Mezoterapia igłowa – wskazania, przebieg, efekty, czy warto
Mezoterapia igłowa to bardzo popularny zabieg z kategorii medycyny estetycznej. Decydują się na nią osoby, którym zależy na poprawie kondycji skóry i efekcie świeżej, promiennej cery. Można poddać się mezoterapii igłowej twarzy, ciała, a także skóry głowy. Na czym polega mezoterapia igłowa, jakie są efekty zabiegu i kto powinien poddać się zabiegowi mezoterapii igłowej?
- Mezoterapia igłowa – co to za zabieg?
- Na czym polega mezoterapia igłowa?
- Kiedy wykonać zabieg mezoterapii igłowej?
- Preparaty do mezoterapii igłowej
- Przygotowanie do mezoterapii igłowej i zalecenia pozabiegowe
- Mezoterapia igłowa – efekty zabiegu
- Skutki uboczne mezoterapii igłowej
- Mezoterapia igłowa – przeciwwskazania
- Mezoterapia igłowa – cena
- Mezoterapia igłowa w domu
Mezoterapia igłowa to niechirurgiczny zabieg medyczny, działający miejscowo. Polega na dostarczeniu bezpośrednio do warstwy właściwej skóry substancji leczniczej. Pierwszy zabieg mezoterapii igłowej przeprowadzony został w 1952 roku przez Michaela Pistora – celem zabiegu miała być pomoc medyczna osobie niedosłyszącej. Niestety, zabieg ten nie przyniósł oczekiwanego efektu, jednak pozwolił na zauważalną redukcję szumów usznych oraz dolegliwości bólowych w okolicach uszu. Sytuacja ta sprawiła, że nie tylko Pistor, ale też inni lekarze i badacze zaczęli intensywnie rozwijać metodę mezoterapii igłowej.
Mezoterapia igłowa – co to za zabieg?
W ostatnich latach nastąpił gwałtowny wzrost popularności mezoterapii igłowej – powodem jest wzrost zainteresowania medycyną estetyczną. Mezoterapia igłowa pozwala na odmłodzenie skóry lub przyspieszenie jej regeneracji, dzięki czemu staje się bardzo ceniona przez osoby szukające mało inwazyjnych metod walki z oznakami starzenia się skóry.
Mezoterapia igłowa twarzy i ciała należy do nieinwazyjnych zabiegów medycyny estetycznej. Jej celem jest nawilżenie, odżywienie i regeneracja skóry na wybranym obszarze ciała.
Zabieg poprawia napięcie skóry w obrębie twarzy, szyi, dekoltu i innych partii ciała oraz przyczynia się do redukcji cellulitu. Mezoterapię wykorzystuje się także w leczeniu chorób skóry takich jak: przebarwienia, łojotok, osłabienie włosów, wypadanie włosów i łysienie.
Na czym polega mezoterapia igłowa?
Zabieg polega na wstrzyknięciu składników aktywnych do skóry właściwej. Odbywa się to za pomocą cienkiej igły przymocowanej do specjalnie zaprojektowanego automatycznego pistoletu, którą nakłuwa się powierzchnię ciała co +/- 1 centymetr. Po zabiegu na fragmencie ciała poddanemu zabiegowi widoczne są kropki i grudki, ale znikają po kilku, kilkunastu godzinach bez śladu. Czas ten jest konieczny, by wstrzyknięte substancje wchłonęły się.
Kiedy wykonać zabieg mezoterapii igłowej?
Mezoterapię igłową można wykonać niemal na całym ciele, jednak do najbardziej popularnych obszarów należy twarz, szyja i dekolt, a także dłonie. Można wykonać mezoterapię igłową pod oczy. Są to okolice ciała najczęściej wymagające odmłodzenia i rewitalizacji, rozjaśnienia przebarwień czy ujędrnienia skóry. Zabieg mezoterapii igłowej można wykonać także na innych obszarach ciała, np. na brzuchu czy pośladkach. Wówczas zabieg stosowany jest w celu redukcji rozstępów i cellulitu oraz ujędrnienia skóry. Coraz większą popularnością cieszy się także mezoterapia igłowa głowy, która hamuje nadmierne wypadanie włosów oraz wzmacnia i odżywia włosy.
Mezoterapia igłowa to zabieg kosmetyczny, który pozwala popracować nad wyglądem skóry u osób, które nie są zadowolone ze stanu, w jakim się aktualnie znajduje. Jest idealną opcją dla tych, którzy cenią sobie widoczny efekt i szybkie działanie w przystępnej cenie.
Z mezoterapii warto skorzystać, gdy skóra jest:
- zmęczona i przesuszona,
- wiotka, pozbawiona elastyczności,
- uszkodzona przez słońce i działanie promieniowania UV,
- pokryta bliznami po leczonym trądziku,
- tworzy się na niej cellulit,
- pozbawiona witamin, co w przypadku skóry głowy może się objawiać wypadaniem włosów.
Preparaty do mezoterapii igłowej
W zabiegach mezoterapii igłowej wykorzystywane są różnorodne preparaty. Zawarte w nich substancje czynne to m. in.:
- kwas hialuronowy,
- biopeptydy,
- czynniki wzrostu,
- witaminy i składniki mineralne,
- antyoksydanty,
- aminokwasy,
- osocze bogatopłytkowe,
- ekstrakty roślinne.
Zobacz także
Przygotowanie do mezoterapii igłowej i zalecenia pozabiegowe
Mezoterapia igłowa polega na nakłuwaniu skóry, a to oznacza, że konieczne jest odpowiednie przegotowanie do zabiegu, a także właściwa pielęgnacja skóry po mezoterapii. W celu przygotowania do mezoterapii igłowej należy pamiętać o:
- rezygnacji na dwa tygodnie przed zabiegiem z zażywania leków zaburzających krzepliwość krwi,
- ograniczeniu palenia papierosów,
- powstrzymaniu się od spożywania alkoholu na dobę przed zabiegiem,
- unikaniu korzystania z basenu, sauny czy solarium na dwie doby przed zabiegiem.
Jak wygląda twarz po mezoterapii igłowej? Skóra jest zaczerwieniona, zauważalne są ślady wkłuć, mogą pojawić się niewielkie zasinienia czy obrzęk. Wówczas skóra wymaga specjalnej pielęgnacji. Czym smarować twarz po mezoterapii? Można stosować preparaty o działaniu łagodzącym i regenerującym, unikać należy preparatów z alkoholem czy innymi substancjami mogącymi podrażniać skórę. Przez 7 dni po zabiegu konieczne jest unikanie basenu, sauny, peelingów, podrażniania skóry. Opalanie niewskazane jest przez 4 tygodnie po zabiegu.
Mezoterapia igłowa – efekty zabiegu
Różnicę widać już w większości przypadków po pierwszym zabiegu. Natomiast jeśli chcemy uzyskać najlepszy i długotrwały efekt, polecane jest wykonanie serii zabiegów. Ich liczba jest ustalana indywidualnie, po zebraniu wywiadu od klientki i określeniu kondycji skóry na wejściu. Eksperci zalecają wykonanie od 3 do 7 zabiegów w odstępach od 7 do maksymalnie 21 dni. Po takiej serii, jeśli efekty są zadowalające, wystarczy wykonywać zabiegi przypominające raz na 4-5 miesięcy.
Oto jakie efekty daje mezoterapia igłowa twarzy i ciała:
- skóra jest głęboko nawilżona,
- nieestetyczne przebarwienia zostają usunięte,
- zmarszczki i blizny są wygładzone,
- grubość naskórka się zwiększa,
- uzupełnia niedobory witamin i niezbędnych minerałów,
- zwiększa elastyczność skóry,
- redukuje oznaki starzenia,
- niweluje cienie/zasinienia pod oczami.
Natomiast mezoterapia igłowa skóry głowy pozwala kompleksowo wzmocnić włosy. Zabieg może wspomagać terapię łysienia polekowego, poporodowego, androgenowego czy telogenowego. Włosy są mocniejsze, ograniczone zostaje ich wypadanie, pobudzone jest tempo wzrostu włosa.
Mezoterapia igłowa jest dobrym sposobem na to, by w krótkim czasie skóra odzyskała promienny i zdrowy wygląd. Choć jest to popularny zabieg i można znaleźć go w większości salonów kosmetycznych, warto sprawdzić wcześniej opinie na temat świadczonych usług i konkretnych kosmetologów. Szczególną uwagę należy zwrócić na używane kosmetyki, sprzęt, doświadczenie oraz konkretne efekty pracy (mezoterapia przed i po).
Skutki uboczne mezoterapii igłowej
W tym rodzaju mezoterapii zabieg jest przeprowadzany z wykorzystaniem igieł. Mogą one powodować różnego typu niedogodności oraz skutki uboczne. Do najczęściej występujących należą:
- ból, krwiaki i sińce,
- reakcja alergiczna,
- obrzęk.
Mezoterapia igłowa – przeciwwskazania
Przed podjęciem decyzji niezbędna jest konsultacja z dermatologiem. Istnieją pewne przeciwwskazania do mezoterapii igłowej. Nie należy wykonywać zabiegu:
- u kobiet w ciąży,
- podczas miesiaczki,
- u dzieci do 6. roku życia,
- w przypadku cukrzycy,
- u osób, które stosują leki przeciwkrzepliwe,
- u osób chorych na nowotwór i są w trakcie leczenia,
- w przypadku pojawienia się opryszczki,
- u pacjentów ze skłonnościami do blizn i zwłóknień.
Mezoterapia igłowa – cena
Cena mezoterapii igłowej zależna jest od rodzaju zabiegu, a także od tego, czy jest on jednorazowy, czy może będzie powtarzany. Mezoterapia igłowa twarzy kosztuje z reguły od 300 do 500 złotych – zależy to od rodzaju substancji, które wprowadzane są do skóry. W przypadku mezoterapii igłowej głowy cena za jeden zabieg jest podobna. W przypadku bardziej skomplikowanych zabiegów, takich jak mezoterapia igłowa na cellulit, cena może sięgać nawet kilku tysięcy złotych za serię zabiegów.
Mezoterapia igłowa w domu
Nigdy nie należy podejmować prób wykonania mezoterapii igłowej w domu. W specjalistycznych sklepach kosmetycznych dostępne są ampułki do mezoterapii igłowej, jednak samodzielne wykonywanie iniekcji może skutkować powstaniem zakażenia, a także zamknięcia światła naczynia krwionośnego czy uszkodzenia nerwów.
Bibliografia:
Drobnik A., Mezoterapia – przegląd metod; Aesthetic cosmetology, vol. 3 2014
Polecamy
Karboksyterapia, czyli skuteczny sposób na poprawę kondycji skóry
Trądzik różowaty i odwrócony – czy da się je wyleczyć?
Tretynoina w terapii schorzeń skóry. Jakie ma zastosowanie?
Uczulenie na manicure hybrydowy. Jak wygląda i co zrobić, kiedy się pojawi?
się ten artykuł?