Przejdź do treści

Maseczka drożdżowa – jak ją wykonać i jak jej używać

Maseczka drożdżowa – jak ją wykonać i jak jej używać Istock.com
Podoba Ci
się ten artykuł?

Maseczka drożdżowa – znana i ceniona przez nasze babcie, w ostatnich latach wraca do łask. Nic w tym dziwnego, drożdże to źródło wielu witamin i składników mineralnych, które poprawią kondycję twojej skóry i włosów. Jeśli borykasz się z trądzikiem lub niedoskonałościami – sięgnij po maseczkę z drożdży na twarz. Chcesz wzmocnić i nawilżyć swoje pasma? Maseczka drożdżowa na włosy to rozwiązanie dla ciebie.

Maseczka drożdżowa – właściwości

Rosnąca popularność naturalnych metod pielęgnacji przyczyniła się m.in. do wzrostu zainteresowania maską drożdżową, którą kupisz obecnie niemal w każdej drogerii. Z łatwością możesz przygotować ją także w domu, opierając się na doskonale znanych i wykorzystywanych w kuchni świeżych lub suszonych drożdżach. Ich właściwości chwalił już Hipokrates, zalecając picie napoju z drożdży, aby dostarczyć witamin i wzmocnić organizm. W starożytności drożdże wykorzystywano także jako lek na choroby skóry, rany po oparzeniach, owrzodzenia, wypryski. Wszystko to za sprawą witamin i składników mineralnych, których drożdże są źródłem.

Drożdże to niemal w 40 proc. aminokwasy i źródło łatwo przyswajalnego białka. Znajdziesz w nich witaminy – w tym niezwykle cenne dla twoich włosów i skóry witaminy z grupy B. Dostarczają one także wielu składników mineralnych m.in. cynku, zmniejszającego produkcję łoju, a także potasu, magnezu, manganu, wapnia, żelaza, chromu. Nie sposób nie wspomnieć także o właściwościach oczyszczających, dzięki którym stosowanie maseczek z drożdży na twarz skutecznie poprawi kondycję skóry.

pieczywo pełnoziarniste

Maska drożdżowa na twarz – drożdże na trądzik

Jak działa maseczka drożdżowa na twarz? To przede wszystkim skuteczny sposób walki z niedoskonałościami i trądzikiem. Drożdże przyczyniają się bowiem do regulowania wydzieliny z gruczołów łojowych, co zapobiega powstawaniu łojotoku. Zmniejszają także liczbę powstających zaskórników, które wpływają na pogorszenie wyglądu skóry. Maseczki z drożdżami łagodzą ponadto stany zapalne i podrażnienia, dzięki czemu skóra twojej twarz będzie wyraźnie zregenerowana, uspokojona i wygładzona.

Maseczkę drożdżową na twarz warto stosować regularnie – raz lub dwa razy w tygodniu.

Drożdże na włosy

Maseczka z drożdży na włosy to doskonały sposób na ich odżywienie, łupież i powstrzymanie wypadania. Wszystko to za sprawą witamin z grupy B, w szczególności biotyny i witaminy B6. Dzięki maskom drożdżowym włosy stają się także bardziej sprężyste, nawilżone i  gładkie. Kwas pantotenowy wpływa ponadto na poprawę ich pigmentacji.

Co ciekawe, drożdże na włosy stosowane mogą być nie tylko zewnętrznie, ale też w formie kuracji napojami drożdżowymi. Picie drożdży wzmacnia kondycję skóry i cebulki włosów. Należy jednak pamiętać, że napój drożdżowy powinno się przyjmować przez maksymalnie czterdzieści dni. Zaleca się także, aby po 5. dniach zrobić kilkudniową przerwę – na 8 do dziesięciu dni.

Maseczki drożdżowe – przepisy

Domowe maseczki drożdżowe na włosy oraz na twarz możesz przygotować, wykorzystując dodatkowe składniki, według swoich potrzeb. Nawilżające i wygładzające włosy mleko, odżywczy miód, działające regenerująco jajka i olejki, rozjaśniający przebarwienia sok z cytryny – to tylko niektóre propozycje.

Maseczka drożdżowa regulująca wydzielanie sebum

  • kostka drożdży,
  • szklanka mleka.

Rozgnieć drożdże i zalej je szklanką ciepłego mleka. Wszystko dokładnie wymieszaj. Tak przygotowaną maseczkę możesz nakładać na całą twarz lub w miejsca, gdzie skóra jest zbyt tłusta. Doskonałe efekty przyniosą także drożdże na włosy przetłuszczające się – nałóż maskę na około pół godziny, następnie dokładnie umyj i spłucz włosy.

Oczyszczająca maseczka z drożdży na twarz

  • 1 łyżka miodu,
  • żółtko,
  • pół kostki drożdży,
  • 2 łyżki ugotowanej dyni.

Wymieszaj wszystkie składniki i nałóż maseczkę na twarz. Po 15 minutach zmyj dokładnie. Dynię możesz zastąpić także innym składnikiem o działaniu wzmacniającym oczyszczenie np. pomidorem, truskawkami lub sokiem z cytryny – ten dodatkowo będzie działał rozjaśniająco.

Maska z drożdży na zniszczone włosy

  • miód,
  • jogurt,
  • drożdże.

Wymieszaj wszystkie trzy składniki w takich samych proporcjach i nałóż na włosy. Po około 30. minutach umyj je dokładnie. Dla wzmocnienia efektu maski możesz dodatkowo owinąć włosy folią spożywczą, ręcznikiem lub założyć czepek, a także ogrzać je nieco suszarką.

Maseczka z drożdży i olejku rycynowego

  • kostka drożdży,
  • mleko,
  • łyżka olejku rycynowy.

Rozgnieć drożdże i rozpuść je w niewielkiej ilości mleka. Następnie dodaj łyżkę lub dwie olejku rycynowego. Nałóż maseczkę na włosy, a po około 30. minutach spłucz dokładnie.

Źródła:

  1. „Domowe kosmetyki na skórę – zrób je sam” Białystok 2020,
  2. M. Malec, K. Ziaja, B. Muszyńska „Właściwości lecznicze i kosmetologiczne drożdży piekarniczych” Postępy Fitoterapii 2013/1,
  3. K. Muth, A. Tarajkowska-Olejnik „Domowe maseczki do włosów. Zestawienie odżywek i masek do różnych typów włosów” (https://docplayer.pl/207418709-Zestawienie-odzywek-i-masek-dla-roznych-typow-wlosow.html).

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

Podoba Ci
się ten artykuł?