Maseczka z miodu – właściwości i domowe sposoby
Maseczka z miodu to idealny sposób na poprawę wyglądu twarzy, włosów, ust, a nawet pięt. Jego antybakteryjne, nawilżające i kojące właściwości, które znane były już w starożytności, doceniają także współczesne kobiety. Sprawdź, jak przygotować i dlaczego warto zastosować domową maseczkę z miodem na twarz, jak używać jej na włosy i czy sprawdzi się w pielęgnacji ciała.
Maseczka z miodu – właściwości
O tym, że naturalne kosmetyki są doskonałym sposobem pielęgnacji skóry i ciała nie trzeba dziś nikogo przekonywać. Jak pokazują badania, kobiety wybierające produkty z dodatkiem składników pochodzenia pszczelego, w tym maseczki z miodem, są coraz bardziej świadome ich oddziaływania na organizm. Jakie właściwości skrywa w sobie miód?
Miód jest bogaty nie tylko w cukry, ale także w aminokwasy, witaminy, mikroelementy i enzymy. Działa bakteriobójczo, odkażająco i przeciwzapalnie. Niezwykle cenne są także jego zdolności nawilżające, odżywcze i wzmacniające. Przeciwutleniające właściwości miodu pomagają w walce z wolnymi rodnikami. Dzięki temu jest on sprzymierzeńcem w zwalczaniu procesów starzenia się. Miód stosowany na twarz nie tylko regeneruje i przywraca blask zmęczonej cerze, ale także zwiększa elastyczność skóry. Jego dobroczynne właściwości znała już Kleopatra, a ukochana Chopina – George Sand słynęła z kąpieli z miodem, utrzymującej delikatność cery.
Jaki miód na twarz wybrać? Rodzaje miodu a jego właściwości
Na kosmetyczne i zdrowotne właściwości miodu w dużej mierze wpływa jego rodzaj. Wskazuje się między innymi, że od odmiany i miejsca zbioru uzależnione jest działanie przeciwutleniające. Wybierając miód na twarz, włosy, czy do pielęgnacji całego ciała warto zatem zwrócić uwagę z jakich roślin pszczoły zbierały nektar, spadź i pyłek kwiatowy.
- Miód spadziowy – posiada silne właściwości przeciwzapalne i antybakteryjne.
- Miód gryczany – zawiera rutynę, która wzmacnia naczynia krwionośne. Dlatego też idealnie sprawdzi się do pielęgnacji cery naczyniowej. Warto także pamiętać o jego właściwościach przyspieszających gojenie się ran oraz regeneracyjnych.
- Miód wrzosowy – charakteryzuje się bardzo silnymi właściwościami przeciwzapalnymi.
- Miód rzepakowy – przyspiesza gojenie ran, a także zapobiega powstawaniu pęcherzy w razie poparzenia.
- Miód manuka – nazywany jest często „płynnym złotem”. Do jego najważniejszych właściwości zalicza się naprawę skóry i zmniejszanie blizn, a także silne działanie nawilżające.
Miód na twarz – czy miód jest dobry na trądzik?
Jeśli walczysz z trądzikiem lub twoja skóra jest nadmiernie przetłuszczona – maseczka z miodu na twarz sprawdzi się idealnie. Miód absorbuje nadmiar sebum, a dzięki swoim właściwościom antybakteryjnym działa jak naturalny antybiotyk, niszcząc bakterie wywołujące trądzik. Efektem uprzykrzających życie krost są często małe ranki i blizny, które pojawiają się nawet po zakończonej kuracji. W takim wypadku rozwiązaniem problemu po raz kolejny okazać może się maseczka na twarz z miodem. Przyniesie ona ukojenie i skutecznie zregeneruje naskórek.
Miód zapobiega również powstaniu bliznowców, czyli niewielkich, ale jednocześnie nieestetycznych rozrostów włóknistych skóry, które mogą tworzyć się podczas gojenia ran. Mogą one pojawić się na skutek nieprawidłowej kuracji trądziku, jak również krost po ospie. Charakterystyczne są też dla ran po cesarskim cięciu. Stosowanie maseczki z miodu, szczególnie w sytuacji genetycznych obciążeń bliznowcem, może skutecznie zapobiec jego powstaniu.
Stosowanie kosmetyków z miodem na twarz sprawdzi się również w codziennej pielęgnacji suchej i odwodnionej skóry. Odżywiona, uelastyczniona i bardziej promienna cera to efekt wykorzystania naturalnych składników.
Miód na włosy – jaki rodzaj wybrać?
Miód z powodzeniem może być wykorzystywany także do pielęgnacji włosów. Jaki miód na włosy wybrać? Najważniejsze, aby był on naturalny. W procesie pasteryzacji, czyli podgrzania do 60 st. Celsjusza, traci bowiem wiele ze swoich właściwości. Dlatego warto wybierać sprawdzone pasieki i dostawców. Do przygotowania domowych maseczek z miodu na włosy najlepiej używać miodu płynnego – jego rozprowadzenie będzie dużo łatwiejsze. Jeśli masz w domu miód, który jest już lekko skrystalizowany, wystarczy, że podgrzejesz go w ciepłej wodzie.
Rozjaśnianie włosów miodem, szczególnie przez naturalne blondynki, to jeden ze sposobów na wykorzystanie tego słodkiego składnika w domowej pielęgnacji. Najlepsze efekty przyniesie stosowana regularnie maseczka z miodu i cytryny. Nałóż ją na włosy i pozostaw na około 20 minut, najlepiej pod folią.
Maseczka i woda z miodem na włosy to świetny domowy sposób na ich wygładzenie i nadaniem im połysku. Możesz także dodać miodu do szamponu lub odżywki z drogerii. Pamiętaj jednak, że jeśli stosujesz maseczkę z miodu musisz bardzo dokładnie ją spłukać. Jeśli jednak używasz wody z dodatkiem miodu dla poprawy wyglądu swoich łamliwych i suchych włosów – płukanie powinno być ostatnim etapem ich mycia.
Miód na usta
Twoim problemem są spierzchnięte i przesuszone usta? Wykorzystaj do ich pielęgnacji miód. Dzięki właściwościom gojenia ran przyspiesza on także regenerację popękanej skóry warg, a ponadto wygładza je i przywraca zdrowy kolor.
Możesz wykorzystać go także na popękane pięty. Dodaj do wody kilka łyżeczek miodu i zamocz stopy. Miód z dodatkiem maku to natomiast świetny peeling na zniszczone stopy, a maseczka z miodu z dodatkiem jogurtu naturalnego i awokado idealnie nawilży wysuszone łokcie i kolana.
Maseczka z miodem na twarz – sprawdzone receptury
Miód możesz znaleźć w kremach, balsamach i innych kosmetykach dostępnych w drogeriach. Maseczkę z miodu z łatwością wykonasz także w domu, wykorzystując do tego produkty z twojej kuchni. Oto kilka sprawdzonych przepisów:
Maseczka z miodu i cytryny:
- łyżeczka miodu,
- pół łyżki soku z cytryny.
Taka mieszanka sprawdzi się nie tylko dla rozjaśnienia włosów, ale też w likwidowaniu przebarwień na twarzy.
Maseczka na twarz z miodu i jabłka:
- łyżka miodu,
- starte jabłko.
Miód w połączeniu z jabłkiem działa nawilżająco i wygładzająco.
Maseczka z miodu i cynamonu:
- trzy łyżeczki miodu,
- pół łyżeczki cynamonu.
Te dwa naturalne składniki poprawią stan skóry trądzikowej.
Źródła:
- Bentzein, C. Salata „Miód, wosk… Przysmaki, dekoracje, kosmetyki” Delta W-Z 2016
- Dubiago, A. Nowak, A. Klimowicz „Wybrane właściwości miodu szczególnie przydatne w kosmetologii” Postępy fizjoterapii 2018, nr 1
- Kiełtyka-Dadasiewicz „Rośliny w nowoczesnej kosmetologii” Lublin 2016
- Przybyłowski, A. Wilczewska „Zachowania kobiet w zakresie zastosowania miodu i produktów pszczelich w kosmetyce” Marketing i Zarządzanie 2017, nr 2
- http://pzp.biz.pl/
Polecamy
Adrianna Śladowska: „Trądzik przestaje dotyczyć tylko osób w wieku dojrzewania, a coraz częściej dotyka dorosłych”
Skinimalism: prostota pielęgnacji zamiast skomplikowanej rutyny
Skin flooding – zrób to swojej skórze, a nie pożałujesz. „Po tę metodę może sięgnąć każdy” – przekonuje dermatolożka Ivana Stanković
Szwedzkie apteki zakazują sprzedaży dzieciom kosmetyków przeciwstarzeniowych
się ten artykuł?