Przejdź do treści

Ocet jabłkowy na twarz – jak działa i jak stosować?

kobieta w ręczniku na głowie nakładająca ocet jabłkowy
Ocet jabłkowy na twarz - jak działa i jak stosować? Istock.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Ocet jabłkowy bardzo korzystnie działa zarówno na włosy, jak i na twarz. Pomaga w pozbyciu się plam starczych, trądziku, zmarszczek oraz innych niedoskonałości skórnych. Jest tani i można go samodzielnie przygotować w domu. Jak stosować ocet na twarz? Jakie powinien mieć stężenie?

Ocet jabłkowy na plamy starcze

Plamy starcze pojawiają się zazwyczaj na rękach, twarzy i ramionach. Mogą być płaskie lub okrągłe. Brązowe lub czarne. Postarzają, ale na szczęście możesz się ich pozbyć domowymi sposobami. Pojawienie się plam starczych często przyspiesza nadmierna ekspozycja na słońce. Plamy starcze chociaż wyglądają nieestetycznie to nie są groźne dla skóry. Jednak zawsze, gdy masz jakieś wątpliwości, że taka plama może być zwiastunem czegoś poważniejszego, to skontaktuj się z dermatologiem.

W składzie octu jabłkowego znajdują się naturalne alfa-hydroksykwasy. Działają one rozjaśniająco na przebarwienia posłoneczne oraz na plamy starcze. Ocet jabłkowy jest bardzo kwaśny. Aby złagodzić jego inwazyjne działanie, najlepiej zmieszaj go z oliwą z oliwek. Ten składnik sprawi, że skóra nie będzie się nadmiernie przesuszać. Kurację octem jabłkowym stosuj codziennie. Taką mieszankę nakładaj na skórę twarzy i zmyj po około 20 minutach. Ocet jabłkowy jest silną substancją. Dlatego na twojej skórze może wystąpić na przykład zaczerwienienie i podrażnienie, a nawet szczypanie. Jednak po kilku zastosowaniach te nieprzyjemne reakcje powinny się uspokoić. Zachęcamy cię do rozcieńczenia tej mieszanki wodą, gdy masz skórę wrażliwą lub skłonną do podrażnień.

Brodawki na szyi – ocet jabłkowy

Aby pozbyć się brodawek na szyi, nasącz wacik octem jabłkowym i przyłóż do brodawki. Następnie wacik obwiąż bandażem lub zaklej plastrem. Wtedy nie będzie nie przesuwał. Opatrunek z octem jabłkowym musisz zmieniać co najmniej raz dziennie. Taka kuracja powinna trwać jeszcze  przez trzy lub cztery dni po zniknięciu brodawek na szyi, aby zahamować nawroty tej przypadłości.

Ocet jabłkowy na trądzik

Ocet jabłkowy powstaje w wyniku fermentacji cydru jabłkowego. Jest bardzo popularny i chętnie stosowany przez osoby preferujące prowadzenie zdrowego trybu życia. Jego używanie może się wiązać z wieloma korzyściami zdrowotnymi. Pragniemy wśród nich wymienić między innymi zmniejszenie ryzyka zachorowania na raka, obniżenie poziomu cukru we krwi, czy obniżenie wagi. Jednak ocet jabłkowy korzystnie wpływa również na skórę. Ma on zdolność niszczenia wielu rodzajów bakterii i wirusów. Umożliwia on zmniejszenie liczby niektórych bakterii o 90% i pewnych wirusów o 95%. Za rozwój trądziku odpowiedzialna jest bakteria Propionibacterium acnes lub P. acnes. Nie udało się jeszcze naukowo udowodnić, że ocet jabłkowy zwalcza bakterię P. acnes., ale wiadomo już, że ma on w swoim składzie kwasy organiczne  octowy, cytrynowy, mlekowy i bursztynowy. Wszystkie wymienione tutaj kwasy doskonale radzą sobie z tą bakterią.

Ciekawe wnioski płyną z jednego badania naukowe. Polegało ono na tym, że 22 osoby używały balsamu z kwasem mlekowym na twarz dwa razy dziennie przez rok. U większości badanych zaobserwowano znacznie zmniejszenie się zmian trądzikowych. Tylko niektórzy uczestnicy badania zauważyli u siebie poprawę mniejszą niż 50%. To badanie jasno pokazuje, że nakładanie na twarz octu jabłkowego może zredukować objawy trądziku. Jednak tylko wtedy, gdy stosujesz go regularnie.

ocet jabłkowy

Ocet jabłkowy na zmarszczki

W occie jabłkowym znajdują się dziesiątki składników mineralnych. Dodatkowo znajdziesz w nich wartościowe dla skóry mikroelementy oraz cenne pierwiastki. Możemy wśród nich wymienić na przykład: sód, potas, fosfor. Co ciekawe, w składzie octu jabłkowego znajduje się również witamina młodości, czyli E. Jest ona niezwykle silnym antyoksydantem. Działa przeciwzmarszczkowo. W occie jabłkowym znajdują się też kwasy. Możemy wśród nich wymienić na przykład: jabłkowy, octowy i mlekowy. W occie jabłkowym są też pektyny, które zadbają o kondycję naczyń krwionośnych.

To wszystko sprawia, że ocet jabłkowy doskonale działa na zmarszczki posłoneczne, mimiczne, czy grawitacyjne. Jednak tylko wtedy, gdy będziesz go stosowała regularnie przez kilka tygodni. Możesz z niego robić okłady lub nakładać na wacik. Następnie skórze należy się dwa lub trzy tygodnie przerwy. Ocet jabłkowy nie tylko wygładzi istniejące zmarszczki, ale również opóźni pojawianie się kolejnych.

Ocet jabłkowy / istockphoto.com

Ocet jabłkowy na przebarwienia

Ocet jabłkowy wspaniale działa nie tylko na zmiany trądzikowe, ale również na przebarwienia po nich. Pomaga też przy przebarwieniach posłonecznych. Ocet jabłkowy zawiera kwasy organiczne. Mogą one zmniejszać widoczność blizn i przebarwień potrądzikowych. Aplikacja kwasów organicznych na skórę często jest nazywana peelingiem chemicznym. Kwasy usuwają zniszczony naskórek i wspomagają proces jego regeneracji. Peeling chemiczny kwasem bursztynowym hamuje stany zapalne spowodowane przez P. acnes, co może pomóc zapobiegać powstawaniu blizn potrądzikowych. Kwas mlekowy poprawia pigmentację, ogólny wygląd skóry i zmniejsza widoczność blizn.

Bibliografia:

  1. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5788933/
  2. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5125949/
  3. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/20883299/
  4. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25811473/
  5. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/17656910/
  6. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26940755/
  7. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24265031/
  8. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/12597475/
  9. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/9713753/
  10. https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0740002002904594

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: