Modelowanie ust – metody, ile kosztuje, fakty i mity
Na modelowanie ust decyduje się coraz więcej osób. Chcą nie tylko je wypełnić, ale i wyrównać asymetrię, unieść ich kąciki. Jakie są metody powiększania ust i ile kosztuje zabieg?
Czym jest modelowanie ust?
Modelowanie ust to zabieg z zakresu medycyny estetycznej, którego celem je zmiana kształtu, struktury czy kolorytu ust. Do modelowania ust zalicza się:
- zwiększanie objętości (potocznie nazywane „powiększaniem ust”),
- długotrwałe nawilżenie,
- odbudowę konturu,
- wyrównanie asymetrii.
Metody powiększania ust
Mówiąc o modelowaniu ust, należy odróżnić wypełnianie ust od modelowania ich kształtu. W zależności od celu zabiegu używa się różnych preparatów.
Wypełnienie ust kwasem hialuronowym
Najczęściej stosowanym środkiem do wypełnienia ust są preparaty z kwasem hialuronowym. Różnią się twardością i gęstością, umożliwiając osiągnięcie określonych efektów w zależności od preferencji pacjenta. Niektóre produkty pozwalają na wyraźne powiększenie ust, inne służą do skorygowania zarysu wargi (np. podkreślenia „łuku Kupidyna”, czyli „serduszka”, które tworzy wgłębienie na środku górnej wargi), a jeszcze inne przeznaczone są do delikatnego ujędrnienia i nawilżenia ust. Warto dodać, że kwas hialuronowy jest związkiem chemicznym naturalnie występującym w organizmie jako hialuronian sodu, dzięki czemu jest on całkowicie bezpieczną substancją dla organizmu. Po wstrzyknięciu kwasu nie ma konieczności rozmasowywania ust, ponieważ – wbrew powszechnej opinii – kwas nie może się zbić w „grudki”. Jeżeli po zabiegu wyczuwalne jest zgrubienie w miejscu podania kwasu, oznacza ono stan zapalny.
Powiększenie ust kwasem hialuronowym utrzymuje się do roku. Jeśli pacjentka regularnie powtarza zabieg, z czasem preparat z kwasem będzie utrzymywać się w wargach dłużej.
Modelowanie ust botoksem
Do modelowania ust można wykorzystać też botoks, który wbrew mitom nie służy do wypełniania ust. Wstrzyknięta w mięśnie wokół ust toksyna botulinowa (powszechnie nazywana botoksem), rozluźnia je i powoduje, że optycznie wydają się większe i pełniejsze. Rozluźnienie mięśni zapobiega też powstawaniu zmarszczek wokół ust. Efekt ust modelowanych z użyciem botoksu utrzymuje się przez ok. cztery miesiące.
Powiększanie ust własnym tłuszczem
Bardziej inwazyjną, choć wciąż bezpieczną, metodą powiększania ust jest powiększanie ust własnym tłuszczem. Efekt takiego zabiegu utrzymuje się kilka lat. Tłuszcz do wypełnienia ust pobiera się w niewielkiej ilości (20-30 ml) z tkanki tłuszczowej fałdów brzucha. W przypadku tego zabiegu konieczne jest wcześniejsze pobranie tłuszczu, co zwiększa zakres i inwazyjność zabiegu.
Na czym polega modelowanie ust na płasko?
W ostatnich latach popularną metodą wśród klientek gabinetów medycyny estetycznej stało się tzw. modelowanie ust na płasko. Na stronach gabinetów medycyny estetycznej można przeczytać, że jest to takie modelowanie ust, które ma na celu podkreślenie łuku kupidyna i górnej wargi. Modelowanie ust na płasko przeciwstawiane jest efektowi tzw. kaczego dzióbka, który bywa skutkiem ubocznym modelowania ust u niektórych pacjentek. Jednak, jak zauważają lekarze medycyny estetycznej, nie każdy kształt ust powinien być modelowany na płasko. Można wtedy uzyskać niekorzystny efekt, gdzie warga górna jest większa od dolnej.
Fakty i mity o modelowaniu ust
Wokół wypełniania ust narosło wiele mitów i dowcipów, a efekty tego rodzaju zabiegu często przedstawiane są karykaturalnie. Taki obraz zabiegów powiększających usta powstał w wyniku złych praktyk salonów kosmetycznych, w których powiększano usta do karykaturalnych rozmiarów i bez właściwej wprawy. Dostępne w Internecie fotografie powiększonych ust często pokazują efekty zabiegu u osób cierpiących na dysmorfofobię. Pacjentki z dysmorfofobią nie są w stanie obiektywnie ocenić swojego wyglądu (w tym przypadku wielkości ust), dlatego często proszą lekarza o powtórzenie zabiegu (mimo upływu krótkiego czasu od ostatniego zabiegu) lub o zwiększenie ilości wstrzykniętego preparatu. Na szczęście przypadki dysmorfofobii i nieetycznych zachowań lekarzy medycyny estetycznej to wyjątki. Współcześnie modelowanie ust służy nie tylko ich powiększeniu, ale też wyrównaniu asymetrii warg czy uniesieniu kącika ust.
Ile kosztuje powiększanie ust?
Standardowa dawka kwasu hialuronowego stosowana przy powiększaniu ust to od 0,5 do 1 ml. W zależności od gabinetu, w którym wykonuje się zabieg, ceny za 1 ml kwasu hialuronowego zaczynają się od 450 do 1400 zł.
Źródła:
- Noszczyk, Maria. 2016. Medycyna piękności, Warszawa: Wydawnictwo Lekarskie PZWL
- Wasiluk Marek. 2021. Medycyna estetyczna bez tajemnic, Warszawa: Wydawnictwo Lekarskie PZWL
Polecamy
Lekarz pokazał na TikToku rezonans twarzy z wypełniaczami. „To smutne” – komentują internauci
Na czym polega medycyna estetyczna? Specyfika zawodu i zabiegi
Na czym polega eksfoliacja? Efekty, cena i przeciwwskazania
Jakie zabiegi oferuje współczesna stomatologia estetyczna?
się ten artykuł?