Przejdź do treści

Modelowanie ust na płasko – jakie przynosi efekty?

Modelowanie ust na płasko – jakie przynosi efekty? Adobe Stock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Kobiety decydują się na modelowanie ust z różnych względów – poczucia, że usta są za małe względem twarzy, widocznej asymetrii warg, a także opadających kącików, które dodają lat. Jedną z metod modelowania ust są usta na płasko. Na czym polega takie powiększanie ust? W jakich przypadkach ta technika jest polecana, a w jakich odradzana? Ile kosztuje zabieg?

Czym jest modelowanie ust na płasko? 

Modelowanie ust na płasko, czyli Paris Lips, to jedna z technik stosowanych w medycynie estetycznej powiększających usta przy użyciu kwasu hialuronowego. Cechą charakterystyczną powiększania ust na płasko, która różni tę metodę od pozostałych, jest mocne uwydatnienie górnej wargi i łuku kupidyna, a minimalne podkreślenie dolnej wargi. Naturalnie górna warga jest zwykle nieco mniejsza od dolnej, a różnica między nimi wynosi 2:3. Modelowanie ust na płasko pozwala uzyskać podobną objętość górnej i dolnej wargi (proporcje 1:1). 

Drugim wyróżnikiem tej metody jest powiększenie czerwieni wargowej bez jej uwypuklania. Usta powiększane są w kierunku góra-dół, a nie „do przodu”. W teorii pozwala to wyeliminować niepożądany efekt tzw. kaczego dzióbka i „napompowanych” ust. Określenie „usta na płasko” znaczy, że usta oglądane z profilu wciąż będą wydawały się płaskie, a nie „wystające” jak przy innych technikach. 

Kształtne usta

Na czym polega modelowanie ust na płasko? 

Do wykonania zabiegu stosowany jest kwas hialuronowy. Wizyta zaczyna się od nałożenia znieczulenia miejscowego w postaci kremu lub żelu, zazwyczaj lidokainy. Specjalista przeprowadzający zabieg wprowadza pod skórę kwas hialuronowy za pomocą kaniuli lub igły. W przypadku modelowania na płasko kwas wprowadzany jest prostopadle do czerwieni wargowej, a nie jak przy innych metodach – równolegle. W metodzie „usta na płasko” wkłuć jest więcej niż w innych metodach, ale w mniejszych odstępach od siebie. Ilości kwasu podanego w jednym wkłuciu powinny być minimalne. 

W dniu zabiegu nie można spożywać alkoholu, korzystać z sauny i solarium. Wskazane jest także picie większej niż zwykle ilości wody. 

Jak długo goją się usta po modelowaniu na płasko? 

Modelowanie ust na płasko należy do tzw. zabiegów lunchowych, po których można wrócić do codziennych obowiązków. Bezpośrednio po zabiegu usta są opuchnięte, co utrudnia ocenę ostatecznego efektu modelowania. Opuchlizna po powiększaniu ust może utrzymywać się do dwóch dni. Bezpośrednio po zabiegu w miejscu wkłuć mogą też pojawić się niewielkie zasinienia. 

Jak długo utrzymuje się efekt modelowania ust na płasko? 

Końcowy efekt modelowania ust na płasko widoczny jest około 2 tygodnie po zabiegu, gdy kwas „ułoży się w tkankach”. Rezultat utrzymuje się tyle samo co przy powiększaniu ust innymi metodami z użyciem kwasu, czyli maksymalnie do roku, ale częściej jest to 8-10 miesięcy. Długość utrzymania efektu zależy od stylu życia i uwarunkowań genetycznych. Aby modelowanie ust przyniosło atrakcyjne, a nie przerysowane efekty, można znowu powiększyć usta po 6 miesiącach. 

Komu polecane jest modelowanie ust na płasko, a komu nie? 

Modelowanie ust na płasko polecane jest osobom o naturalnie bardzo drobnych, wąskich ustach i dużej dysproporcji między górną a dolną wargą. 

Usta modelowane na płasko nie wszystkim pasują. Nie będą w nich korzystnie wyglądać osoby, u których mała jest naturalna odległość między nosem a górną wargą, jak również posiadaczki bardzo szczupłej, drobnej buzi. 

Czy po modelowaniu ust na płasko występują powikłania? 

Sam materiał stosowany do modelowania ust na płasko, czyli kwas hialuronowy, jest w pełni bezpieczną dla organizmu substancją, która naturalnie występuje w organizmie jako hialuronian sodu. Żeby zabieg był w pełni bezpieczny, powinien zostać wykonany przez doświadczonego specjalistę i w sprawdzonym gabinecie. Głośne były przypadki poważnych powikłań po modelowaniu ust, kiedy zamiast kwasu hialuronowego wstrzyknięto pacjentce preparat niewiadomego pochodzenia. Jednak prawidłowo wykonany zabieg modelowania ust z użyciem dobrej jakość kwasu hialuronowego nie przynosi powikłań. 

Ile kosztuje modelowanie ust na płasko? 

Zabieg modelowania ust na płasko wycenia się na podstawie ilości użytego kwasu hialuronowego. Do pełnego efektu wystarcza 1 ml preparatu. Cena za 1 ml kwasu hialuronowego, a tym samym modelowania ust na płasko zaczyna się od 800 zł.

Inne metody powiększania ust  

Modelowanie ust na płasko to tylko jedna z metod powiększania ust. Alternatywne metody to Baby Dolls albo technika dr Garunova. To techniki, w których także stosuje się kwas hialuronowy. 

Niekiedy do korekty kształtu ust stosuje się toksynę botulinową (botoks), który rozluźnia mięśnie wokół ust, dzięki czemu te wydają się większe i pełniejsze. Bardziej inwazyjną metodą modelowania ust jest powiększanie ich tłuszczem własnym pacjentki, który wcześniej pobiera się z tkanki tłuszczowej na brzuchu. Inną inwazyjną i obarczoną powikłaniami, choć najtrwalszą metodą powiększania ust, jest wszczepienie implantu silikonowego. 

Źródła:

  1. Łyżwa, Monika. 2022. Modelowanie ust na płasko na czym polega? 3 najważniejsze cechy!, https://doktormonika.pl/blog/modelowanie-ust-na-plasko/, (dostępny 9.12.2022). 
  2. Noszczyk, Maria. 2016. Medycyna piękności, Warszawa: Wydawnictwo Lekarskie PZWL 2021.
  3. Usta na płasko – do jakiego typu urody nie pasują? https://estetyczny-portal.pl/usta-na-plasko/, (dostęp: 9.12.2022).  
  4. https://www.skyclinic.pl/blog/powiekszenie-ust-na-plasko-na-czym-polega-i-jakie-sa-jego-efekty/ (dostęp: 9.12.2022). 

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: