby, ale – przede wszystkim – przywrócenie równowagi energii w ciele. Oprócz głowy (i twarzy) masowane są także barki i plecy.

Masaż tajski

Olejek do masażu ajurwedyjskiego

Olejki stosowane do masażu ajurwedyjskiego są bardzo istotne. Podczas zwykłego zabiegu najczęściej wykorzystuje się olejek sezamowy, kokosowy oraz gorczycowy, jednak dla całego rytuału znaczenie ma także aromaterapia, dlatego w zależności od dolegliwości, stosuje się odpowiednią mieszankę ziół oraz owoców.

Do najważniejszych olejków należą:

 • olej gorczycowy – wspomaga leczenie obrzęków,
 • olej kokosowy wymieszany z sokiem z cytryny – stosowany do pielęgnacji skóry,
 • oliwa z oliwek – koi ból, zmniejsza opuchliznę. Zalecana dla dzieci i osób starszych,
 • olejek sezamowy – likwiduje bóle mięśni, wspomaga trawienie,
 • olejek kolendrowy – pomaga przy stanach podgorączkowych,
 • olej z pestek dyni – leczy bezsenność, redukuje stres,
 • olejek migdałowy – wspomaga proces odmładzania.

Olejki dodatkowo są ważnym elementem aromaterapii – pozwalają się zrelaksować, odprężyć, co zdecydowanie wpływa na stan zarówno fizyczny, jak i psychiczny. Również i zachowanie młodości, zdrowej cery i elastycznej skóry możliwe jest dzięki zdrowotnym właściwościom olejów stosowanych podczas masażu.

Masaże ajurwedyjskie – cena

Masaż ajurwedyjski zyskuje popularność, bez wątpienia zawdzięcza to niezwykłej technice relaksacyjnej. Mimo to, ceny wciąż nie należą do najniższych – godzina przyjemności to koszt około 250 zł. Warto zdecydować się na pakiety, dzięki którym każdy zabieg jest odrobinę tańszy.

Warto także zainteresować się kursem masażu ajurwedy. Podczas kilku dni intensywnej nauki kursanci mają też okazję zgłębić filozofię indyjskiej medycyny, która nie pozostanie bez wpływu na podejście do życia. Koszty kursu – w zależności od wyboru masażu to koszt od 1000 zł do 2500 zł.

Ajurweda nie zastąpi medycyny konwencjonalnej, ale dzięki pełnemu podejściu i zastosowaniu technik relaksacyjnych, będzie doskonałym uzupełnieniem codziennej terapii – szczególnie, jeśli zależy nam na pięknej i jędrnej skórze.

 

Źródła:

 1. https://www.who.int/medicines/areas/traditional/BenchmarksforTraininginAyurveda.pdf
 2. https://www.everest-ayurveda.pl/nasza-historia
 3. https://www.ayujournal.org/article.asp?issn=0974-8520;year=2015;volume=36;issue=4;spage=364;epage=369;aulast=Chauhan
 4. https://www.hopkinsmedicine.org/health/wellness-and-prevention/ayurveda

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: