3 min.
Czego nie powinien zawierać dezodorant? Przygotowaliśmy listę szkodliwych składników

Czego nie powinien zawierać dezodorant? Istock.com
18.05.2022
Jak ujędrnić skórę pod oczami?
17.05.2022
Szczotkowanie ciała na sucho jest zalecane przez endokrynologów. Pobudza limfę i wspiera pozbywanie się opuchlizny
13.05.2022
Wypadają Ci włosy po COVID-19? Sprawdź, dlaczego tak się dzieje i jak sobie pomóc [WIDEO]
13.05.2022
Używasz tuszu do rzęs? Optometrystka wyjaśnia, jak bezpiecznie z niego korzystać, by zapobiec gromadzeniu się bakterii na szczoteczce
13.05.2022
10 błędów popełnianych podczas domowego farbowania włosów
Dezodorant to kosmetyk, bez którego trudno się obejść nie tylko w upały. Używamy go codziennie, przez cały rok. Rzadko jednak myślimy, jaki wpływ na nasze zdrowie może mieć kosmetyk, którego zadaniem jest przeciwdziałanie naturze – a tym właśnie jest hamowanie wydzielania potu. Na co zwracać uwagę?
Pocenie się to schładzanie nadmiernie rozgrzanego organizmu. Wydzielanie potu jest naturalnym procesem pozwalającym na utrzymanie prawidłowej temperatury ciała. Sam pot jest bezzapachowy. Nieprzyjemny zapach to zasługa bakterii żyjących na powierzchni skóry. Gruczoły potowe znajdują się na całym ciele. Czemu zatem używamy dezodorantu tylko pod pachami? Bo tam w wilgotnym środowisku znajduje się najwięcej namnażających się bakterii.
Całkowite wyeliminowanie potu to zasługa koktajlu chemicznych składników, które w dłuższej perspektywie mogą mieć negatywny wpływ na nasze zdrowie. Czego więc unikać w dezodorantach i antyperspirantach?
Aluminium, inaczej glin, sole aluminium
To popularny, choć bardzo kontrowersyjny składnik kosmetyków zapobiegających nadmiernemu poceniu się. Istnieją badania wykazujące na związek tego składnika ze zwiększonym ryzykiem zachorowania na raka piersi. Dezodorant zawierający aluminium działa w ten sposób, że blokuje pory i uniemożliwia pocenie się. Czy to na pewno jest dla nas zdrowe? Jeśli nie chcemy się przekonać na własnej skórze, wybierzmy dezodorant bez aluminium.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
Alkohol
Sam w sobie alkohol zawarty w kosmetykach nie musi być szkodliwy. Jednak może on wysuszać skórę i powodować jej podrażnienia. Ma to szczególne znaczenie dla skóry pod pachami, zwłaszcza po depilacji. Wówczas stosowanie dezodorantu z alkoholem to prosty sposób na dodatkowe podrażnienia. Może się to skończyć pieczeniem i zaczerwienieniem.
Parabeny
To popularne i dość tanie konserwanty, które przedłużają życie kosmetyków na sklepowej półce, ale może się to odbywać kosztem naszego zdrowia. Coraz więcej badań dowodzi szkodliwości parabenów – niektóre zakazano stosować w kosmetykach, a inne są dopuszczone jedynie w ściśle określonej ilości. W Danii istnieje całkowity zakaz dodawania ich do kosmetyków przeznaczonych dla dzieci. Nie warto ryzykować, zwłaszcza że parabeny nie są niezbędne w dezodorantach. Wiele firm wskutek rosnącej liczby publikacji na temat szkodliwości parabenów wyeliminowało je ze składu i chwalą się teraz na opakowaniu hasłem „paraben free”.
Czy dezodorant bez tych wszystkich szkodliwych składników może działać? Ależ tak. Nadmierne wydzielanie potu zahamują soda oczyszczona czy skrobia tapiokowa. Pożądanym składnikiem naturalnych dezodorantów jest także olej kokosowy i olejki eteryczne. Dzięki temu w zdrowy sposób możemy zachować odpowiednią higienę skóry w ciągu dnia.
Spodobał Ci sie artykuł? Poleć go znajomym!
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Polecamy

17.05.2022
„Ludzie wstają zaskoczeni, bo czują irracjonalne zadowolenie, i to w całym ciele”. O tajnikach masażu twarzy, który ma zastąpić medycynę estetyczną, mówi mistrzyni Kobido

01.04.2022
„Kiedy zaczyna się sezon, mam napięty grafik. Rośliny na mnie nie poczekają” — mówi Natalia Załęska-Pyć, Warmiaczka, która zakochała się w chwastach i ziołach

31.03.2022
Dr Agnes Frankel: Z trądzikiem nie idziemy do drogerii, a umawiamy się do psychodermatologa. Ryzykować można z kupnem sukienki, nie z kosmetykiem do twarzy

09.01.2022