Przejdź do treści

Drożdże na włosy – właściwości, domowe przepisy i efekty

Drożdże na włosy – właściwości, domowe przepisy i efekty Istock.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Drożdże doceniane są od czasów starożytnych za cenne składniki, które korzystnie wpływają na zdrowie. Drożdże na włosy w formie maseczki, koktajlu lub suplementu ograniczają ich wypadanie i siwienie, przywracają też sprężystość i elastyczność. Zbyt długo stosowane napoje i tabletki mogą jednak doprowadzić do niekorzystnych konsekwencji zdrowotnych.

Wpływ składników drożdży na włosy

Właściwości prozdrowotne drożdży zostały docenione już w starożytności przez Hipokratesa, który zalecał ich picie w celu wzmocnienia organizmu. Również współcześnie uważane są one za cenne źródło witamin z grupy B, dobrze przyswajalnego białka oraz związków mineralnych (cynku, fosforu, magnezu, selenu i chromu). Dzięki zawartości biotyny (witaminy B7) stosowanie drożdży na włosy przywraca im utraconą sprężystość, a także zapobiega nadmiernemu wypadaniu. Niedobór tego składnika jest jedną z najczęstszych przyczyn przedwczesnego łysienia. Natomiast witamina B6, którą również można znaleźć w drożdżach, wspomaga terapię przeciwłupieżową.

Ważnym składnikiem drożdży są też β-glukany (naturalne polisacharydy), które mają m.in. właściwości nawilżające, przeciwstarzeniowe oraz przyspieszające gojenie ran. Dzięki nim włosy wolniej siwieją i nie wypadają tak intensywnie. W drożdżach znaleźć można także kwas pantotenowy. Związek ten odpowiada za metabolizowanie białek, cukrów i tłuszczów, a także syntezę niektórych występujących w organizmie hormonów. To sprawia, że gojenie ran i regeneracja uszkodzonych tkanek przebiega szybciej. Kwas ten przyczynia się również do poprawy pigmentacji i stanu włosów.

Warto mieć na uwadze, że problemy skórne przekładają się na pogorszenie kondycji włosów. Dzieje się tak, ponieważ włosy są wytworem naskórka. Jeśli więc na głowie występują stany zapalne (będące np. jednym z objawów atopowego lub łojotokowego zapalenia skóry) można spodziewać się, że i włosy będą osłabione i podatne na wypadanie. Dzięki drożdżom możliwe jest całościowe podejście do problemu – stosując jeden składnik, można wyeliminować zarówno problemy skórne, jak i poprawić kondycję włosów.

włosy

Maseczka z drożdży na włosy

Maseczka drożdżowa na włosy i jej wykonanie nie należy ani do zadań czasochłonnych, ani skomplikowanych. Pozwala natomiast przygotować tani, domowy kosmetyk wzmacniający włosy i zapobiegający ich wypadaniu.

Aby wykonać maskę, wystarczy połączyć kostkę drożdży z trzema lub pięcioma łyżkami ciepłego mleka. Można również wykorzystać płynny miód jako zamiennik mleka lub dodatkowy składnik kosmetyku. W przypadku suchej skóry głowy warto dodać również oliwę z oliwek lub olejek rycynowy.

Kiedy nałożymy na zaaplikowaną maskę folię spożywczą lub czepek składniki odżywcze, składniki drożdży będą sprawniej wnikać w głąb struktury włosa oraz a także w skórę.

Preparat w zależności od potrzeb można zmyć już po kilkunastu lub dopiero po kilkudziesięciu minutach. Aby pozbyć się zapachu po masce drożdżowej na włosy, wystarczy umyć włosy szamponem stosowanym na co dzień.

Picie drożdży na włosy – jak pić drożdże?

Drożdże na porost włosów mogą być stosowane także jako napój drożdżowy. Jak przygotować drożdże do picia? Wystarczy połączyć 30 gramów sparzonych wrzątkiem drożdży z mlekiem oraz miodem. Zastosowanie gotującej się wody ma na celu zapobiegnięcie fermentacji wewnątrz układu pokarmowego.

Kuracja nie powinna trwać dłużej niż 40 dni, przy czym po każdych pięciu dniach codziennego stosowania napoju należy zrobić 10-dniową przerwę.

Dlaczego wypadają ci włosy i jak temu zaradzić? Wyjaśnia trycholożka Marta Klowan

Drożdże w tabletkach na włosy

Charakterystyczny smak drożdży sprawia, że nie każdy jest w stanie przyjmować je w formie napoju. Rozwiązaniem dla takich osób są tabletki zawierające drożdże liofilizowane.

Preparat stosuje się trzy razy dziennie w liczbie od czterech do pięciu tabletek w zależności od zalecenia producenta wybranych tabletek.

Drożdże na włosy – efekty stosowania

Pierwsze efekty działania drożdży na włosy można zauważyć po kilku tygodniach terapii. 

Bez względu na wybraną metodę (maski, koktajle, tabletki) można spodziewać się wielu korzyści:

  • ograniczenie lub całkowita likwidacja łupieżu,
  • redukcja poziomu przetłuszczania się włosów (unormowanie pracy gruczołów łojowych),
  • ograniczenie wypadania włosów,
  • przywrócenie włosom sprężystości i elastyczności,
  • zwiększone tempo wzrostu włosów,
  • wzmocnienie włosów (mniejsza ich łamliwość).
Drożdże - czym je zastąpić? / istock

Drożdże na włosy – efekty uboczne terapii

Drożdże powinny być stosowane przede wszystkim przez osoby, które zauważają u siebie przedwczesne siwienie włosów, nadmierne ich wypadanie, osłabienie, suchość i słaby wzrost. Często po ten naturalny składnik sięgają kobiety po urodzeniu dziecka i w okresie menopauzy.

Drożdży w formie koktajlu i tabletek nie powinni natomiast stosować:

  • alergicy,
  • cierpiący na chorobę Leśniowskiego-Crohna,
  • diabetycy.

Stosując doustnie drożdże na włosy, efekty uboczne, jakie mogą wystąpić, dotyczą przede wszystkim układu pokarmowego. Fermentacja wewnątrz jelit skutkuje bowiem bolesnymi wzdęciami, a niekiedy może doprowadzić nawet do infekcji grzybiczej, do wyleczenia której konieczne jest wdrożenie nieobojętnych dla organizmu antybiotyków.

Warto również pamiętać, że drożdże wiążą biotynę znajdująca się w zapasach zgromadzonych w tkankach organizmu. Jeśli terapia z zastosowaniem tabletek lub napojów drożdżowych jest wydłużana powyżej zaleceń, może to skutkować niedoborami biotyny, objawiającymi się generowaniem zwiększonej ilości wolnych rodników oraz kruchliwością włosów.

 

Bibliografia:

  1. B. Muszyńska, M. Malec, K. Sułkowska-Ziaja, Właściwości lecznicze i kosmetologiczne drożdży piekarniczych (Saccharomyces cerevisiae) [w:] Postępy Fitoterapii 1/201
  2. J. Pal, A. Piotrowska, J. Adamiak, O. Czerwińska-Ledwig, Piwo i surowce browarnicze w kosmetologii oraz kąpiele piwne jako forma zabiegowa [w:] Postępy Fitoterapii 2019; 20(2)
  3. M. Nóżka, A. Piotrowska, Wpływ maski piwnej na wybrane cechy skóry twarzy [w:] Kosmetologia Estetyczna 6 / 2019 / vol. 8
  4. A. Gryszczyńska, Witaminy z grupy B – naturalne źródło, rola w organizmie, skutki awitaminozy [w:] Postępy Fitoterapii 4/2009

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: