5 min.
Masz przesuszoną i zaczerwienioną skórę po kąpieli? Stwórz sama swój własny płyn

Domowy płyn do kąpieli - stwórz go sama! / istock
16.08.2022
Serum z witaminą C – działanie, wskazania i przeciwwskazania do stosowania
15.08.2022
Co widzimy w lustrze? Porównujemy, jak oceniają siebie kobiety i mężczyźni
13.08.2022
Plopping, czyli ręcznikowanie włosów – co to, jak wykonać?
13.08.2022
Zmiany na paznokciach. O jakich chorobach świadczą?
13.08.2022
Poranny trening na czczo – spalacz tłuszczu czy kiepski pomysł?
Coraz częściej zwracamy uwagę na składy kosmetyków, które potrafią nas niemiło zaskoczyć. Szukamy tych naturalnych, bezpiecznych i pozbawionych szkodliwych substancji chemicznych. Płyn do kąpieli jest jednym z kosmetyków, którego używamy codziennie, dlatego warto pokusić się o jego samodzielne przygotowanie.
Spis treści
Zalety przygotowywania domowych kosmetyków
Skóra wchłania wszystkie substancje, także i te szkodliwe, zawarte w kosmetykach. Wystarczy przeczytać składy niektórych z nich, by przekonać się jak dużo niebezpiecznych składników jest w nich ukrytych. W szczególności powinniśmy wystrzegać się kosmetyków, w których producenci „sprytnie” ukryli parabeny, pochodne ropy naftowej, glikol propylenowy, czy sztuczne barwniki i aromaty.
Niepożądanym składnikiem kosmetyków są również silne detergenty SLS i SLES, o których od dłuższego czasu jest coraz głośniej. SLS (Sodium Lauryl Sulfate) oraz SLES (Sodium Laureth Sulfate to drażniące detergenty, które wchodzą w skład chemii gospodarczej! Najczęściej znajdziemy je w mydłach, płynach do kąpieli, czy szamponach. To środki powierzchniowo czynne, które świetnie się pienią, skutecznie usuwają silny brud i są niedrogie, co ma kluczowe znaczenie dla producentów.
Samodzielnie przygotowując płyn do kąpieli możemy kontrolować jego skład i użyć tylko naturalnych i bezpiecznych składników. Domowe kosmetyki są zdecydowanie zdrowsze dla naszego organizmu – mamy pewność, że nie zawierają szkodliwych związków, bo to my jesteśmy ich producentami. Ich przygotowanie dla wielu może wydawać się wyzwaniem, jednak zupełnie niepotrzebnie. Do ich produkcji używa się najczęściej kilku, łatwo dostępnych składników.
Mydło kastylijskie – czym jest?
Głównym składnikiem domowego płynu do kąpieli jest mydło kastylijskie, które uważane jest za najbardziej naturalne i najłatwiej biodegradowalne mydło na świecie. Nazwą tą określa się mydło, które powstaje z tłuszczów roślinnych, a nie zwierzęcych. Do wytworzenia oryginalnego mydła kastylijskiego wykorzystywano jedynie oliwę z oliwek pochodzącą z regionów hiszpańskiej Kastylii. Co ważne, mydło kastylijskie nie wysusza skóry.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
Jak przygotować domowy płyn do kąpieli?
Większość popularnych płynów do kąpieli zawiera w składzie drażniące detergenty SLS i SLES, o których wspominaliśmy powyżej. Dlatego warto pokusić się o przygotowanie domowego zamiennika. Pamiętajmy, im krótszy skład – tym lepiej.
25 g naturalnego mydła roślinnego ścieramy na tarce o drobnych oczkach (jeśli korzystamy z mydła w kostce) i rozpuszczamy w 250 ml gorącej wody. Kiedy całość ostygnie i powstanie gęsty żel, można dodać ciepłej wody, by uzyskać rzadszą konsystencję. Jednak równie dobrze można rozcieńczyć go naparem z ziół. Tak prosty, naturalny żel do kąpieli warto wzbogacić kilkoma kroplami olejku eterycznego.
Do przygotowania kolejnego płynu będziemy potrzebować, tak jak w poprzednim przypadku, naturalne mydło kastylijskie w płynie, jajko, miód i olejek eteryczny. W pierwszej kolejności sparzamy we wrzątku jajko i białko oddzielamy od żółtka. Białko sprawi, że piana będzie gęstsza. Białko mieszamy z połową szklanki mydła w płynie. Do tak przygotowanej mieszanki dodajemy łyżkę miodu, który nawilży skórę i sprawi, że będzie jedwabiście miękka. Płyn możemy dodatkowo wzbogacić kilkoma kroplami olejku eterycznego bądź kilkunastoma kroplami płynnej witaminy E, która nie bez powodu zwana jest „witaminą młodości”. Chroni skórę przed nadmiernym odwodnieniem, pomaga w utrzymaniu jędrności i likwidacji przebarwień.
Jakie olejki dodać do płynu do kąpieli?
Olejki eteryczne, które swoim zapachem wzbogacają płyn do kąpieli, mają różny wpływ na nasz organizm. To, które z nich dodamy do własnoręcznie przygotowanego kosmetyku, uzależnione jest od tego, jakie korzyści terapeutyczne chcemy osiągnąć.
Największą popularnością cieszą się orzeźwiające olejki cytrusowe. Olejek pomarańczowy pomaga rozluźnić skurcze mięśniowe, działa uspokajająco i poprawia jakość snu. Z kolei olejek cytrynowy łagodzi stany zapalne skóry i oczyszcza organizm z toksyn. Olejek różany, który także znajduje się w czołówce, pomaga w walce z pękającymi naczynkami krwionośnymi i rozstępami. Z kolei olejek lawendowy jest zbawienny dla skóry zmęczonej i pokrytej trądzikiem, a ten pozyskany z drzewa herbacianego pomaga przy trądziku oraz grzybicy skóry.
Pamiętajmy, że olejki eteryczne mogą wywoływać alergie, dlatego przed dodaniem ich do płynu należy wykonać test. W tym celu kroplę olejku wcieramy w skórę za uchem i odczekujemy minimum 12 godzin. Jeśli nie pojawią się krostki, zaczerwienienie czy uczucie swędzenia to znak, że bez obaw możemy go wykorzystać do przygotowania płynu.
Kąpiel z siemienia lnianego
Oprócz tego, raz na jakiś czas warto przygotować sobie kąpiel z użyciem siemienia lnianego, która nawilży skórę i złagodzi podrażnienia. Jak ją przygotować? Wystarczy w dużym garnku zagotować 2 litry wody, z połową szklanki siemienia lnianego. Całość należy gotować na małym ogniu około 15-20 minut, a następnie ostudzić. Ziarna siemienia lnianego oddzielamy od galaretowatego roztworu – przy użyciu sitka. Powstały roztwór wlewamy do wanny z niebyt dużą ilością wody. Teraz wystarczy już tylko zanurzyć się w wannie i relaksować przez minimum 10 minut.
Udostępnij!
Zobacz także

„Dopasowany – taki powinien być dobry kosmetyk”. Kwestionariusz urodowy: Ministerstwo Dobrego Mydła

„Makijaż jest główną przyczyną trądziku lub problemów skórnych u ponad 30 proc. moich pacjentek”. Kosmetolożka o wpływie makijażu na naszą skórę

„Nawet bardzo wprawieni w czytaniu składów odbiorcy mogą dać się złapać”. Dziewczyny z Piggypeg o (nie)etycznej reklamie kosmetyków
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Polecamy

15.08.2022
Opadające powieki to nie tylko problem estetyczny, ale i zdrowotny. Kiedy objawy powinny nas zaniepokoić i co możemy zrobić z nadmiarem skóry, mówi dr Jakub Bargiel

07.08.2022
„Stan psychiczny nie powinien warunkować decyzji o operacji powiększania biustu. Lepszym rozwiązaniem jest pomoc psychologiczna” – mówi dr n. med. Justyna Jończyk

05.07.2022
„To jest ludzkie i nie powinniśmy się tego wstydzić”. Aleksandra Pochopień zebrała 14 osób, by pokazały, że w chorobach skóry kryje się piękno

23.06.2022